אחרי התיקו המחמיא שהשיגה מכבי פ"ת מול מכבי ת"א, היו מי שפינטזו כי ארבעת המשחקים המסיימים את הסיבוב הראשון, כולם מול יריבות מהתחתית, יאפשרו לה ליצור רצף של הצלחות שיצמיד אותה חזק לצמרת הגבוהה.

אלא ששלושת המשחקים הראשונים ברצף הוכתרו ככישלון - למרות משחקים טובים מול אשקלון והפועל חיפה, השבוע הגיע המשחק מול כפ"ס, ובו הציגה פ"ת יכולת ירודה במיוחד, כמעט ולא סיכנה את שערו של רן קדוש ורק בזכות הצלה גדולה של דני עמוס הצליחה לחלץ נקודה.

המשחק הכי חלש

מגן מכבי, דור אלו, לא הסתיר את אכזבתו. "זה נכון שאנחנו מגיעים פייבוריטים למשחקים האחרונים, קבוצות למדו איך אנחנו משחקים, מגיעות עם עשרה שחקנים מאחורי הכדור ויוצאות למתפרצות", סיכם אלו. "לא היינו מספיק טובים. בתקופה הזאת, היינו צריכים לקחת יותר משלוש נקודות בארבעת המשחקים האחרונים. רק דרך ניצחון נצא לדרך חדשה. המטרה היא עדיין מקום בפלייאוף עליון".

"זה היה המשחק הכי חלש שלנו העונה", הודה המאמן קובי רפואה. "אנחנו מאוכזבים מהתוצאה ומכל שלושת השבועות האחרונים. מול כפ"ס כמעט ולא הגענו למצבים, ואנחנו צריכים לדעת לנצח גם משחקים כאלה. לא כל שבוע נגיע לאינספור מצבים. אפשר לנצח משחקים גם עם ניצול של חצאי הזדמנויות".

לאחר שבמוצ"ש פורסם באחד האתרים כי אוהדי הקבוצה קראו לרפואה להתפטר, פירסמה עמותת האוהדים הודעה בעמוד הפייסבוק שלה, בה נטען כי הדבר אינו מדויק וכי האוהדים מאמינים ותומכים במאמן.

למרות רצף האכזבות האחרון, רפואה לא ממהר לחפש אשמים. "בכדורגל תמיד אפשר למצוא תירוצים. נגד אשקלון החמצנו, נגד חיפה היינו טובים והפסדנו. זה לא משנה. התרופה היא כדור ברשת. יש תקופות פחות טובות, אנחנו בשיאה של אחת כזאת כרגע, נצטרך להתעשת ולעשות את זה מהר", אמר רפואה.

במועדון היה מי שביקר כמה מהשחקנים ואמר: "אין לנו מספיק עומק, ולכן יש שחקנים שמקבלים קרדיט מוגזם מדי". בחלון ההעברות בינואר תנסה הקבוצה להתחזק משמעותית. האופציות של אחמד עאבד ועומר דמארי ירדו, ככל הנראה, מהפרק, וכרגע לא ברור האם מכבי חיפה תשחרר את פיראס מוגרבי.

במצב הזה, הקבוצה תנסה לצרף קשר זר במקומו של ננאד אדאמוביץ' שצפוי לעזוב, למרות שפתח מול כפ"ס בשל היעדרותו של גידי קניוק המוצהב. מנור סולומון, הקשר המוכשר בן ה-17, שבמשחק בחיפה ערך הופעת בכורה כמחליף, הוקפץ להרכב הפותח במקומו של גיא מלמד, שנפצע דקות אחדות לפני פתיחת המשחק.

החשש במועדון הוא שיחזורו של התסריט מהעונה שעברה, אז פתחה הקבוצה את העונה עם ארבעה ניצחונות רצופים ולמרות ירידה מסוימת, הצליחה לסיים את הסיבוב עם 23 נקודות. בסיבוב השני הגיעה קריסה שהפילה את מכבי למאבקי תחתית.

