ניסינו לשחזר כמה מדליות מתחרויות גדולות בעולם יש לשרגא וינברג. ניסינו לשווא. גם וינברג עצמו הלך לאיבוד בספירה. מה שבטוח הוא שלשלוש הזכיות באליפויות עולם בטניס כיסאות גלגלים עם הנבחרת ולשתי מדליות אולימפיות, האחרונה שבהן, בלונדון 2012, בטורניר הזוגות לצד נועם גרשוני, התווספה השבוע מדלייה נוספת, מכסף, באליפות העולם ה-19 בה לקח חלק.

"אין יותר מרגש מלייצג את המדינה במקום אחר". שרגא וינברג. צילום: ריאן

הטניסאי בן ה-52 מפ"ת היה שותף לזכייתה השנייה ברציפות של הנבחרת במדליה המוכספת בטורניר שנערך בהולנד ושילב, לדבריו, את שמונה הנבחרות הכי חזקות ששיחקו בענף בשנים האחרונות. "הגענו מהעמדה הכי נמוכה, דורגנו במקום השמיני לפני האליפות", הסביר וינברג, "הדירוג נעשה לפי ניקוד השחקנים מכל מדינה בשנה האחרונה. מאחר ושניים משחקני הנבחרת, נועם גרשוני ופטריק כמעט ולא משחקים במהלך העונה, הניקוד שלנו היה נמוך. ידענו שהמיקום הזה לא ריאלי עבורנו ואף נבחרת לא רצתה לקבל אותנו מהדרג הרביעי. הטורניר שוחק על חימר, הרבה יותר קשה לי, אבל זאת לא תכנית כבקשתך. התמודדתי".

חסרות המזל שהוגרלו עם ישראל היו דרום אפריקה, יפן והנבחרת החזקה ביותר – אוסטרליה.

בהתמודדות הראשונה, מול יפן, ניצח נועם גרשוני במשחק הראשון ואחריו גם וינברג וישראל ניצחה. במפגש מול דרום אפריקה, הפסיד וינברג במשחק היחידים. "הפסדתי בשובר שיוויון ורציתי להרוג את עצמי, אבל הניצחון בזוגות הציל אותי", סיפר.

בכל יום נערכה התמודדות, מה שגרם לכך שוינברג שיחק שני משחקים ביום. "מתיש מאוד, המגבלות הגופניות שלנו לא רלוונטיות, אבל מדובר בעומס משחקים לא רגיל בזמן כל כך קצר", סיפר.

ישראל הפסידה במשחק האחרון בבית המוקדם מול אוסטרליה והעפילה לחצי הגמר מהמקום השני. היריבה –ארה"ב החזקה. "בשנה שעברה הצלחנו לנצח אותם בפעם הראשונה בתחרות רשמית והצלחנו להוריד את ה"קוף" הזה מהגב", אמר.

אחרי ניצחון והפסד במשחקי היחידים עלו וינברג וגרשוני למשחק הזוגות המכריע. "אחד המשחקים הכי טובים ומותחים בהם שיחקתי", שיחזר וינברג, "שתי המערכות הראשונות הוכרעו בשוברי שיויון ולכן נכנסנו ל"סופר" שובר שיוויון. הובלנו, הם הפכו והיו בדרך לניצחון, אבל התאוששנו וניצחנו 10:12".

איך הייתה התחושה?

"עופרי לנקרי, המאמנת האישית שלי ומאמנת הנבחרת בטורניר ישבה אחרי המשחק במשך עשר דקות ולא הצליחה לקום מהכיסא. רגליה רעדו. תוך כדי משחק אתה לא ממש שם לב, אבל זה היה משחק מתיש. השמחה הייתה מדהימה. זאת הייתה אחת הנסיעות היותר טובות. לעופרי היה חלק גדול בהצלחה שלנו. יש לה טאץ' מיוחד והיא הכניסה דם חדש ואנרגיות".

ואתה? עדיין מתרגש אחרי כל השנים וההישגים?

"ממש כמו בפעם הראשונה. לפני הגמר, התקווה מתנגנת במגרש. אין יותר מרגש מלייצג את המדינה שלך במקום אחר, כשכולם מסתכלים עלייך ועל הדגל שלך".

