צילום: אסף פרידמן

אם עדיין לא שמעתם את השם חן גל, כנראה שעברתם את גיל ה-20. הנערה עסוקה מעל הראש, גם משמשת ככתבת נוער באתר חדשות הצעירים "פרוגי", גם מנחה את פינת הבידור באולפן הילדים של ערוץ 20, גם חברה במועצת הנוער בנתניה ובכלל, מובילת דעת קהל עם מאות צעירים שעוקבים אחרי כל מילה שהיא כותבת בעמוד הפייסבוק "שמיניסטים" שהיא מנהלת ובו חברים 3,700 בני נוער.

עוד ב-mynet:
צעירות ישראליות בהודו: לימדו ילדים מוסלמים קרב מגע
נכה נקנס כי האכיל חתולים: "אלחם עד שאנצח"
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

ואחרי כל זה, נשאר לה לא מעט זמן לדחוף בכל הכוח צעירים להצביע בבחירות הקרובות לכנסת. גל, רק בת 17 וחצי, חברה לפני שבועיים ליועץ האסטרטגי יגאל גלאי מתל אביב, ויחד הקימו את קבוצת הפייסבוק "בוחרים לראשונה", שחברים בה נכון ליום שלישי השבוע 802 חברים. הישג נאה לכל הדעות, כאשר המטרה כאמור היא לעודד בני נוער שיש להם זכות הצבעה, ללכת ולממש לראשונה את זכותם הדמוקרטית בקלפי בבחירות הקרובות לכנסת שיתקיימו בעוד כשלושה חודשים, במרס 2015.

"זה לא נעשה לשם כסף אלא כדי להשביח את איכות החיים בישראל", אומר גלאי על החיבור שלו עם הנערה הנתנייתית, "מכיוון שפעולה כזאת איננה יכולה להיעשות על ידי אדם מבוגר שהמושגים שלו הם קצת שונים והשפה שלו היא שונה, אתה חייב לקחת אנשים אמיתיים שהם בגילאים הרלוונטיים. התרשמתי מחן עמוקות כבר בעבר, ולכן הטלתי עליה את המשימה הזאת".

חן היא לא פוליטיקאית, אפילו אין לה זכות הצבעה
"זה לא משנה. מעניין אותנו שיהיה שיח ודיבור על הבחירות האלה ועם זה אנחנו מתנהלים".

כוח ברשת
אחת המטרות של עמוד הפייסבוק החדש, היא לגרום לבני הנוער לדעת יותר וכך לקבל החלטה שקולה בטרם הם הולכים להצביע. בין השאר יתארחו בעמוד חברי כנסת, מועמדים לכנסת ונציגיהם מהמפלגות השונות ויתאפשר דיון בין הצעירים לנבחרי הציבור.

אז מהיכן צורכים בני הנוער כיום את החדשות שלהם, מה הם באמת יודעים על המתרחש בארץ? לטענת גל, עיקר המידע מגיע מהרשתות החברתיות ומצפייה בתוכניות בידור וקצת גם מאתרי החדשות באינטרנט. חדשות השעה שמונה? הצחקתם אותה. אפילו בבית הספר, לטענתה, לא מספרים להם שום דבר על פוליטיקה חוץ ממה שלומדים בשיעור אזרחות. לדבריה, הם לא יודעים את משמעות הזכות להצביע, את שמות הסיעות והמפלגות, אפילו את שמות הפוליטיקאים ונציגיהם.

לטענתה, היא הבינה שהקול שלה יכול להגיע להרבה מאוד בני נוער, והיא יכולה להשתמש בו לטובה. "הבנתי שיש לי הרבה כוח ברשת באינסטגרם וברשתות החברתיות, אני כותבת הרבה על פוליטיקה ועל המצב הרע שהגענו אליו במדינה, לכן החלטתי שבכוח הזה אני יכולה לשנות. אמנם הכתיבה היא צעד קטן, אך כל צעד קטן כזה מוביל לשינוי גדול. אני מאמינה בזה. אני כותבת על דבר שמפריע לי אם זה גזענות, יוקר המחיה, מצוקת הדיור. ואני מאמינה שזה בסוף יוביל למהלך גדול ויביא לשינוי".למה חשובה לך המשימה הזו?
"אני חוזרת אחורה, ומסתכלת על העם שלנו שעבר את השואה. חשוב שתהיה דמוקרטיה במדינה. אני חושבת שמההיסטוריה הזאת צריך ללמוד שהדמוקרטיה חשובה לנו מאוד כעם ישראל".

לפני שיגאל פנה אלייך הייתה לך מודעות פוליטית כלשהי?
"כן, אבל לא ברמה הזאת. היום אני חושבת שיש לי יותר מודעות בעקבות הקבוצה ובעקבות ההיכרות שלי עם יגאל. לפניו, לא ממש ידעתי מי נגד מי. עכשיו המטרה העיקרית היא העלאת המודעות הפוליטית בקרב בני נוער וליצור שיח פוליטי בקבוצה".

בלי קיצוניות
כך, בזמן שחבריה מבלים במסיבות ושקועים בעיקר בלא לעשות הרבה, גל עסוקה בהעלאת המודעות וההכרה בזכויות הדמוקרטיות של כל אזרח.

את בת 18, לא עדיף ללכת למסיבות וליהנות עם חברים?
"אני משלבת בין שני העולמות. מצד אחד אני מוטרדת לנוכח הבעיות החברתיות במדינה, שכדי לשנות אותן צריך להשפיע חברתית ופוליטית. מצד שני אני גם מעורבת בבני נוער בכל תחומי העיסוק שלי ואין לי שום חסך בעניין".

איך משכנעים בני נוער להצטרף לקבוצה?
"זה לא פשוט, צריך לשכנע אותם גם להצטרף וגם לצרף חברים נוספים, אבל ברגע שהם מבינים את הכוח שיש לנו בידיים, כצעירים - מי שמוגדרים כדור
העתיד, זה נהיה יותר קל. ברגע שהם ייחשפו לשיח עם הפוליטיקאים שנביא, הם יבינו את משמעות הכוח שלהם".

ומה בעתיד, תצטרפי לפוליטיקה?
"למה לא. אולי אהיה שרת החינוך. לדעתי, בית ספר זה לא רק ציונים, ולצערי רוב בתי-הספר בארץ מזניחים את נושא החינוך ומתמקדים רק בזה. הייתי רוצה לשנות את זה".

ועד שתהיי פוליטיקאית.
"אתקדם בתחום התקשורת והמשחק, וכשאנשים יכירו אותי, זה ייתן לי כוח ובכוח הזה אצליח להביא שינוי פוליטי אחר כך. אבל אני בטוחה שכשאתגייס, אצליח להמשיך לשלב בין