שם המשחק, כך נראה, הוא לחץ. את רפואה זה לא מפחיד. "לחץ הוא חלק מהמשחק", אמר המאמן. "מי שמפתח ציפיות ויוצא בהצהרות, צריך לעמוד מאחוריהן. גם כשניצחנו היה פה לחץ, רק שאף אחד לא דיבר עליו. הוא נמצא תמיד, בקבוצת צמרת שרוצה אליפות ובקבוצת תחתית שחוששת מירידה. מי שרוצה להיות מקצוען, צריך לדעת להתמודד איתו. גם אני יצאתי בהצהרות, וצריך לעמוד מאחוריהן. אני לא בורח משום דבר. למרות התקופה הלא טובה, הצמרת לא ברחה לנו, אנחנו עדיין למעלה ויש זמן להתאושש".

תחילת הדרך שלך כמאמן בליגת העל הייתה חלקה, עכשיו מגיעים הקילקולים. אתה ערוך לזה?

"אני מוכן להתמודד גם עם הביקורות והדברים הלא טובים. זאת העבודה שלי. כרגע לקבוצה יש בעיה מנטאלית מסוימת, והתפקיד שלי הוא למצוא פתרונות. מאמן לא מסיים את התפקיד שלו כשהאימון מסתיים, יש הרבה דברים מעבר. היום אני צריך להיות גם פסיכולוג".

הצלחתם מאוד עם השיטה ההתקפית שלכם, אבל קבוצות למדו אתכם ואתם מתקשים לייצר פתרונות. אולי צריך לשנות תקליט?

"יכול להיות. אני לא פוסל את האפשרות הזאת. הרבה דברים עוברים לי בראש, גם להחליף שיטת משחק. אני לא יודע אם קשה לנו להתמודד עם הסטטוס הזה של קבוצת צמרת, או כשאנחנו מגיעים פייבוריטים. הצגנו משחקים טובים בתקופה האחרונה, ורק כדור ברשת היה חסר. נמשיך לבוא וליזום בכל משחק, כי זה המוטו שלי כמאמן. המערך יכול להשתנות, אבל הסגנון קובע והוא לא ישתנה. זה מבחן גדול עבורי, עבור השחקנים ועבור המועדון הזה, אבל זה אתגר גם כיפי מאוד, כי אנחנו אלה שיצרנו את הציפיות".

יוצאים לאשדוד

במחזור שינעל את משחקי הסיבוב הראשון (ראשון, 19:00) תתארח מכבי פ"ת אצל מ.ס. אשדוד. כמו בכל שבוע בתקופה האחרונה, מכבי פוגשת קבוצה שמגיעה אחרי שהוכתה בידי הפועל ב"ש, אך הפעם, כך נדמה, מכבי מגיעה חבולה בעצמה. 

בעוד קניוק ומלמד צפויים לשוב להרכב, מי שייעדר מהמשחק הוא הקשר המוצהב לירוי צעירי.

רפואה: "לאשדוד יש קבצה דינמית וחלק קדמי מהיר וטוב, והמשחק יהיה קשה מאוד. אני לא יודע מי פייבוריטית, אבל אנחנו באים לנצח כמו בכל משחק".

רצף הכשלונות האחרון גורם לכם להנמיך ציפיות? מסתכלים למטה בחשש? או שהמבט עדיין מופנה לצמרת?

"אנחנו תמיד מסתכלים למעלה. יש בזה לחץ מסוים, אבל כבר הוכחנו שאנחנו יכולים להיות בצמרת הגבוהה. ברור שמסתכלים גם אחורה ורוצים קודם כל להבטיח את המקום בפלייאוף העליון, אבל אני לא מתכוון להנמיך ציפיות. נלמד להתמודד עם ציפיות גבוהות. על מה נצהיר? שאנחנו רוצים מקומות 6-8? להישאר בליגה? זה לא אתגר וזה לא מעניין. לא אעמוד מול השחקנים שלי ואדבר איתם על זה".