דודי אלון עוצר את בני לוד. צילום: אבי מועלם

ראש השנה של אנשי ואוהדי הפועל פתח-תקוה יהיה השנה מתוק כדבש שהומתק בסילאן וכמה כפיות סוכר. תמונת הסיום של ערב חמישי שעבר, בה נראו כל שחקני הקבוצה חוגגים עם הקהל, מור שקד מנצח על כולם, מטפס ליציע ומנהיג את המקהלה וגם המאמן מסאי דגו קופץ וחוגג כמו שחקן צעיר שהרגע עלה מהבוגרים, נראתה דמיונית רק לפני חודש. אפילו לפני שבועיים. אפילו בדקה ה-89 של המשחק, כששחקני הפועל נראו מותשים, עד הספרינט האחרון של סוקונה, שעט על הטעות בהגנת רמת גן וסידר לעצמו שער ראשון ולקבוצתו מאזן מושלם. "השער הזה הכניס אותי לטירוף", הודה דגו, "בעונה שעברה היה לי אירוע דומה במשחק מול הפועל פ"ת, אבל אז לא עמד מאחוריי כזה קהל. הרגשתי שזה כמו שער בגמר גביע. באותו רגע לא חשבתי על המחזור הבא או על המשך העונה. הרגשתי כמו אחד מהשחקנים. רציתי שזה יימשך גם בחדר ההלבשה. אני אמנם המאמן של השחקנים האלה, אבל אני רק בן 32, משחק איתם באימונים ואני איתם ונישאר יחד גם בתקופות הפחות טובות".

 "יחד" זאת מילה שחוזרת פעם אחרי פעם בטקסטים שדגו יורה בכל כך הרבה התרגשות. אפשר להיות ציניים, אבל עם התוצאות שהוא מביא, אי אפשר להתווכח. "התלכיד", הוא מדגיש, "הוא זה שעושה את ההבדל. קשה ליצור תלכיד בתקופה קצרה כל כך, אבל החבר'ה פה מזכירים לי את אלה שהיו לי אשתקד. אין פה הרבה שחקנים עם רזומה מרשים ולא שמותת נוצצים, אבל אני מעדיף את החבר'ה הצנועים, שבאים לכל משחק כדי להשאיר את הלב והאנרגיות, מאשר כאלה שמביאים רק כדורגל.

"אני מאמין שכל ניצחון כזה מוציא עוד 100-200 אוהדים מהבית וזה מדהים. בעונה שעברה, כשהייתי במקום הראשון לא היה מאחוריי כזה קהל, כמו שיש להפועל במצבה הקשה".

הנאת כדור

המצטיין במשחק מול רמת גן ומי שהיה מהבולטים גם בניצחון בלוד הוא השוער דודי אלון, שניפק סדרת הצלות מרשימה בשני המשחקים ויש לו חלק מאוד משמעותי בשער הנקי של הקבוצה אחרי שני מחזורים. אלון מספר כי לצד ההכנות הטקטיות המוקפדות של הקבוצה לכל משחק, דגו והצוות דואגים להכין גם אותו. "אנחנו עובדים קשה ומאוד מדויק באימונים", סיפר אלון, "דגו והצוות מכינים אותנו עד הפרט הכי קטן וכך גם ההכנה שלי. עבודה על מצבים נייחים, למשל ואסיפות וידאו. מסאי אמר לנו, שאם ננצח את המשחק הראשון, נצא לדרך מוצלחת ואני מקווה שתהיה גם ארוכה".

דודי אלון חותם בהפועל פ"ת. צילום: דף הפייסבוק הרשמי של הפועל פ"ת

אחד הסודות הלא שמורים של הקבוצות של דגו הוא הנעת הכדור. הנושא עדיין בחיתוליו בהפועל, אבל כבר מול רמת גן אפשר היה לראות דקות לא מעטות בהן הקבוצה מנסה לעשות הכל כדי להניע כדור בצורה מסודרת, בעיקר אחרי כניסתו של הקשר הצרפתי איב פאמבו. "חשוב לי מאוד שהנעת הכדור תתחיל כבר בחלק האחורי. השוער מבין שהוא חלק מהתהליך", סיפר דגו, "מאמן השוערים עובד איתו על משחק רגל. כששיחקנו עם שלושה בלמים, היה לנו קשה יותר להניע, אבל אחרי שרם לוי נפצע ועברנו לקו של ארבעה שחקני הגנה, מערך שאנחנו מתרגלים באימונים, היה קל יותר. השחקנים יודעים שכל תרגיל שאנחנו עושים באימון, מתחיל בהנעת כדור".

