בשעה זו ממש הייתה אמורה הפועל פ"ת לערוך את אימון הבכורה שלה לעונה הקרובה, בתוך ענן חוסר הוודאות שאופף את המועדון.

אבל בהפועל, כמו שיכול להיות רק בהפועל, גם אירוע טריויאלי כמו אימון פתיחה מצליח להסתבך.

השורה התחתונה של היום הסוער שעבר על המועדון – מאמן עדיין לא מונה לקבוצה, אחרי ששרון מרציאנו קיבל את התפקיד למספר שעות וליאור שחר, מחזיק זכויות הניהול במקומו של דורון גלנט, סיים את דרכו במועדון.

מחפש מאמן מודרני. דורון גלנט. צילום: גיל לרנר

הבוקר (חמישי) החליט שחר למנות את שרון מרציאנו לתפקיד המאמן ואימון הפתיחה נקבע להערב בשעה 18:00. הודעה יצאה לכל שחקני הסגל. "גלנט ביקש שאקח את זכויות הניהול מאחר והוא הורחק על ידי ההתאחדות לכדורגל ונעניתי בחיוב", משחזר שחר, "התחלתי לצלול לתוך החומר ולפתוח בהכנות לעונה הבאה". שחר נפגש עם שני מאמנים – מרציאנו ומסאיי דגו, המועמד המועדף על גלנט וסובביו. הבחירה נפלה על מרציאנו. "מעבר לשיקול המקצועי, במצבה של הפועל פ"ת ברור שהעניין הכספי משמעותי לא פחות,", הסביר שחר, "אני מכיר את שרון היטב, הוא אימן אצלי בהפועל מחנה יהודה ועלותו היא כרבע מזו של דגו, שעשה עליי רושם מצוין, אבל היה פחות גמיש מבחינה כספית. בחיבור של כלל השיקולים החלטתי לבחור במרציאנו, קבענו אימון, עדכנתי את גלנט וכך גם את דגו. הוריתי לשרון להתחיל להתכונן לאימון, מינינו שני עוזרים, פיזיותרפיסט ומנהל בהתנדבות".

"הפועל בצרה צרורה", ליאור שחר. צילום: נמרוד גליקמן

משנודע דבר מינויו של מרציאנו, החלו מופעלים על גלנט לחצים כבדים לבטל את המהלך. "ליאור עבד עם הרבה כוונות טובות ומתוך דאגה למועדון, אבל אולי מתוך העובדה שעם מינוי מאמן בהפועל פ"ת קשה להצליח, בחר במאמן שלא הכרתי", סיפר גלנט, "אני מאוד רגיש בנושא הזה לאור ניסיון העבר. למאמן שנבחר אין מה שאני ובסביבתי רוצים – מאמן מודרני, שעובד עם תכניות, יודע לנתח באמצעים מדעיים ועם עריכת וידאו מסודרת. מאמן אנונימי לא יכול לעבוד בהפועל כיום. חשוב שהמאמן יהיה אחד שאנחנו לפחות יכולים לשער את מה שנקבל ממנו".

אבל כשמינית את ליאור שחר למחזיק זכויות הניהול, הצהרת שיקבל מנדט מלא לכל החלטותיו.

"נכון, אבל בהחלטות חשובות הוא צריך ליידע, להתייעץ ולקבל את אישורי וזה לא קרה. הוא דיבר איתי על מרציאנו, אבל עדיין לא הסכמתי למהלך. ליאור ביקש שאוציא מכתב שמבטל את מינויו וכיבדתי את הבקשה".

שחר, כאמור, מספר כי עדכן את גלנט, אולם לאחר זמן קצר קיבל ממנו שיחת טלפון. "הוא לא יכל לעמוד בלחצים שהופעלו עליו למנות את דגו", סיפר שחר, "לא הסכמתי לכך. לא בגלל שיש לי משהו נגד דגו. ההחלטה שלי הייתה ברורה. ברגע שלא כובדה, בזה הסתיימה דרכי במועדון".

שחר לא מקבל את הטענות לפיהן מרציאנו לא מתאים להפועל במצבה הנוכחי. "כשהייתי יו"ר הקבוצה מיניתי שני מאמנים שמעולם לא אימנו קודם לכן – ניר לוין ואלי מחפוד ושניהם הצליחו מאוד", הוא משחזר, "אני לא מפחד מאתגרים וסמכתי על שרון. התקשרתי אליו, התנצלתי בפניו ובישרתי לו שלא יגיע לאימון. הוא בא במלוא הרצון להצליח, מאמן ובחור מלא אמביציה וזה בדיוק מה שהפועל צריכה כרגע. הוא מאמן טוב ואין לי ספק שהוא ימצא דרכו לרמות הגבוהות. מי שייקח אותו ייהנה ממנו מאוד".

הרגשת שלא מכבדים את סמכויותיך?

"באתי להפועל פ"ת בלי אגו. זאת הקבוצה שלי, שנים רבות הייתי היו"ר שלה וכשראיתי את עומק הצרה בו היא שרויה, נרתמתי עוד יותר להצלתה. אבל אם נקראתי להיות מחזיק זכויות הניהול, אני צריך לקבל את ההחלטות".

ומה לגבי עתיד המועדון? שחר: "המצב לא טוב וזה לא סוד. אני מאחל להפועל פ"ת שתצא מהצרה הצרורה בה היא שרויה וזה לא יהיה פשוט. אין בי כעס ואני מחזיק אצבעות למועדון ולמי שמחזיק אותו".

המועמד המוביל לאימון הפועל פ"ת, מסאי דגו. צילום: ראובן שוורץ

אחרי שאתמול קיבלו הודעה על קיום האימון, בצהריים הגיע לוואטסאפ של השחקנים הודעה על ביטולו. תחילה חשבו בקבוצה לערוך את אימון הבכורה ביום ראשון אחה"צ, אבל המהלך לא ייצא ככל הנראה לפועל בגלל גמר המונדיאל שייצא לדרך בשעה 18:00.

ולמה לגבי משרת המאמן? למרות המצב הכלכלי הקשה, מסאיי דגו הוא עדיין המועמד המוביל לתפקיד, כשגם מינויו של מאמן זר, בתיווכו של דמיטרי סליוק נמצא על הפרק, כשמאמנים ישראלים נוספים נשקלים.

במקביל, יצטרך גלנט למצוא אדם אחר שייקח לידיו את זכויות הניהול כשהעדיפות היא לשחקן עבר של הקבוצה. מעל לכל, המשימה המורכבת ביותר היא למצוא פיתרון לבור הכלכלי העמוק בו נמצאת הקבוצה, שמונע ממנה, נכון לעכשיו, לפתוח את העונה וחייב להיפתח בקרוב מאוד.