לכל כתב, פרשן, איש כדורגל או חובב ספורט יש את הרשימה שלו. 11 השחקנים הכי גדולים ומוערכים שהיה מרכיב בקבוצת החלומות שלו. הבחירה יכולה להיות קשורה למי שראית בעינייך, למי שגדלת עליו ולפעמים לרשימת התארים שיש לכדורגלן ברזומה.

מה שבטוח, הבחירה סובייקטיבית לחלוטין וכמעט בלתי אפשרי להגדיר מי היו 11 הכדורגלנים הגדולים ביותר של העיר פתח-תקוה.

מה שעוד בטוח: זה תענוג גדול לבנות את ההרכב החלומי הזה, שתמיד מעורר דיון אמוציונלי באשר למי שברשימה ומי שנשאר. לא באנו להכריע, אבל נהנינו לצלול לארכיונים ולמעמקי הזיכרונות הנוסטלגיים, שכל אחד מאיתנו סוחב על הכדורגלנים שריגשו והדהימו אותו.

פנינו לחמישה כותבים (ובהם כותבת) ושלחנו אותם להיכנס לשדה המוקשים הכדורגלני הזה ויבחרו את רשימת ה-11 שלהם. התוצאות לפניכם ואתם מוזמנים להתווכח, להסכים, להתעצבן והכי חשוב – להיזכר.

יעקב ויסוקר במדי הנבחרת, לצד המאמן דאז, גיולה מאנדי. צילום: ארכיון ההתאחדות לכדורגל

ה-11 של אבי דולמן

שוער: יעקב ויסוקר: מהמנהיגים הגדולים והבולטים של דור האליפויות של הפועל בשנות ה-50 וה-60. שוער אמיץ, אחראי, הקדים את זמנו. מספר הופעות קטן יחסית בשער הנבחרת שהיה מאויש כמעט בלעדית ע"י יעקב חודורוב. מתחרים בולטים: איציק ויסוקר (הפועל), רפי כהן (הפועל).

מגן ימני: ראובן יפת: אחד המגנים הגדולים ביותר שצמחו בכדורגל הישראלי; טכני, יציב, לוחם, סולידי ונאמן, מחזיק בשיא ההתמדה בעשר העונות שלו בהפועל, זכה בששה תארי אליפות וגביע אחד. מתחרים בולטים: בני קוזושווילי, ישראל בן דרור.

בלם אחורי: מוראד מגמדוב: בלם אחורי מצוין, הנציג היחיד של מכבי בנבחרת שלי ובין הזרים הבולטים ביותר אי פעם ששחקו בארץ. מתחרים בולטים: איתן בודניוק (הפועל), איצ'ה דרוקר (הפועל).

בלם קדמי: ניר אלון: בלם קדמי קלסי, אינטליגנטי, תמיר וחסון. היה בין האחראים לרנסנס של הפועל בשנות השמונים והתשעים. זכור לרבים בזכות בישול השער של אלי אוחנה במוקדמות מונדיאל באוסטרליה. מתחרים בולטים: גדי בן דרור (מכבי).

מגן שמאלי: אדורם קייסי : המגן הטוב בארץ בשנות התשעים והאלפיים, תפס בעלות מוחלטת על עמדת המגן השמאלי בנבחרת ישראל.  מתחרים בולטים: דורון רוזנטל (מכבי), יהושע חביה (הפועל).

קשר אחורי: וואליד באדיר: מגדולי השחקנים שהצמיחה הפועל בשנות ה-90, בעל כושר פריצה ופיזיות יוצאת דופן, חבר של קבע בנבחרת ישראל. מתחרים בולטים: גל אלברמן.

קשר אחורי: שמואל רוזנטל : קשר אחורי יציב, אנרגטי, אחראי ופיקח מהטובים שהיו בארץ. שחקן הרכב בנבחרת ישראל של מקסיקו 70, הראשון שזכה לחוזה מקצועי באירופה בקבוצת הפאר הגרמנית בורוסיה מנשנגלדבאך. מתחרים בולטים: אין

קשר קדמי: אלון חזן: קשר מהיר, חזק, יצירתי, מגדולי השחקנים בישראל, שיחק שבע עונות בהפועל, היה מהגורמים הראשיים לזכייה בגביע המדינה ב-1992. מתחרים בולטים: ג'רי חלדי, זאב זלצר.

קשר קדמי: נחום סטלמך : קשר קדמי, מבקיע שערים מחונן ומנהיג הפועל ונבחרת ישראל בשנות ה-50 וה-60. מתחרים בולטים: אין.

