על רם לוי, בלמה הצעיר של הפועל פ"ת, עוברים ימים יפים למדי (אם משאירים לרגע בצד את העובדה שלא קיבל שכר כבר שלושה חודשים). בשבוע שעבר השתחרר משירותו הצבאי בצה"ל (שאמנם אם לא היה זה שירות מתיש במיוחד) ובמקביל צלצל מכשיר הטלפון שלו ועל הקו היה הבעלים של קבוצתו, דורון גלנט, שבישר לו כי הקבוצה החליטה לממש את האופציה שיש לה להארכת חוזהו בעונה נוספת. "זאת זכות גדולה מאוד לשחק בקבוצה הבוגרת של המועדון בו גדלתי", סיפר, "הגשמת חלום. אני מקווה שהכל יסתדר ונוכל לשחק במועדון בהנאה".

"מחשבה מייצרת מציאות", רם לוי. צילום: אבי דולמן החוג הכחול

תשובה חד משמעית לגבי מועד תשלום שכרו ושכר חבריו, שלא קיבלו אותו כבר קרוב לשלושה חודשים. גם אנחנו ניסינו לקבל תשובות בנושא. פרטים (חלקיים מאוד) בהמשך. גם לגבי משאלתו של לוי לשחק במועדון שפוי ורגוע.

הבלם בן העשרים וקצת הצליח להתגבר על פציעה קשה, על רשימה של שחקנים ותיקים, מנוסים ויקרים ממנו שהובאו על המשבצת שלו ועל בלאגן שליווה את הקבוצה והגיע לשיאו בחודשים ארוכים ללא שכר והפך לתגלית העונה החולפת של הפועל פ"ת.

כמו השחקנים הבודדים בקבוצה שיכולים לסכם בסיפוק את העונה האישית שלהם, גם אצל לוי המתוק מתערבב עם המר. "שמחתי מאוד לקרוא על בחירתי והיא ריגשה אותי מאוד", סיפר, "העונה הזאת התחילה בצורה קשה עבורי. הקבוצה החתימה כוכבים ובמחזור הראשון עברתי פציעה קשה שגרמה לי לפגר אחרי שאר הקבוצה. לא מובן מאליו שכך היא מסתיימת מבחינתי".

כשראית בקיץ שעבר שלמרכז ההגנה מוחתמים שחקנים מנוסים ממך, חשבת לבקש לעזוב?

"ידעתי שאראה דקות משחק בודדות, אבל לא הורדתי את הרגל מהדוושה, המשכתי לעבוד קשה ואני שמח שזה השתלם. לא חשבתי לעזוב. קרה לי כבר בעבר, בעונה הראשונה בנוער למשל, שלא בנו עליי. אבל רציתי להישאר להוכיח שאני מסוגל להשתלב. אומרים שמחשבה מייצרת מציאות. זאת ההוכחה".

לוי, כאמור, קיבל הזדמנות בהרכב הפותח כבר במחזור הראשון, במשחק מול הפועל קטמון, אולם במהלך המחצית הראשונה שבר את קרסולו והושבת לכל תקופת הסיבוב הראשון. "אתה לא מאמין כמה זה מתסכל", שיחזר לוי, "אתה מנסה לשכנע את עצמך שהכל לטובה, אבל לא יכול שלא לשאול למה זה קורה לך. החלטתי לעשות כל מה שצריך כדי לחזור מהר ובעיקר חזק ובריא. השקעתי הרבה מאוד כסף כדי ללכת למומחים הכי גדולים, שמרתי על עצמי היטב. אחרי חודשיים חזרתי לרוץ ולוקח עוד זמן עד שחוזרים לעניינים".

