החמור התנפל על העובד. צילום המחשה: shutterstock

עבודה עם בעלי חיים טומנת בחובה לעתים סכנות, שכן הם עלולים להגיב באופן לא צפוי, בעיקר במצבי לחץ.

עם זאת, תושב האזור, בשנות ה־70 לחייו, שעבד בחווה במושב רינתיה, נפצע דווקא בתקרית עם אורח מבחוץ - חמור משוטט שנקלע למקום. לאחר שננשך ונפצע הוא הגיש בשבוע שעבר תביעה על סך 33 אלף שקל לבית המשפט לתביעות קטנות בפתח־תקוה נגד בעלי החווה, בטענה כי לא דיווח על העסקתו ומנעו ממנו לקבל דמי פגיעה וגמלאות מהרשויות.

בכתב התביעה נטען כי האיש עבד בחווה במשך ארבעה חודשים במהלך שנת 2016 בתפקיד תחזוקה הכרוך במאמץ פיזי רב. בין מטלותיו היו האכלת הסוסים שלוש פעמים ביום באמצעות העמסת חציר על מריצה עם קלשון, נקיון (כולל צואת סוסים מדי סוף יום) ועוד. לטענתו, הוא נדרש להגיע לחווה שבעה ימים בשבוע, כשעבודתו החלה ב-06:30 והסתיימה 12 שעות מאוחר יותר.

בכתב התביעה נטען בנוסף כי באחד מימי עבודתו הגיע למקום חמור משוטט, שגרם לנזקים לחווה והפר את שלוות הסוסים. אי לכך הוחלט ללכוד אותו, ולאחר מאמץ רב הצליח העובד לתפוס אותו ולשכנו באחד התאים הפנויים. לדבריו, החמור אמנם הואכל מדי יום, אולם בניגוד מוחלט לחיי הטבע אותם הכיר קודם לכן, הוא נותר סגור בתאו כל הזמן ולא נבדק על ידי וטרינר.

בכתב התביעה נטען עוד, כי באחד הימים הגיעו שני חמורים משוטטים נוספים לסביבת החווה, והצוות החליט לתפוס אחד מהם. לאחר מספר ימים, בהם ניסו עובדי החווה ללכוד אותו, הוא נתפס והובל לתאי הסוסים. כשניסה אחד העובדים לפתוח את דלת תאו של החמור הוותיק יותר, היא נתקעה, וברגע של היסח דעת ברח החמור החדש.

בכתב התביעה נטען כי אנשי החווה, ובהם העובד, התרכזו בניסיון לפתוח את דלת תאו של החמור הוותיק, אולם הפעולה עוררה רעש רב וגרמה למהומה. לבסוף כשהיא נפתחה, החל החמור הוותיק, שהיה כלוא מזה תקופה, להשתולל ולנשוך את העובד ברגליו ובכתפו במשך מספר דקות. בתום מאבק ממושך הצליח העובד שותת הדם להשתחרר מאחיזת החמור, שבינתיים ברח מהחווה.

בסיכום כתב התביעה נטען כי לאחר האירוע התפנה האיש למרכז רפואי באזור, ובחלוף הזמן כאביו רק החמירו. גם כיום, קרוב לשנה לאחר האירוע, הוא עדיין סובל מקשיים בתפקוד ומצלקות בשל המקרה. לטענתו, במשך תקופה ארוכה הוא ניסה לפנות לבעל החווה להסדרת הנושא, אולם נענה בביטול.

כעת הוא מקווה לקבל פיצוי, אפילו חלקי, בגין האירוע שחווה.

טרם הוגש כתב הגנה.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו