הפועל פ"ת הבטיחה אמנם את הישארותה בליגה הלאומית, אבל שני מחזורים לסיום העונה הבלאגן בקבוצה חוגג.

ביומיים האחרונים מושבתת, למעשה, פעילות הקבוצה הבוגרת, אחרי ששחקני הקבוצה החליטו להשבית את האימונים במחאה על העיכוב בתשלום משכורותיהם. לאחר שמשכורות רבות שולמו באיחור, את משכורת חודש מרץ, שאמורות היו להיות משולמות לפני חודש בדיוק, הם עדיין לא קיבלו. החל מהיום (10/5) גם משכורות חודש אפריל מולנות.

שחקני הפועל פ"ת על כר הדשא. מחזה שעוד ישוב העונה? צילום: אורן אהרוני

השחקנים מגיעים למתחם האימונים, יושבים בחדר ההלבשה, משוחחים קצת ועוזבים את המקום מבלי להתאמן. "אנחנו רוצים לעשות רעש,  להטריף את כולם, שדברים יתחילו לזוז", מסבירים שחקנים בקבוצה את המהלך, "מאכילים אותנו "לוקשים", ממציאים לנו הסברים, אבל כסף - אין".

אם משחקה של הקבוצה מול מכבי הרצליה, במסגרת המחזור ה-36 של הליגה הלאומית היה נערך מחר, מבטיחים השחקנים, הם היו נמנעים מלהופיע. נכון להיום, לא ברור מה יעלה בגורל המשחק שנקבע ליום שני (19:00).

הבעיות הכלכליות הקשות של המועדון פוגעות לא רק בשכר, אלא גם בתשלומים נוספים. כך, למשל, חזרה שוב ההמחאה של הקבוצה לבעלי הדירה ששוכרת הקבוצה עבור  השחקן גל צרויה בראש העין, על סכום של כ-5000 שקלים. בעיה דומה נתגלתה גם בחודש שעבר ובסופו של דבר שילם השחקן כמחצית מהסכום. החודש השחקן לא קיבל את שכרו, כך שברור שיהיה לו קשה יותר לעמוד בעניין.

הבעלים דורון גלנט מסר בתגובה: "זאת שביתה מיותרת שלא תורמת לא לשחקנים ולא לקבוצה. אני מבין את המצוקה של השחקנים, אבל הם יודעים שאני עושה את כל המאמצים לשלם את המשכורות ועל מה העניין נתקע. כמעט בכל יום אני נוסע לירושלים כדי לטפל בנושא אישור הניהול התקין, שהנפקתו תאפשר את תשלום המשכורות. אני מעריך שביום ראשון יגיע האישור ואוכל לשלם לפחות את משכורות חודש מרץ. אם נצטרך לעלות לנוער מול הרצליה, נשמח לתת לצעירים הזדמנות. בעונה הבאה לשחקני הבית שלנו יהיה מקום הרבה יותר משמעותי בקבוצה ואעמוד על כך, לא משנה מי יאמן".

בעיית המשכורות חוזרת על עצמה כמעט בכל חודש מדצמבר.

"האחריות כולה שלי ואני נוטל באשמה. לכל עסק יש תחזית כלכלית מסוימת ואצלנו היה דיבור שהקבוצה תעלה ליגה. מבחינה מקצועית, לא מיצינו ולו חלק מהפוטנציאל וזה פגע בנו כלכלית, כיוון שהשליך על מכירת הכרטיסים והמנויים, על ספונסרים ועוד. אם הקבוצה הייתה עומדת ביעדיה, היו לנו יותר תקציבים. מעבר לכך, אני משלם חובות עבר שנופלים עליי בכל פעם מחדש והיו לנו בעיות נוספות. בסוף העונה אוציא דו"ח מפורט ואראה כמה חובות שולמו ומי שיצטרך להשתתף ולשאת איתי בנטל ובנזק ייאלץ לעשות זאת או שייתבע".