"כמו אבא", אורן קריספין. צילום: אורן אהרוני

אם לא די בכל הצרות, בעיצומה של ההחלמה, פוטר אורן קריספין מתפקידו כמאמן הפועל פ"ת. קריספין אימן את לוי עוד כששיחק במחלקת הנוער ובתחילת העונה הימר כי הבלם יהיה תגלית העונה של הקבוצה. קריספין צדק בהימור, אבל לא היה שם כדי ליהנות מכך. "אורן הוא מאמן ענק", קבע לוי, "יש ביננו חיבור מיוחד, אפילו בלי מילים. עם העיניים. לדעתי הוא פוטר מוקדם מדי. הוא קיבל כל מיני "עזרות" ולא באמת נתנו לו את המושכות לעבוד לבד. אם זה היה קורה, התוצאות היו אחרות. כשהודיעו לי שהוא פוטר זה העציב והדאיג אותי. פדחתי. הוא המאמן היחיד שמכיר אותי, שנתן לי צ'אנס והוא עזב. כמו אבא על המגרש. התבאסתי, אבל אין מה לעשות, צריך להמשיך הלאה. שמרנו על קשר, נפגשנו לאחרונה. הוא לא ממש עוקב, אבל אני בטוח ששמח בשבילי. נעשה לו עוול? כן ולא. אני מניח שהוא לקח בחשבון שדברים כאלה יכולים לקרות ובחר לקחת את הסיכון. צריך להעריך אותו על כך".

לוי חזר לרוטציה בדיוק כשהקבוצה החלה בצניחה החופשית שנמשכה לאורך כמעט כל הסיבוב השני והפילה את הפועל משיפולי הצמרת עד למאבקי הישרדות שהסתיימו רק שני מחזורים לסיום העונה.
"זה לא פשוט", הוא מספר, "כשחקן צעיר, כשאתה מקבל צ'אנס, אתה לא חושב יותר מדי מה יהיה. רק רוצה שיראו אותך. אבל הקבוצה בסחרור והיו הרבה רגעי משבר. כולם היו שבורים ולא היה שום דבר שידליק מחדש את השחקנים. עלינו למשחק ורק התפללנו לא להפסיד. ניצחון לא נראה אפשרות באותה תקופה. עשינו הרבה שיחות בין השחקנים ולא הצלחנו להבין למה זה קורה".

כשחקן צעיר, מה אתה יכול לתת בתקופה כזאת?

"השתדלתי להיות קשוב לשחקנים הוותיקים ולהיעזר בהם. אין לך הרבה ניסיון לתרום. אתה מנסה להיות טוב, להביא דברים שהם לא הצליחו להביא, כמו התלהבות ורוח לחימה".

השינוי הגיע עם החתמתו של תומר קשטן למאמן הקבוצה. "תומר הביא דוגמא אישית", מסביר לוי, "הוא ווינר בנשמתו. כל הזמן דיבר על מחויבות. הוא אמר שלא איכפת לו להפסיד, אבל שנשחק כמו גברים. היה פחד אמיתי שנרד ליגה והוא יצר את המחויבות. אם היינו מחויבים ככה מתחילת העונה, הכל היה נראה אחרת".

במבט לאחור, אתה יכול לשער מה הביא לכישלון המקצועי העונה?

"כנראה שהיו יותר מדי כוכבים ולא מספיק שחקנים אפורים שיעשו עבודה שחורה. ראית שכששיתפו יותר שחקנים צעירים, גם כאלה שהגיעו בינואר, הם הדביקו את כולם בהתלהבות".

לאורך החודשיים האחרונים והמכריעים של העונה לא קיבלו השחקנים את שכרם ודווקא אז הם הצליחו להתאושש. איך עושים זאת? "ידענו להפריד בין הדברים, אנחנו מקצועניים", מציע לוי הסבר, "פחדנו שהעונה הזאת תסתיים בירידה. עשינו כל מה שתלוי בנו, המשכורות – לא".

