נטע ריבקין. צילום: אורן אהרוני

המתעמלת האמנותית נטע ריבקין, אחת מגדולות הספורטאיות שצמחו בפתח-תקוה, אם לא הגדולה שבהן, הודיעה היום (שלישי) אחר הצהריים על פרישה בגיל 25.

במסיבת עיתונאים מרגשת שערכה ריבקין בועד האולימפי, נפרדה ריבקין בדמעות מהענף שהיה כמעט כל חייה במשך 20 שנה. "הגעתי להחלטה לפרוש בלב שלם ובהרגשה שנתתי הכל לענף והגעתי לכל פסגת חלומות", אמרה ריבקין הנרגשת שנשאה את דגל ישראל בטקס פתיחת האולימפיאדה האחרונה בריו, השלישית בה השתתפה, "לאורך כל הקריירה שלי הייתי נחושה ועבדתי קשה, גם אם לא תמיד קיבלתי תמיכה מלאה".

ריבקין התייחסה בדבריה למשבר העמוק שפקד אותה ב-2008 עם מותו ממחלה קשה של אביה ארקדי, ששימש גם שנים רבות כמאמן כדורסל במכבי פ"ת. "אבי היה דמות משמעותית בחיי ולא פעם חשבתי להפסיק את הפעילות, אבל הבנתי שדרך הספורט אני מגשימה את חלומותיו והחלומות שלי. בדיוק שנה לאחר פטירתו, זכיתי במדליית הכסף באליפות אירופה. לאורך השנים בכל הישג משמעותי שלי אני חושבת עליו וכמה הוא יכול היה להיות גאה בי. מעבר לכל התארים שהיו לי במהלך הקריירה, מה שמאוד חשוב לי אף יותר מההישגים עצמם הוא שהצלחתי לגרום לבנות צעירות לאהוב את הספורט הזה. העובדה שאני מהווה דוגמא אישית היא הכי חשובה עבורי".

ריבקין פנתה גם למאמנה שלה, אלה סמופלוב, שישבה לצידה והזילה דמעות אף היא. "היית איתי כל הזמן, אני אוהבת אותך - עשית ממני מתעמלת גדולה", אמרה ריבקין לסמופלוב והוסיפה: "אחרי 20 שנה אני מבינה שבגיל 5 קיבלתי מתנה גדולה. התעמלות אמנותית הפכה להיות ההשראה שלי וכל עולמי. החלטתי לפרוש כי אני מרגישה שנתתי הכל  ואני מרגישה שובע. מיציתי את עצמי בדרך הטובה ביותר ואני בשלה לפרק הבא בחיי".

סמופלוב ענתה כי  "לא חשבתי שהיום הזה יקרה בחיים. הרבה פעמים אחרי תחרויות של נטע שאלו האם היא פורשת. תמיד אמרתי לא, אפילו לא רציתי לחשוב על זה, אבל היום הזה הגיע. הרגע הזה גם שמח וגם מאוד עצוב, וקשה לקבל את זה. אומרים שקשה להיות 10 שעות ברצף באימון, אבל זה כ"כ טוב, כ"כ אושר לעבוד ולהצליח. אני מרגישה קצת ריקנות. נטע כ"כ חסרה לי עכשיו. אני אוהבת לעבוד וממשיכה, אבל עכשיו משהו חסר, זה כמו שאין אצבע או יד".

עוד הוסיפה המאמנת כי "נטע באימונים תמיד נתנה לי מוטיבציה. זו אהבה גדולה. אני זוכרת את היום שבו נטע הלכה עם אביה בגיל חמש וחצי ושאלתי אותם לאן הם הולכים? ארקדי אמר "לכדורסל", ואמרתי לו שלא, היא תלך להתעמלות אמנותית. עברו מעל ל-20 שנים וזה מרגיש כאילו זה  היה אתמול. לא היה יום שלא ראינו אחת את השנייה או לא דיברנו. נטע כמו בת בשבילי, אוהבת אותה ולא יודעת איך יהיה ההמשך פה אצלי בלב. זו מתנה שמקבלים פעם אחת בחיים".

פרט להשתתפות בשלוש אולימפיאדות רצופות והמקום השביעי בלונדון, ריבקין חתומה על שלל הישגים מפוארים נוספים דוגמת הישג השיא של מתעמל ישראלי אי פעם – מדליית ארד בתרגיל החישוק באליפות העולם ב-2011 ומדליית ארד במשחקי אירופה שנערכו בשנה שעברה בבאקו. ב-2016 זכתה נטע ריבקין לתואר מיוחד, כשהפכה למתעמלת האמנותית הישראלית הראשונה שזכתה לאלמנט על שמה.