התערוכה "כה קרוב ועדיין כה רחוק - אמנים עכשוויים מקפריסין" שתיפתח מחר ב"מוזיאון פתח תקווה לאמנות" מציגה לראשונה בישראל קבוצה דינמית של 17 אמנים קפריסאים עכשוויים, שבוחנים את התרבות והזהות הקפריסאית ואת מורכבותה.

תיאודולוס גרגוריו, טיסה 0303

קפריסין כה קרובה לישראל, ובה בעת כה רחוקה. על אף הקרבה הגיאוגרפית ביניהן, שתי המדינות יודעות מעט מאוד האחת על השנייה, ובכלל זה על שדה האמנות זו של זו. למרות ההבדלים, המדינות השכנות חולקות קווי דמיון רבים, כולל היסטוריה מורכבת שנוכחותה עדיין מורגשת בחיי היומיום, אי שקט גיאופוליטי תמידי ומשברים חברתיים, דתיים, פוליטיים וכלכליים בלתי פוסקים, שממשיכים להשפיע על ההווה ועל העתיד. במציאות הנוכחית שלהן, שתי המדינות השוכנות במזרח אגן הים התיכון, במרחב שבו נמזגות השפעות ממזרח וממערב,אינן מצליחות לחמוק – כל אחת בדרכה, מ"גורלן", גורל שבבסיסו טמון נרטיב של חלוקה, לא רק חלוקה פוליטית, אלא גם חלוקה חברתית, אתניות, כלכליות ותרבותיות.

אלני קאמה, הערות על פרהסיה

האמנים המשתתפים בתערוכה מציגים עבודות וידיאו, מיצב וצילום המעלות שאלות מקומיות ועכשוויותשל כלכלה, פליטות ומציאות רווית טראומה, קונפליקט ואלימות. העבודות מהדהדות את חוויית החיים בעיר החצויה ניקוסיה אשר מחולקת בין השלטון הקפריסאי והתורכי.

התערוכה תיפתח מחר (חמישי), 12.1.17, בשעה 20:00, ב"מוזיאון לאמנות פתח תקווה" ותינעל ב 11.3.17. בערב הפתיחה תופיע תזמורת כלי הנשיפה הירושלמית "מארש דונדורמה". 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו