המרכז המסחרי באם המושבות פתח תקוה. צילום: מתן דויטש

הורים רבים לילדים משכונות אם המושבות ונווה גן בפתח תקוה מתוסכלים לנוכח מחסור בתורים, זמני המתנה ארוכים ואי זמינותן של המזכירות בסניף קופת חולים כללית במרכז המסחרי ברחוב ראשון לציון בעיר.

"רציתי לקבוע תור למרפאה לבני בן השנה שסבל מחום גבוה מאוד", מספרת תושבת שכונת אם המושבות. "המזכירה הורתה לי, בהנחיית הרופאה לטענתה, להגיע בבוקר שלמחרת כדי לקבל תור. הגעתי עם התינוק, מוקדם בבוקר כשהוא חולה, רק כדי לקבל תור לשעה 11:00, וגם כשחזרתי, חיכיתי עד 13:00 כדי להיכנס. למה אני צריכה לצאת עם ילד חולה מהבית רק כדי לקבוע תור במקום להזמין בטלפון? למה אני צריכה לחכות זמן רב עד שמקבלים אותנו, כשבינתיים הילד חשוף למחלות אחרות?".

"מסתבר שהיתה רופאה אחת וזו לא פעם ראשונה שזה קורה. היא מאוד יסודית אבל במקום שמטופל יהיה אצלה 10 דקות, זה מגיע ל20-30 דקות לכל ילד. גם היא מסכנה שעובדת בלחץ ואני לא יודעת כיצד זה משפיע על האבחנות שלה", היא אומרת.

קופת חולים כללית באם המושבות. צילום: מתן דויטש

גם דרור גור, תושב נווה גן, סבל מבעיה דומה כשבנו בן השנה וחצי נזקק לטיפול רפואי ואשתו נאלצה להמתין איתו במרפאה במשך כשעתיים עד לקבלת טיפול. הבעיה בשכונת נווה גן היא שכלל לא קיים סניף של קופת חולים כללית. "יש דיבורים במשך זמן רב שהסניף בהקמה  אבל בינתיים לא קורה כלום ואנחנו צריכים לקבל שירות בשכונת אם המושבות שרק בה יש עשרות אלפי תושבים", אומר גור. "אין תורים, אין מספיק רופאים, והזמינות של המזכירות קטסטרופה".

משירותי בריאות כללית, מחוז דן פתח תקוה, נמסר בתגובה: "אנו מודעים ומטפלים בנושא זמינות התורים במרפאה ומצטערים על המצב הנוכחי. אנו פועלים לשיפור הזמינות והרחבת השירותים הרפואיים ככל שניתן. בשבועות הקרובים עתידה להיפתח מרפאת ילדים חדשה של כללית בביה"ח 'שניידר' שתפעל בשעות נרחבות ותכלול מומחי שניידר, שירותי סיעוד ובדיקות מעבדה. בנוסף, בחודשים הקרובים תפתח מרפאה חדשה בנווה גן אשר תציע שירותי רפואת משפחה ורפואת ילדים.

"לצערנו, המחסור הלאומי הקיים ברופאים בכל תחומי ההתמחות ובעיקר בתחום רפואת ילדים הינה נחלת כלל מערכת הבריאות ומשפיעה על זמינות התורים, במיוחד בשבועות אלה של תחלואת חורף. אנו פועלים בכל הדרכים על מנת להגדיל את מספר רופאי הילדים בטווח הקצר ובטווח הארוך. משרד הבריאות מודע למחסור וגם הוא מנסה לסייע בפתרונות שונים. בכל מקרה של דחיפות רפואית הצוותים מונחים לתת מענה פרטני".

צילום: מתן דויטש