אלון: "אני חלק מהנעת הכדור. מסאי כל הזמן דורש ממני שאקח חלק במשחק".

אגב, כדי לשחק עם שלושה בלמים, נתן דגו צ'אנס לבלם הצעיר ספיר ייתח, שערך הופעת בכורה דוקא מול ההתקפה החזקה (על הנייר) של רמת גן. "ידעתי שיש עומס על הקבוצה ושאנחנו עומדים מול קבוצה חזקה ולכן פתחנו עם שלושה בלמים", הסביר המאמן, "ספיר הוא ילד שאני מאוד אוהב. אני לא מסתכל על גיל ולא על שמות. ראיתי בחור אגרסיבי, עם רצון. לקחתי אותו לשיחה כמה ימים לפני המשחק, הבטחתי לו שאני מאחוריו והכנו אותו לקראת המשחק. ספיר, כמו כל הקבוצה, בא מוכן למשחק".

מסאי דגו מברך לקראת השנה החדשה

ובכל זאת, יש לזכור, כי גם היום, כשיפתחו האוהדים את הסמארטפונים ויציצו בטבלת הלאומית, הם ימצאו שם את קבוצתם במקום האחרון, עם מינוס קטן ליד המספר חמש (לפחות עד הדיון בערעור על הפחתת שתי הנקודות ממאזן הקבוצה שיתקיים מחר). דגו יודע שעליו למצוא את האיזון, בין לתת לשחקנים שלו ליהנות מהדבר הנהדר שהם עשו, אבל גם לרדת מהר מאוד לקרקע. דגו: "אני יודע באיזה מקצוע אני עוסק ולוקח הכל בפרופורציות. עברתי סיטואציה דומה בעונה שעברה. לא צריך לפתח יותר מדי ציפיות. אני שומע השוואות לנתניה של לפני שנתיים ולא אוהב את זה. אנחנו לא צריכים לחשוב להוריד יותר מדי את הרף ויכולים לנצח כל קבוצה בליגה הזאת, אבל צריך להיבנות לאט. צריך לעבוד קשה, להערכתי אנחנו עדיין רק ב-70 אחוז יכולת וכושר. אני דואג להזכיר להם – צריך להישאר חבר'ה צנועים, שלא מרימים את הראש ומתפוצצים רק במשחק".

 בלי "מה יגידו"

דודי אלון החל את דרכו במחלקת הנוער של הפועל ראשל"צ ובגיל 12 עבר להפועל ת"א, בה עשה את כל הדרך עד לקבוצה הבוגרת. בעונה שעברה שימש כשוער המשנה של הקבוצה הבוגרת ורק לפני מספר שבועות, אחרי שחיפש ארוכות, מצא בו דגו את השוער הראשון. כשהוחתם, לא מעט מאוהדי הקבוצה תהו לפשר המהלך, מאחר וקיוו כי יוחתם שוער מנוסה יותר. "אני לא מקבל החלטות על סמך "מה יאמרו", פסק דגו, "ברגע שאני שלם עם ההחלטה שלי, אני הולך איתה עד הסוף. אני מכיר את דודי מגיל 14, כשאימנתי במחלקת הנוער של הפועל ת"א. הוא הציע את עצמו בתחילת הקיץ, אבל אז חשבתי שהפועל צריכה שוער עם רזומה ארוך, בגלל הקהל והלחץ הגדול. עשיתי את כל הבדיקות, דיברתי עם מאמני השוערים הכי בכירים וכולם המליצו לי בחום על דודי. היו שאמרו שאולי אפול בכמה משחקים בגלל חוסר הניסיון, אבל אלך איתו גם בתקופות פחות טובות. אותי, היכולת שלו לא מפתיעה".

אלון: "אני שוער צעיר, רק בתחילת דרכי וטבעי שהקהל פחות מכיר. אני מאמין שעוד יכירו ומקווה שימשיכו לעמוד מאחורי ומאחורי הקבוצה. ממשחק למשחק בא יותר קהל ונותן לנו דחיפה אדירה.

לא חששת לחתום בקבוצה כל כך צעירה ועם כל כך הרבה על הכתפיים שלך?