כיכב בכל הנבחרות. "ראש הזהב" של נחום סטלמך. צילום: באדיבות מוזיאון הפועל פ"ת

חלוץ: זכריה רצאבי : אחד הסקוררים הגדולים שקמו בעיר בפרט ובארץ בכלל. זריז וחמקמק, בעל מיקום מצוין, בעיטה בשתי רגליים ונגיחה מצוינת. אחד האחראים לרצף האליפויות המדהים של הפועל. מתחרים בולטים: מוטי קקון (הפועל), שלמה נהרי (הפועל).

חלוץ: בועז קופמן : חלוץ מהיר, דורסני וחזק, ווינר אמתי. הביא להפועל הביא להפועל שש אליפויות וגביע, היה שותף למשחקים הבלתי נשכחים של הנבחרת בשנות החמישים והששים. מתחרים בולטים: ניר לוין (הפועל), עומר גולן (מכבי). 

המאמן: אברהם גרנט (הפועל): הדרך שאותה עשה ממאמן מחליף בילדי הפועל פתח-תקוה במלחמת יום כיפור ועד לפסגות הכדורגל האירופי, כשבדרך הוא משקם באופן מעורר התפעלות ומביא את הפועל אך סף אליפות, היא שעושה את גרנט למאמן כל הזמנים בפתח-תקוה, לא לפני קרב קשה עם משה וארון ודרור קשטן. 

ה-11 של אורי קידר

שוער: יעקב ויסוקר – את השוער הענק, כמו רבים מחברי הנבחרת שלי, לא זכיתי לראות משחק, אבל הסיפורים על הראשון בשושלת המשפחתית והנתונים שמראים שברצף חמש האליפויות המפואר של הפועל פ"ת , החמיץ ויסוקר רק שני משחקים (וכבש שמונה שערים), מספרים את סיפור האגדה שהייתה באמת.

מגן ימני: בני קוזושווילי - לב ענק, האיש שהמציא מחדש את המונח "שחקן נשמה", שיאן ההופעות במדיה של הפועל פ"ת, אליל נעורים עם טוויסט של רבים מילידי שנות ה-80, שגם ידע לשחק יופי של כדורגל. בקיצור – קוזו.

בלם: מורד מגמאדוב – בחירה מאוד קלה של שחקן שהגיע לישראל כשחקן חיזוק אלמוני בן 22 ובגיל 44 הוא כולו ישראלי וכולו מכבי פ"ת. שיאן ההופעות מבין הזרים ובין 20 השחקנים עם הכי הרבה משחקים בקריירה בליגת העל.

בלם: ניר אלון – בלם ישראלי, עם קלאסה של בלם אירופי מודרני, המנהיג של אחת ההגנות הכי חזקות שהיו להפועל אי פעם, זאת של אמצע וסוף שנות ה-80'. הצטיין גם בנבחרת, אבל פרש בגלל פציעה בגיל צעיר יחסית.

מגן שמאלי: אדורם קייסי – גבר בנקודות על קובי גנון, בעיקר בזכות ההצלחה ברמה הבינלאומית. המגן השמאלי הכי טוב בכדורגל הישראלי של העת החדשה, בה מגנים הם גם (ובעיקר) תוקפים. שיחק שנים רבות בחיפה, אבל חזר לעונה אחת בה הפנדל שלו הביא להפועל את הדבר הכי קרוב לתואר שראו אוהדיה הצעירים – גביע הטוטו.

שמוליק רוזנטל, מרחוב סלנט לצמרת האירופית. צילום: אבי דולמן החוג הכחול

קשר אחורישמוליק רוזנטל – כמה שחקנים בתולדות העיר יכולים לספר שנולדו בה והמריאו על המונדיאל במקסיקו ולחוזה מקצועני (ראשון באותה עת) באחת מקבוצות הפאר באירופה של ראשית שנות ה-70', בורוסיה מנשגלדבאך? רק רוזנטל.

קשר זאב זלצר – אחד הסמלים הכי גדולים בתולדות מכבי פ"ת ומי שהיה מלך שעריה עד שעומר גולן שבר את שיאו. שחקן סופר אינטליגנט, שהפך למאמן שהצמיח דורות של שחקנים צעירים ומוכשרים.

קשרמנור חסן – עניינים שלא קשורים לרגליים, אלא יותר לראש, מנעו מחסן להפוך לאחד הגדולים בדורו אבל את מקומו בנבחרת שלי הוא תפס כי בכל שלושים שנותיי ביציעים, לא היה שחקן שכל כך רציתי לראות על הדשא, בידיעה שבכל רגע משהו עשוי (או עלול) לקרות.