בשבת נערך הגמר מול האוסטרלים, שבסגל שלהם האלוף האולימפי מהאולימפיאדה האחרונה, כמו גם זוכי הזהב בטורניר הזוגות. "עופרי הכינה אותנו היטב, ניסתה להעלות מוראל ומוטיבציה", הוא מספר, "נועם ניצח את משחק היחידים הראשון, פטריק הפסיד בשני ועלינו למשחק הזוגות על הזהב. התחלנו טוב, אבל העייפות החלה להשפיע עלינו והם השתלטו על המשחק וניצחו בשתי מערכות קלות".

נבחרת ישראל באליפות בהולנד. צילום: הועד הפראלימפי

מאוכזבים?

"כמו כל ספורטאי, היינו מאוכזבים וקצת מבואסים, אבל אחרי שעה נרגענו והבנו שעשינו טורניר מצוין. לפני הנסיעה היינו קונים מקום בגמר".

וינברג שיחק, כאמור, לצידו של נועם גרשוני, משיא המשואה מיום העצמאות האחרון ואחת הדמויות הכי נערצות בארץ בשנים האחרונות. כזכור, גרשוני, טייס המסוקים, נפצע אנושות במלחמת לבנון השנייה כשמסוקו התרסק. הוא השתקם בצורה מדהימה וזכה בזהב באולימפיאדת לונדון. "יש לי את הכבוד לשחק לצידו", סיפר וינברג, "מדובר באחד האנשים הכי מיוחדים, חברתית ומקצועית, שהכרתי. כשהוא בסביבה, אתה יודע שיהיה מי שייתן את המילה הטובה ויעשה את האקסטרא עבור הנבחרת. ההערצה לה הוא זוכה לא גרמה לו לסטות מהדרך שלו או שינתה את אישיותו".

אתם לא מתאמנים במהלך השנה, אלא רק לקראת האליפות. איך נוצר כזה שיתוף פעולה על המגרש?

"נועם משחק רק כדי ליהנות, כשיש לו חשק וזמן. שיחקנו בעבר ויש לנו חיבור טוב. מעבר לכך, שנינו שחקנים ותיקים ומנוסים ויש לנו קשר מיוחד שנותן תוצאות".

נסו לדמיין לרגע, איך נראה סדר יומו של סגן אלוף עולם עם שובו לארצו, שלא מתברכת בהצלחות ספורטיביות מופלגות, עטור מדלייה מוכספת? כנראה שבדמיונכם לא תופיע נחיתה בשלוש לפנות בוקר ובשבע – יישב סגן האלוף במשרד ויפתח יום עבודה נוסף ורגיל ב"סנו".

אולם ככה בדיוק נראה היום בו שב המדליסט ארצה. "סולם העדיפויות שלי תמיד היה משפחה, עבודה וטניס", מספר וינברג, "בגילי המופלג ועם החוויות שעברתי, ללא עבודה, גם לא היה טניס. יותר מדי מכל דבר יכול להימאס עלייך".

לא בטוח שרוג'ר פדרר יסכים איתך.

"אם היה לי רק את מה שיש לו בכיס, בלי חשבון הבנק, הייתי מקצוען".

"יש ביננו חיבור מצוין", נועם גרשוני

בשדה התעופה, אגב, חיכו נציגים מההתאחדות הפראלימפית. טלפון מפוליטיקאי מפרגן הוא עדיין לא קיבל. "לא חשבתי על זה בכלל, זאת לא הסיבה שבגללה אני משחק", אמר בצניעות אופיינית.

וינברג מדורג כרגע במקום ה-17 בעולם. כדי להיכנס לאולימפיאדה בטוקיו בעוד שנתיים, הוא צריך להתקדם לפחות ל-12. בקרוב ייצא לטורניר בפולין ויחל בדרך הארוכה להשגת הקריטריון. וכן, הוא יודע שיהיה בן 54 בטוקיו. למי איכפת? "אני ממש לא חושב על הסוף", הכריז, "כל עוד אני מושך והיד בסדר, אין שום סיכוי שאפסיק לשחק".

בשנה הבאה תגיע אליפות העולם לרמת השרון. ישראל תלך על הזהב? "אין פה בכלל שאלה", קבע וינברג.