"לא רואה בזה עניין מלחיץ, אלא מאתגר. יש פה קבוצה צעירה, בלי טיפת אגו. אנחנו כמו משפחה. כולם נותנים 400 אחוז עבור החברים. לא ידעתי זה לפני שחתמתי, אבל כמה דקות לתוך האימון הראשון כבר הבנתי את זה".

איך נכנסים לעונה כל כך חדים, אחרי שלא עשית הכנה מלאה עם הקבוצה?

"עבדתי קשה כל הקיץ, גם באימוני כושר וגם עם מאמן שוערים. עוד לא הראיתי את כל מה שיש לי לתת".

שחקני הקבוצה באירוע הרמת הכוסית

 שנה טובה

ואם בחג מתוק ושמח עסקינן, אתמול ערכה הקבוצה את הרמת הכוסית המסורתית לשנה החדשה בשיתוף עם עמותת הכחולה. באירוע, שנערך באווירה אופטימית מתמיד, השתתפו שחקני הקבוצה והצוות המקצועי וניהולי, ראש העירייה, המפרק עו"ד יצחק יונגר, המנכ"ל גיא בלום, שחקני העבר אלי מחפוד ומוטי קקון, שהוזמנו על ידי הכחולה וחברי הועד המנהל של העמותה. העמותה העניקה שי לחג לשחקני המועדון, עובדיו והמתנדבים.

ראש העירייה, איציק ברוורמן. "נחזיר את הפועל לימי הזוהר"

ראש העיר בירך ואמר "כולנו אוהדי הפועל. כולי תקווה כי המאמצים הגדולים שאנחנו עושים יעזרו להחזיר את הפועל לימי הזוהר שלה".

עו"ד יונגר סיפר כי "לא מדובר בארגון הקורס הראשון אליו אני נכנס, אבל בהפועל בהתחלה לא היה עם מי לעבוד. מהר מאוד ראיתי את האנשים הטובים שהתגייסו לעזור, העירייה, גל חצור ויוגב איטח ועמותת "הכחולה", שנתנה כספים בכדי שנוכל להגדיל את הצוות המקצועי ולהחתים מאמן שוערים. אני נפעם בכל פעם מחדש כיצד דגו והשחקנים מצליחים לנתק עצמם מכל המסביב ולהתרכז בכדורגל. אנחנו תומכי הלחימה, הם הלוחמים האמיתיים. להפועל פ"ת אין רק עבר מפואר – יש גם הווה טוב ועתיד טוב עוד יותר".

עו"ד יונגר. "נפעם מדגו והשחקנים"

המנכ"ל הטרי, גיא בלום, אמר בקצרה: "קל מאוד להבין את הגודל והעוצמה של המועדון הזה ואין סיבה שיהיה במקום בו הוא נמצא. נעשה הכל כדי שיחזור למקומו הטבעי".

יו"ר הועד המנהל של העמותה, דרור שי,  הציג את מטרות העמותה ואמר: "כל מי שאוהד קבוצת כדורגל, היא האהבה הראשונה שלו, בדיוק כמוני".

המנכ"ל גיא בלום. "קל להבין את הגודל והעוצמה"

אחרון נשא דברים המאמן מסאי דגו, שכהרגלו, ניפק נאום קצר ומרגש: "בלי האמון של עו"ד יונגר, לא היינו מגיעים לרגעים האלה. החבר'ה שלי, חייבים להבין איזה סמל יושב להם על הלב והם מוכיחים שהם מבינים ממשחק למשחק. אני מקווה שנסיים את השנה הזאת כמו שאנחנו פותחים אותה. עשיתי הכל כדי להגיע לפה ואני מקווה שיחד עם החומר האנושי המדהים שיש פה, נרים את המועדון להצלחה".

בנושא אחר – גל קולני, שחקן הקבוצה בעונה שעברה, שהיה מועמד להמשיך בה גם לעונה הקרובה, חתם אתמול בהפועל עכו. בקבוצה מתאמנים השבוע הבלם היהודי/קזחי טימור רודוסלבסקי והקשר יובל טיטלמן מהפועל רעננה, שמצטרפים למגן הימני אלעד גבאי, שמתאמן כבר מספר שבועות. בהתאם להחלטתו של דגו ולמסגרת התקציבית, יוחלט מי מהם, אם בכלל, יסגור את הסגל של דגו.

 דרור שי, יו"ר הועד המנהל של הכחולה, מברך את הקבוצה לשנה החדשה