קשר התקפי: נחום סטלמך – יהיה בכל רשימה דומה שתבחר את ה-11 של הכדורגל הישראלי בכל הזמנים. ראש הזהב, השער מול ברה"מ, האליפויות, מלך השערים של הפועל בכל הזמנים. כל מילה מיותרת.

חלוץ: עומר גולן – לצד העובדה שהוא מלך שערי מכבי פ"ת בכל הזמנים, הוא השחקן האחרון מהעיר שהפך לקבוע בנבחרת ובניגוד לחבריו לחוליית ההתקפה, למעט גיחה קצרה לבלגיה, נשאר נאמן למכבי לאורך כל הקריירה וגם בסיומה.

חלוץ: מוטי קקון – רוב המהלכים שהסתיימו בשער של קקון, החלו כשאף אחד לא ראה אותו. לפתע הוא הגיח, נתן ספרינט קטן ורץ לחגוג עם הידיים באוויר. תשע אמיתי, עיט שכבש הכי הרבה שערים בהפועל שאחרי סטלמך.

נאמנות נדירה בימינו. עומר גולן. צילום: ראובן שוורץ

 מאמן: אברם גרנט – הנער שהחל לאמן כדורגל ממש במקרה במהלך מלחמת יום הכיפורים, כשנקרא להחליף מאמנים שיצאו לחזית, הגיע עד לבוגרים של הפועל והוביל אותה לימים הכי יפים מאז שנות ה-60'. ללא תואר משמעותי, הוא יצא לדרך שכללה אליפויות וגביעים בישראל ובחו"ל, את נבחרת ישראל הוביל לקמפיין נטול הפסדים והשיא – מרחק החלקה אחת מזכייה בליגת האלופות.

ה-11 של אייל לחמן

שוער: אוהד כהן - שיחק ברמות הגבוהות עד גיל 40. השוער היחיד ששיחק בשלושת המועדונים של פתח תקוה.

מגן ימני: ציון יוסף: בן גילם של בודניוק,עמוס ברטר,דיקמן וצלי רוזנברגר. נראה שבתקופה ההיא צמחו שחקנים גדולים. מגן ימני מושלם.מהיר,חזק,נלהב ובעיקר "פלנקה" אדירה מימין. לא נשכח את הבישולים שלו לדוביק רמלר ומושיקו זיתון ב 3:3 בבלומפילד.

בלם: גדי בן דרור - מאבק גדול על ההרכב עם צביקה אופנהיים,שני סמלים בעלי גלישה נקייה לכדור. גדי, חקלאי מחוץ למגרש ואיש עבודה בתוך המגרש.

בלם: יחיאל סאלם - טיפול בכדור של בלם ברזילאי עם רגל שמאל מרשימה. לא נשכח את הפנדל בחולון שהעלה את הפועל ליגה.

מגן שמאלי: שמוליק רוזנטל - מרחוב סלנט במושבה היישר לבונדסליגה. השחקן הכי גדול של הפועל בתקופה שלאחר עידן האליפויות.

קשר: אייל בגלייבטר -רגל שמאל מרשימה,כושר גופני עילאי (עד היום). היה לא פחות גדול מהקשרים בני דורו, מלמיליאן וסיני.

רוני וגיא חזן. איחוד מרגש. צילום: פרטי

קשר: רוני חזן - טכניקה וחכמת משחק. קשר שיכל להגיע רחוק. הגיע מהנערים של מכבי פתח תקוה היישר לבוגרים של בית"ר פ"ת. מיתוס ששיחק בבוגרים מגיל 15 עד גיל 50.

קשר: אמנון קייסי - האבא של נועם ואדורם, והקיצוני של מחנה יהודה הגדולה. האיש שהגיש את הכדורים ליוחאי אהרוני ובני רצון הבלתי נשכחים.

קשר: נחום סטלמך - כריזמה,נוכחות ופצצות שיצאו לו מהמצח. השם סטלמך יהדהד בכדורגל הישראלי לדורות.

חלוץ: זכריה רצבי - היהלום של שכונת מחנה יהודה עם חיוך בלתי נשכח שכולו טוב. סמל האליפויות של הפועל ואחד משלושת האחים הברזילאים,עם אבשלום ויגאל. ההדגמות שלו בהמשך כמאמן המחישו איזה מגע קסם היה לו בכדור.

האחים רצאבי ובינהם פלה במשחק בין הפועל פ"ת ומכבי ת"א מול סנטוס הברזילאית. צילום: תומריקו

חלוץ: עומר גולן - התחיל כקשר במגרשי הקט רגל של בית ספר הדר, סיים כחלוץ דורסני ואימתני,עם גיחות חד פעמיות לעמדת הבלם. בן גילם של סולי צמח ואסי משיח, דור שהוביל את מכבי לעידן הכי גדול שלה.