תגלית העונה. רם לוי. צילום: אבי דולמן החוג הכחול

גם היום, כאמור, לא יודעים השחקנים מתי ישולם שכרם. "אנחנו באי ודאות מוחלט", סיפר לוי בכאב, "אפילו הבקרה לא הצליחה לעזור לנו ואנחנו לא ממש יודעים מה לעשות. אם אני כועס? האמת היא שאני קצת מרחם על גלנט. הוא רצה לעזור, הביא הרבה שחקנים והכל התפוצץ לו בפרצוף. מצד שני, זה חוסר אחריות מצידו. יש טיפה כעס, אבל זה לא יעזור לנו. צריך לנסות להתמודד. אני מאמין שנקבל את הכסף. דורון הבטיח שזה יטופל בקרוב".

רם לוי החל את דרכו במועדון בגיל 12, אחרי שהגיע מהיריבה העירונית. "הגיע מאמן חדש לקבוצה שלי במכבי, שלא כל כך האמין בי", סיפר, "העדפתי לעבור להפועל ולשחק מאשר לשבת על הספסל. מאז אני כולי הפועל".

העונה שיחק גם כקשר אחורי, בעיקר מאז שמונה קשטן למאמן. "מגיל 11 לא שיחקתי בתפקיד הזה", נזכר, "הסגנון לא שונה, אבל מצריך ממני יותר ניידות ויותר חילוצי כדור. התלהבתי מאוד מהתפקיד הזה וכשתומר החליט ששם אשחק, לקחתי אותו בשתי ידיים. מאז נשארתי בהרכב באופן קבוע".

למה אתה אחד השחקנים הבודדים שעברו בהצלחה מקבוצת הנוער לבוגרים בשנים האחרונות?

"כנראה שלא מספיק מאמינים פה בצעירים. יש לחץ מטורף לעלות ליגה ואין זמן לתת לנוער להשתלב. רוצים קבלות מיד ולא מסתכלים קדימה. זה עניין של חוסר סבלנות. אני חזרתי מהפציעה במצב שהיו הרבה פצועים בקבוצה והיה לי את הזמן להשתלב. כשתומר הגיע, הוא האמין בי וסמך עליי ואני שמח שהחזרתי לו".

עדיין לא ברור כיצד תראה הפועל פ"ת בעונה הבאה. מה שבטוח, ללוי יש תכניות גדולות. "הוכחתי העונה שאני ראוי להיות שחקן בקבוצה", הוא אומר, "זאת הייתה עונת שפשוף. עכשיו אני יותר בוגר ומבין ומגיע לי להיות שחקן הרכב, בכל סגל שייבנה פה".

ומה לגבי עתידה של הקבוצה? עדיין לוט בערפל. הבעלים דורון גלנט הסתפק בתגובה קצרה שעיקרה "יהיה בסדר". גלנט אישר כי נסע לאחרונה מספר פעמים לברצלונה ונפגש עם דמיטרי סליוק, סוכן השחקנים שמנהל מגעים לרכישת הבעלות על הקבוצה. גלנט מסרב לחשוף פרטים על המו"מ אך הביע אופטימיות להשלמתו המוצלחת. עיקר המחלוקת בין הצדדים נסובה סביב כיסוי חובות המועדון והצד שייקח אותן על עצמו.

עוד הוסיף גלנט כי אינו חושש שיורחק מפעילות בקבוצה. בשבוע הבא יפוג מועד הרשמת הקבוצות לליגה הלאומית וגלנט הבטיח כי אין חשש שמא הקבוצה לא תוכל לעשות כן. ולגבי השכר? "ברור שהנושא מעיק ומכביד עליי ועשיתי הרבה טעויות, אבל נעשו פה הרבה דברים שלא קשורים אליי", טען, "יש מי ששם לו למטרה שהקבוצה לא תפתח את הליגה, מסביבת המועדון ומחוצה לו ובסוף כולם יאכלו את הכובע".

בינתיים, המגן חיים איצרין חתם בהפועל כפ"ס, הבלם ירין חסן צפוי לצאת בקרוב למבחנים במ.ט.ק ההונגרית, כשגל צרויה, נס זמיר ורובי לבקוביץ' מבוקשים בקבוצות מליגת העל.