חופשת הקיץ היא הזדמנות טובה לצאת לעבוד ולחסוך קצת כסף לבזבוזים ובילויים. מידיי שנה אלפי בני נוער יוצאים לעבוד, החל מעבודות מלצרות ועד להדרכה בקייטנות הקיץ. רבים מהם, שזו הפעם הראשונה בה הם מועסקים, מוצאים את עצמם מנוצלים ולא מתוגמלים בהתאם לחוק. אז כמה מגיע לכם על שעת עבודה? והאם טיפים נחשבים בכלל משכורת?

עובדים בקיץ? דעו את הזכויות שלכם

שכר מינימום

שכר המינימום לבני נוער בגילאי 14-16 עומד על 20.23 שקלים לשעה, שכר המינימום בגיל 16-17 עומד על 21.68 שקלים לשעה ובגיל 17-18 השכר הוא 23.99 שקלים לשעה. שכר המינימום מעל גיל  18 עומד על 26.88 שקלים לשעת עבודה.

אפשר לשלם בטיפים? לא. טיפים אינם נחשבים לשכר. כדי שהם יחשבו כשכר יש לכלול אותם בתוך תלוש המשכורת.

שעות עבודה

מותר להעסיק בני נוער לכל היותר 8 שעות ביום, ולא יותר מ- 40 שעות בשבוע. צעירים בני 16 ומעלה, מותר להעסיקם עד 9 שעות ביום ובלבד ששבוע העבודה לא יעלה על 40 שעות שבועיות. העבודה בשעות נוספות אסורה על פי חוק. כמו כן, אין להעסיק בני נוער במנוחה השבועי.

אפשר לעבוד בשבת? לא. על פי חוק אין להעסיק בני נוער ביום שבת.

ומה קורה בלילה? עד גיל 16 ניתן לעבוד רק עד השעה 20:00. מגיל 16 ועד 18 השעה המאוחרת ביותר בה מותר לעבוד הינה 22:00.

רישום שעות

על המעסיק חלה חובה לרשום את שעות העבודה שלכם, בין אם באמצעות שעון נוכחות ובין אם ברישום ידני.  

החזרי נסיעה

כל עובד שגר מעל 500 מטרים ממקום העבודה זכאי להחזר עבור הוצאות הנסיעה שלו. גובה ההחזר נקבע לפי עלות נסיעה בתחבורה ציבורית ועד לסכום של 22.60 שקלים ביום. התשלום הוא עבור הנסיעה המוזלת ביותר האפשרית.

הפסקות

בתום שש שעות עבודה חובה לתת הפסקה של 45 דקות למנוחה ולסעודה, מתוכם לפחות חצי שעה רצופה. ההפסקה היא בדרך כלל על חשבון העובד ומותר למעסיק להוריד את הזמן הזה מהשכר.

תקופת התלמדות

חובה על המעסיק לשלם על תקופת ההתלמדות, על ישיבות, פגישות צוות או השתלמויות.  

ומה עם תקופת ניסיון? גם על תקופת ניסיון חלה חובה לשלם שכר החל מהשעה הראשונה.

תלוש השכר

את המשכורת יש לשלם עד ל 9 בכל חודש, בעבור חודש העבודה הקודם. במקביל אל המשכורת יש לספק תלוש שכר שיכלול את: תאריך תחילת העבודה, ותק מצטבר, היקף משרה וכמובן הסכום לתשלום.

ומה עם מיסים? מתחת לגיל 18 אין להוריד מס בעבור ביטוח לאומי. בנוסף, נער המשתכר עד כ- 6,500 שקלים לחודש ונערה המשתכרת עד כ- 7,300 שקלים לחודש לא ישלמו מס הכנסה.