בראשית שבוע הובטח לשחקנים על ידי נציגי הבקרה התקציבית כי משכורתם תשולם עד לסוף השבוע, אולם השחקנים הזועמים שיחררו הודעה מטעמם:

"אנחנו שחקני הפועל פתח תקוה מכריזים סכסוך עבודה ויוצאים כנגד הבקרה תקציבית של ההתאחדות לכדורגל! לא יתכן שבשנת 2018 ובמיוחד לאור ההיסטוריה של הכדורגל הישראלי של מועדונים עם קשיים פיננסים וחדלות פירעון עדיין יהיו מקרים כאלו. אנחנו למדים כל פעם מחדש מן העבר שהבקרה נופלת בלהיות שומר הסף של שחקני הכדורגל בסיפוק ערבויות ראוי לקבוצה שנכנסת לקשיים. יש לנו משפחות לפרנס והמשכורות הם המחייה שלנו.
אנחנו דורשים טיפול מיידי מצד הבקרה שלקחה אחריות והצהירה בתקשורת לפני מספר שבועות על טיפול הקבוצה לרבות משכורות ותנאים סוציאלים כדי לספק לנו הסברים ואת מה שמגיע לנו כחוק אחרת ננקוט באמצעים משפטיים. היום החלטנו להגיע במגרש והוחלט פה אחד לא לצאת לאימון עד לקבלת השכר.

"אנחנו מצפים מהבקרה התקציבית שהוא הגוף המבקר והאוכף לגביי תקציבי הקבוצה בכלל ותשלומי המשכורות בפרט ושאישר את תקציב הקבוצה בתחילת השנה ויהיה ערב לתשלום המשכורות של השחקנים בזמן לפי חוק עד העשירי לחודש כמו שנהוג ומחוקק במשק הישראלי וכמו שעשתה במקרי העבר ודאגה לשלם את המשכורות של השחקנים מחשבונה לרבות מקרים כגון הפועל אשקלון ומכבי נתניה".

"כל ההחלטות המקצועיות התבררו כנכונות", תומר קשטן. צילום: אורן אהרוני

המאמן תומר קשטן, שהוביל את הקבוצה להישרדות בלאומית ללא משחקי מבחן ומחזיק ב-64 אחוזי הצלחה מאז מונה (21 נק' מתוך 33 אפשריות), נראה בדרכו לעזוב את המועדון. "במצב הניהולי הקיים, אם דברים לא ישתנו בצורה מהותית, לא ארצה להישאר במועדון", אמר קשטן, "לא מדובר בעניין אישי. אני מעריך מאוד את דורון גלנט וגל חצור ואם המועדון יגיע לשקט תעשייתי וכלכלי אשמח להישאר. הפועל הוא מועדון גדול בכדורגל הישראלי. אני מקווה שאכן כך יהיו פני הדברים, גם עבור גלנט".

אגב, השבוע נטען באחד מכלי התקשורת כי הסיבה בגינה תומר קשטן לא קיבל פנייה להמשיך לעונה נוספת קשורה לעובדה שמאז הגעתו סופסל הבלם דניאל כהן, שאביו חיים הוא אחד התורמים המשמעותיים לתקציב הקבוצה, בניגוד להנחיות שניתנו, כביכול, למאמן. "אני לא יודע מה נאמר למאמנים שלפניי", אמר, "כשחתמתי, נאמר לי בעל פה שאין לי מחויבות לאף שחקן והכנסתי סעיף בחוזה שאני הסמכות המקצועית הבלעדית. דניאל בחור מקסים, שמתאמן טוב וצריך לקבל דקות בשל היכולת שלו. הוא שיחק בשלושה משחקים מאז שהגעתי, פעם אחת בהרכב. ההחלטות המקצועיות שלי עד כה הוכחו כנכונות".

והאם עיסקת העברת הבעלות על המועדון לידיו של סוכן השחקנים האוקראיני, דמיטרי סליוק קרוב לסיכום? מקורבים למועדון טוענים שכן. גלנט, שעד כה סירב לאשר כי מתנהלים מגעים, אמר: "אני מאשר כי מתקיים משא ומתן ועושה זאת רק לאור הפרסומים בנושא והטענות השקריות לפיהן אין מגעים. הקבוצה יקרה לליבי ומאז שהגעתי אליה, מטרתי הייתה להביא משקיע מחו"ל שיוביל אותה לליגת העל".