את הכינוי הדרבי הגדול של פתח־תקוה ניתן להדביק העונה רק על משחק אחד – מכבי עמישב ובית"ר פתח־תקוה מליגה ב', שהתמודדו ביום שישי האחרון במגרש המשותף להן בסירקין ונפרדו בתיקו 1:1 שהוציא את כולם די מבואסים לסוף השבוע.

המארחת מעמישב הגיעה למשחק מהמקום השני, שלוש נקודות פחות מהמוליכה מחולון, בעוד בית"ר נזהרת בעיקר שלא ליפול לקרבות התחתית שהיא מכירה כל כך טוב. על פניו, הודו גם בבית"ר, כי היריבה מהצמרת היא הפייבוריטית, אבל אתם יודעים מה אני עומד לכתוב: לדרבי, לכל דרבי, חוקים משלו.

ב"שירים ושערים" היו מכנים את מזג האוויר ששרר בעיר בבואנו לספורטק בסירקין, "פנסטסי לכדורגל". השמש ליטפה בחמימות (מי העז לקרוא לה שקרנית?!) ואף ענן לא העז לפגום בתכול השמיים. הפיוטיות לא אחזה בי לחינם, היא תדבוק בכל מי שייכנס למגרש הראשי בסירקין, בואכה ממלכתו של מנהל המתחם, בני שבתאי. הציטוטים שטבע על שלטים ומפארים את משרדו הפכו כבר לשם דבר בעיר, אבל הפעם שבתאי נרגש במיוחד כשהוא מציג את השיפוצים שעבר המתחם בחודשים האחרונים – החל מהדשא הסינטטי שנשתל ביציע הכבוד, כדי למנוע מהצופים לירוק את קליפות הגרעינים ובדלי הסיגריות על הריצפה, עבור בחדרי השופטים המטופחים ("הם גם יכולים להכין לעצמם קפה עכשיו ולא צריכים לבוא ולבקש ממני", התגאה שבתאי) ובעיקר הדשא הירוק והמשוזרע.

שבתאי דואג להתאים השלטים לרוח התקופה ובחוץ מתרה שלט להשאיר את האופניים החשמליים מחוץ לתחום. בתחום השילוט הערכי במשרדו, למדנו, בין השאר, כי "רבי יוחנן אמר: אלמלא ניתנה תורה, היינו למדין צניעות מחתול, גזל מנמלה, עריות מיונה, דרך ארץ מתרנגול שמפייס ואחר בועל". שבתאי, מארח למופת, מציע להכין לי כוס תה חם, בתוספת נענע מהגינה שהוא מגדל במקום. מדובר בשריד אריכאולוגי של ממש – "השריד האחרון שנותר מאיצטדיון "האורווה", ממנו הבאתי את הערוגה", מפתיע המנהל ומקנח בתקווה שאף אחת מהקבוצות לא תרד מאוכזבת והמשחק יסתיים בתיקו.

יותר מדי התרגשות ביציע לא נרשמה לפני המשחק. הקוון ולנטין קוז'בסקי שאל בציניות אם השמועות על 5,000 צופים נכונות והתקנא בחברו ששפט באותה שעה את הדרבי של אום אל־פאחם. "שמעתי שהכרטיסים אזלו כבר ביום רביעי", חייך צביקה לוי, מאמנה של עמישב. בין הקבוצות שררו לפני המשחק יחסים טובים והם הבטיחו שאלה יישמרו גם מרגע שתישמע שריקת הסיום.

עד כמה טובים? את האימון המסכם ערכה בית"ר ביום רביעי, כשבחצי המגרש הצמוד התאמנה לא אחרת מאשר מכבי עמישב. "מה כבר אפשר ללמוד מאימון", אמר לוי כששאלתי אם ריגל, אבל סיפר בקריצה כי אחד מחברי הנהלת הקבוצה השגיח היטב בנעשה באימון היריבה.

הגרלת בלמים

במתחם חדרי ההלבשה החדש והמרשים של בית"ר, עוסקים השחקנים בהכנות אחרונות. דודו שרון, היו"ר, בעלים, נשיא ("וגם שוער מחליף ואיש עזרה ראשונה", הוא דואג להוסיף) והצגה של איש אחד, עומל על טופס המשחק ובודק מי מהשחקנים הרשומים הגיע למגרש. ערימת כרטיסי השחקן נפרשת על השולחן ושרון מנסה להרכיב עם המאמן טל לוי את ה־11 שיפתחו ואת המחליפים. "ביקשתי שיגיעו שני שחקני נוער. אם יהיו מכות, שניראה הרבה", סיפר בחיוך אופייני, רגע לפני שהזכיר לשחקניו לעלות למגרש עם הטרנינגים. "אחר־כך הם בוכים שקר להם", הסביר, "אמרו שיהיה חם? החזאים צודקים רק בקיץ". את הדילמה בעמדת הבלם מציע שרון לפתור כך – להפוך שני כרטיסי שחקן ולזה שייבחר בהגרלה יפתח בהרכב.

