צילום: אסף פרידמן

אחרי מאבק וציפייה שנמשכו למעלה מעשר שנים, ייפתח תוך שבועות מספר בית עלמין אזרחי בנתניה. זהו בית העלמין הראשון בארץ שיפעל על פי החוק המחייב הקצאה של עשרה אחוז משטח בית העלמין לקבורה חילונית. בית העלמין ישרת ציבור גדול בעיר שיהדותו נתונה בספק, או שרצונו להיקבר בקבורה אזרחית.

עוד ב-mynet:
הרפתן הושווה לנאצי ופוצה ב-70 אלף שקלים
העירו לנער במסיבה ונדקרו
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

"החוק לקבורה אזרחית", שמחייב להקצות 10 אחוז משטחי בתי עלמין חדשים לטובת קבורה אזרחית נפל על נתניה בעיצומו של משבר קרקעות לקבורה, שכמעט הוביל את חברה קדישא בנתניה לרכוש קרקע לקבורה בכפר יונה. עד כדי כך הייתה גדולה המצוקה.

ראש עיריית נתניה מרים פיירברג איכר, שמודעת לחוק ומודעת למציאות בעיר שהיא עומדת בראשה, שיש בה תושבים שאינם יהודים הצריכים מקום קבורה, לצד בעלי דעה בעניין המבקשים קבורה חילונית, הבטיחה כבר לפני למעלה מעשור, כי תנהג על פי החוק וכי תוקצה הקרקע לקבורה האזרחית ברגע בו ייסגר הסכם חילופי קרקעות עם המועצה השכנה "לב השרון", שאכן העבירה לאחרונה, בסיום תהליך ארוך, מאדמותיה הסמוכות לבית העלמין לרשות נתניה, על פי הסכם עם משרד הפנים.

בית העלמין האזרחי שנקרא "מנוחת עולם נתניה", משתרע על כ-5 דונם וממוקם בפאה הדרום מזרחית של בית העלמין הקיים. הקמת בית העלמין האזרחי התאפשרה עם ההרחבה הכוללת של בית העלמין המסורתי, במסגרתה ניתן היה לשלב כ-10 אחוז לטובת בית עלמין אזרחי-חלופי, אשר בו מתוכננים למעלה מ-4,000 קברים. הקמת בית העלמין נמצאת בשלבים מתקדמים של פיתוח, לרבות ריצוף שבילים, הקמת אזורי חנייה, משטחי קבורה והתכנסות, רחבת הספדים, והוא צפוי להתחיל לפעול כבר בשבועות הקרובים.

"מנוחת עולם נתניה" הינה תאגיד קבורה נפרד, המחזיק ברישיון קבורה המתחייב בחוק מהמשרד לשירותי דת והמוסד לביטוח לאומי, להפעלת בית עלמין לקבורה אזרחית-חלופית. בית העלמין יפעל במתכונת המוכרת של בתי העלמין בישראל, ולפיו נפטרים תושבי נתניה אשר אינם יכולים להיקבר בבית העלמין היהודי בשל ספק ביהדותם, או משפחותיהם של אלו המבקשים להיקבר במקום בהתאם להשקפת עולמם, יוכלו לפנות ולקבל שירותי קבורה במקום, ללא תשלום. השירות כולל הובלת הנפטר באמבולנס ייעודי, אספקת ארון קבורה במידת הצורך, ביצוע הקבורה ועריכת טקס הלוויה.

מי שהניע במרץ ובנחישות את יישום החוק בנתניה, הוא חבר הכנסת, יואל רזבוזוב, ממפלגת "יש עתיד", חבר מועצת העיר נתניה לשעבר. ח"כ רזבוזוב, המבקר מדי פעם באתר ההקמה כדי לראות איך מתקדמים העניינים, נשמע השבוע מרוצה ואפילו מחויך. "אני שמח שבנתניה מתחיל התהליך הזה", אמר, "יכול להיות שקולות בקלפי אני לא אראה מהמהלך כי אני בעצם עוזר למתים, אבל כשאסיים את העבודה ובכל עיר במדינה יהיו בתי עלמין אזרחיים, אני אוכל להיות ראש ממשלה בעולם הבא"."זכות בסיסית"
את המקום ראה בחזונו ח"כ רזבוזוב כשנכנס לתפקיד יו"ר ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות. "ראיתי שיש חוק במדינה שלא מיושם ועקב כך פוגע בחצי מיליון אזרחים שחייבים את הפיתרון הזה, כי הם או בני הזוג שלהם, לא יהודים על פי ההלכה, לכן, הגשתי הצעת חוק שדרשה להעביר את הסמכויות על נושא הקבורה האזרחית מידי המשרד לשירותי דת למשרד הפנים.

"כשהבינו השרים שהצעת החוק שלי היא כמו גרזן מעל הראש שלהם, כי אין להם ברירה אלא ליישם את החוק הקיים, הם ביקשו למצוא פיתרון לבעיה. כך, בזכות הצעת החוק הזו קמה ועדת מנכ"לים המורכבת ממנכ"לי משרדי הפנים ולשירותי דת, ומנכ"ל מינהל מקרקעי ישראל, ושם הם עובדים על מימוש והקמת בתי העלמין האזרחיים במדינה כולה. כך כמו בספורט, הצבתי לעצמי יעדים, ובכל הדרכים שעומדות לרשותי אני עובד בשביל להשיג אותם, ומגיע לתוצאות".

אז יהיה לנו "חוק הקבורה של רזבוזוב"?
"אני לא צריך את החוק הזה על שמי, אני רוצה לראות בתי עלמין אזרחיים קמים אחד אחרי השני".

ואתה רואה את זה קורה בכל הארץ?
"בהחלט. אני מקדם את הנושא בוועדה שבראשותי ואחת לחודשיים-שלושה אני מכנס את הוועדה, בה אני מושיב תחת אותו שולחן את נציגי המשרדים השונים, מנהלי אגפי הקבורה, וחברות הקבורה, ומוריד עבורם את החסמים שמפריעים להמשך התהליך".

למה בעצם אתה כל כך דוחף לזה?
"אני רואה את זה כחובה ערכית ומוסרית וזכות דמוקרטית בסיסית כלפי ציבור שלם של אזרחים שמשרתים בצבא, משלמים מסים ומקיימים את כל החובות האזרחיות שלהם, אבל כמו ברגע שהם רוצים להתחתן, גם כשהם סיימו את חייהם, הם אזרחים סוג ב' ולא מקבלים את הזכויות שמגיעות להם. לכן שמתי לעצמי למטרה שיקומו עוד בתקופתי כחבר כנסת בקדנציה זו לפחות עשרה בתי עלמין אזרחיים במדינת ישראל, ואני שמח שבנתנ