מאמן: אברם גרנט - יום יום צעידה ברגל מרחוב פרנקפורטר, דרך חובבי ציון בואך אוסשקין ואבארבנל. חוצה את המושבה כדי לאמן את שנתון 68 של כוכבי על. רן קלמנוביץ,יורם משה,אורן פטרבורג משה ועקנין, רוני רחמים, עמית פרל וכן אלון בולוקן ומוטי גואטה שמוקפצים משנתון 69. נוסע להשתלמויות ברחבי אירופה ומביא לנוער של הפועל את הבשורות המתחדשות.

אברהם גרנט ורפי כהן. צילום: ראובן שוורץ

ה-11 של הילה חביה

שוער: רפי כהן – בשנות התשעים, בהיותי ילדה שצופה באדיקות בכדורגל , התבלט רפי כהן כשוער מעולה עם נוכחות במגרש. כיום הוא גם תורם מהידע והניסיון שלו לקבוצות הנשים, מה שהופך אותו מוערך עוד יותר.

מגן שמאלי: אריה רדלר –את אריה הכרתי בהיותי ילדה קטנה והוא מאמן קבוצת הנשים. לראות אותו משחק לא יצא לי אבל כילדה סקרנית שאלתי אודותיו ושמעתי רבות על היכולות והאישיות המדהימה שהייתה לו.

בלם: מוראד מגמאדובאת כל ימי השבת שלי כילדה העברנו באיצטדיון "האורווה", במשחקי מכבי פ"ת, ומגמדוב זכור לי כבלם שלא ניתן לעבור אותו וקורא את המשחק בצורה מדהימה.

שיאן ההופעות מבין השחקנים הזרים. מורד מגמאדוב. צילום: יובל חן

בלם: ציון חביה – שיחק כבלם במכבי פ"ת וניחן במשחק ראש מצוין. אני המעריצה מס' 1 שלו. גילוי נאות: אם שם המשפחה לא הסגיר, מדובר באבא שלי.

מגן ימני: נועה מוזר –  שיחקה כמגינה ימנית  בקבוצת הנשים של פ"ת בליגת העל. מגינה תוקפת, שחקנית מאוד אינטלגנטית וטקטית, שמשתמשת בפיזיות שלה בחוכמה, ומעבר לכל אישיות מדהימה.

קשר: שמוליק רוזנטל – שחקן עם כישורים אדירים, שהיה גם הראשון לצאת ולשחק באירופה.

קשר: גל אלברמן – שיחק בשנות ה2000 במכבי פ"ת, קשר אחורי שהורס ובונה התקפות, שיודע לקרוא את המשחק ולצפות כמה מהלכים קדימה.

קשר: שירה איתן – שיחקה כקשרית אחורית במרכז שדה בקבוצת הנשים של פ"ת בליגת העל. שחקנית אינטליגנטית מאוד, לא היה ניתן לעבור אותה, מחלצת המון כדורים והורסת התקפות שיודעת גם לחלק כדורים קדימה וכושר גופני אינסופי. פרשה מכדורגל כשהקימה משפחה, אבל שיחקה בחודשי ההיריון הראשונים והובילה את הקבוצה לניצחון סנסציוני והטענה היא שהפועל הייתה עם 12 שחקניות.

דדה בר כליפא. צילום: גיל עדי

קשר: אפרת סלומון – שיחקה לפני שנים רבות בקבוצת הנשים, אולם כיוון שלא היו שידורים מליגת נשים, כמעט ולא זכיתי לראות אותה משחקת. ממספר אימונים משותפים שהספקנו לעבור יחד, זכור לי שהרגשתי שסוף סוף אני רואה שחקנית כדורגל עם כל המשתמע מכך – שליטה בכדור, בעיטה מדהימה וקריאת משחק.

חלוץ: עומר גולן –  שיחק כחלוץ במכבי פ"ת כל הקריירה שלו וכבש בצרורות מכל עמדה במגרש. מעבר לכך , יש לי כבוד גדול לשחקנים שנשארים נאמנים למועדון שלהם, כמו שעשה גולן.

חלוץ: לירון טייר – שיחקה כחלוצה בקבוצת הנשים של פ"ת בליגת העל. כישרון גדול ברגליים, הבקיעה המון שערים ועשתה בית ספר להגנות, הרבה תודות למהירות שלה.