באסיפה מזכיר טל לוי לשחקנים שהעובדה שמדובר בדרבי רלוונטית רק לעיתונאים ביציע. (לדעתי, הייתי העיתונאי היחיד במקום וישבתי ליד הספסלים), אבל גם מתרה בהם לא לעשות חשבון לחברים מעבר לכביש.

רגע לפני העלייה לכר הדשא, קובי דומר, מלך שערי בית"ר בעונה שעברה והיום בעמישב, הבטיח לשרון כי לא יחגוג אם יבקיע. "אני לא רוצה להתסיס את הקהל" הוא אומר. כשהוא משווה בדקה ה־62 ל־1:1, הוא מקיים את הבטחתו ו־15 האוהדים ביציע נשארים רגועים. רוב הזמן.

כפי שהבנתם, הקהל לא נהר בהמוניו ליציע וההוראות למאבטחים כללו בעיקר סעיף אחד: "שלא ישימו רגליים על הכיסאות".

בשיחה הצפופה בין שרון ללוי לפני פתיחת המשחק, חושף שרון את הטקטיקה שלו – "הדשא כל כך גבוה, ששלומי קצר, השחקן הנמוך שלי, יסתתר בתוכו, הם יחשבו שעלינו בעשרה שחקנים ולפתח הוא יפרוץ החוצה, כמו חפרפרת". אחרי שביקש מלוי להחליף את חולצות המעצבים שלבשו השניים בסיום המשחק, הלכו איש איש לספסלו.

השד העדתי

על המשחק עצמו אין הרבה מה לספר. העצבים שלטו על כר הדשא. טל לוי בחר בגישה הלא מנומסת בחלוקת ההוראות לשחקניו ועל הקללות שנשמעו מפיו לא נחזור, אם כי לא נראה שמישהו משחקניו נפגע במיוחד. בעמישב התעסקו הרבה בשיפוט ובמשחק האגרסיבי, לטענתם, של היריבה.

"רמי צבי מבית"ר צריך ללכת לעבוד באיטליז, הוא מחפש רק רגליים", צעק שירן היימן ברגע של תסכול. והיה לו על מה – עמישב שלטה במשחק, אבל בית"ר עלה ליתרון לקראת סיום המחצית, כשאביעד זרביב ניצל טעות בהגנה וקבע 0:1 מבישול של אור הלל. "הקואליציה התימנית שלי מעלה אותי ליתרון, הקואליציה המרוקאית של עמישב תגמור אותי בסיום המשחק", שלף שרון את השד העדתי מהבקבוק.

לוי לא בנה על משחק צירופים מרגש וצעק לשחקניו ללכת על כדורים ארוכים. "ההגנה שלהם כבדה, כדור אחד יעבור וזה יהיה שער".

הקבוצות ירדו להפסקה וביציע הכבוד נצפה, בין השאר, ניסים אלפרון, שבתו קסם תהפוך לרעייתו של דודו שרון בפברואר הקרוב.

בדקה ה־52 נראה שהמשחק בורח לעמישב, כשדוד ציקישווילי, בלם הקבוצה, מורחק לאחר פגיעה באור הלל. כמה דקות לפני כן מורחק גם דודו שרון. "השופט אמר שאני או טל לוי נצא, שאלתי אם הוא רוצה שנעשה זוג או פרט?", הסביר שרון.

מאמן בית"ר, אגב, הפתיע בדיפלומטיות, כשאמר לשופט "אנחנו לא רוצים שתוציא צהוב, מספיק שילחץ יד ויתנצל", אחרי פגיעה קשה בשחקן שלו.

למרות החיסון המספרי, דומר, כאמור, השווה והקבוצות נפרדו בתיקו. עמישב שמעה שגם חולון סיימה בתיקו ובקבוצה לא ידעו אם לצחוק אם לבכות. ושרון סיכם: "אם כבר הרסנו להם, לפחות היינו לוקחים שלוש נקודות". בני שבתאי דווקא היה מרוצה.