בני נוער רבים מנצלים את חופשת הקיץ הארוכה לניתוחים פלסטיים. בין אם מדובר בהגדלת חזה, ניתוח אף או הצמדת אוזניים. האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית מפרסם הנחיות חדשות בנושא ניתוחים פלסטיים לילדים ובני נוער שכדאי מאוד להכיר לפני שנכנסים אל חדר הניתוח. 

האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית ממליץ לבצע הגדלת חזה רק אחרי גיל 18 ורצוי אף להמתין עד גיל 21 שכן החזה עדיין נמצא בתהליך התפתחות ולא מגיע לגודלו המקסימלי. חשוב לדעת כי פעולה כירורגית עלולה לשנות את המהלך הטבעי של ההתפתחות הגופנית ולכן האיגוד מדגיש כי גם אם ההורים תומכים בניתוח, מומלץ לחכות ולבצע את השינוי רק עם תום תהליך הגדילה.

במקרים יוצאי דופן בהם קיימת אי סימטריה חריגה, העלולה לפגוע בתפיסת הגוף ובביטחון העצמי, ניתן לבצע את הניתוח לפני וגם זאת רק כאשר נשקלו כל האופציות והובנו הסיכונים על ידי הנערה והוריה. ניתוח לנערים הסובלים מהתופעה של צמיחת חזה בעל מראה נשי בקרב גברים (גינקומסטיה) מומלץ לבצע החל מגיל 16.

באשר לניתוח פלסטי באף, בשל העובדה כי האף משלים את התפתחותו הפיזיולוגית לקראת גיל 16, ניתן לבצע את הניתוח לאחר ההגעה לגיל זה.

ניתוח אף? רק אחרי גיל 16. צילום: shutterstock

ביצוע ניתוח להצמדת אוזניים בולטות, על פי חומרת המצב ניתן לשקול לבצע אצל ילדים ובני נוער, בגיל 10 ואף פחות מזה שכן התפתחות המבנה שלהן מסתיימת לקראת גיל 6-8. בהקשר זה ראוי לציין כי בעוד שילדות יכולות להסתיר אוזניים בולטות מאחורי שיער ארוך, אצל בנים הבעיה מתעצמת ומכאן חשיבותו של הניתוח.

האיגוד מזכיר להורים ולבני הנוער כי כל ניתוח פלסטי, כרוך בהחלמה של לפחות שבוע ימים ויש לקחת בחשבון את המוכנות הנפשית והפיזית לתקופת ההחלמה ולא רק לניתוח. מומלץ מאוד להתעמק בתהליך ולא לסמוך על פרסומות או הנחות במחיר ולוודא שהרופא המנתח שבחרתם הוא בעל תואר מומחה בכירורגיה פלסטית.