מאמן – דדה בר כליפא - דדה בר כליפא אימן את קבוצת הנשים הפועל עירוני פ"ת. בחרתי בו כמאמן כיוון שהוא מבין המאמנים היחידים, שלקח ברצינות את כדורגל הנשים והצעיד את המועדון הכי קרוב למקצוענות. הוא עשה זאת בזכות הגישה והיחס, ולא מכיוון שהיו משאבים רבים. דדה הוא דוגמא בעיניי לדרך בה צריך להתייחס לכדורגל נשים.

סלע של נחישות. בני קוזושווילי. צילום: אורן אהרוני

ה-11 של שי קרנר

שוער – יעקב ויסוקר ז"ל – היה מחליפו הקבוע של חודורוב בנבחרת וזכה עם הפועל פ"ת בשש אליפויות ועוד חמש סגנויות. לכן, מועדף על אחיו, יצחק ויסוקר, ועל חיים בוך ז"ל – שוער מכבי פ"ת.

מגן ימני – בני קוזושווילי – מגן מצטיין, שחקן נשמה וקפטן. זכה עם הפועל פ"ת בגביע ורשם ארבע הופעות בנבחרת.

בלם – מוראד מגמדוב – הזר הטוב ביותר ששיחק במכבי פ"ת. החזיק את הגנת הקבוצה למעלה מעשר שנים והפך לשם נרדף למכבי.

בלם – רן בן שמעון – הפך לקפטן מכבי פ"ת בגיל 18, וזכה עם הקבוצה בגביע טוטו אחרי ניצחון על מכבי ת"א במשחק הגמר, כשהוא מבקיע שער. מנהיג דומיננטי על המגרש ומחוצה לו וכובש שערים מצטיין בבעיטות עונשין.

מגן שמאלי – קרלוס אולראן – הזר הטוב ביותר ששיחק בהפועל פ"ת. הגיע מארגנטינה והיה שותף לזכייה של הפועל בגביע המדינה ב-1992, ובסגנות בעונה הקודמת.

זאב זלצר ואייל בגלייבטר, מגדולי השחקנים והמאמן שהיו פה. צילום: אורן אהרוני

קשר אחורי – שמואל רוזנטל – השחקן הישראלי הראשון שהגיע לליגה הגרמנית, לבורוסיה מינשנגלדבאך. היה קפטן נבחרת הנוער ורשם 43 הופעות בנבחרת ישראל – בהן כבש שני שערים.

קשר – ניסים כהן – השחקן ששם את מכבי פ"ת על המפה. הרכש הכי טוב שעשתה מכבי. שחקן שהפך אותה לקבוצת צמרת, ובדרך, דרס את הפועל פ"ת בדרבי הבלתי נשכח – 1:5 למכבי. כובש ומבשל שערים. שחקן שבשבילו קונים כרטיס.

קשר – זאב זלצר – הקפטן והסמל של מכבי פ"ת, בה שיחק 16 עונות בקבוצה הבוגרת, והיה מלך השערים שלה. פנדליסט ומנהיג שהפך גם למאמן ומחנך.

קשר חלוץ – נחום סטלמך ז"ל – גדול שחקני פ"ת בכל הזמנים. ראש הזהב שזכה עם הפועל פ"ת בשש אליפויות, חמש סגנויות ובגביע המדינה. מלך שערי הפועל בכל הזמנים – עם 152 כיבושים. רשם 60 הופעות במדי נבחרת ישראל, וברובן היה קפטן הנבחרת. כמו כן, גם כבש במשחקי הנבחרת 22 שערים.

ה"עיט", מוטי קקון. צילום: ראובן שוורץ

חלוץ – מוטי קקון – סגן מלך שערי הפועל בכל הזמנים עם 134 כיבושים. זכה עם הפועל בגביע המדינה. מספר 9 קלאסי וגולר אמיתי. מקדים רק במעט את עומר גולן, מלך שערי מכבי פ"ת, ואת בועז קופמן ז"ל.

חלוץ – דורון רבינזון – הטנק של מכבי פ"ת. קיצוני עם כישרון וכוח מתפרץ אדיר. בעיטה אדירה ונגיחה מצוינת. מלך שערי הליגה ב-1986, והיה שותף לתקופות יפות של מכבי פ"ת בהדרכת המאמנים: יוסל'ה מרימוביץ' ז"ל ומשה מאירי.

מאמן – זאב (זאביק) זלצר – אימן גם במכבי (במספר קדנציות) וגם בהפועל – עמה זכה בגביע המדינה, וכן, בנבחרת הנוער, כשבנוסף גם שימש כמנהל המקצועי של כל הנבחרות הצעירות בהתאחדות לכדורגל. מאמן, מחנך ולפני הכל – בנאדם.