מחר (שישי, 15:00) תעשה הפועל פ"ת היסטוריה: לראשונה בתולדותיה, תשחק הקבוצה בפלייאוף התחתון של הליגה הלאומית.

הפועל תצא למשחק חוץ מול בני לוד, שהחמיצה את הפלייאוף העליון בגלל שער אחד והיא ללא ספק הקבוצה הטובה ביותר בחלק התחתון של הלאומית כיום. המגן חיים איצרין מסכים. "לוד היא הקבוצה בכושר הכי טוב בפלייאוף ואין משחקים קלים, אבל זה לא בלתי אפשרי", אמר איצרין, "צריך להביא הרבה קור רוח וזאת אמנם קלישאה, אבל גם הרבה לב ונשמה ולהיות מרוכזים 90 דקות. זה המאני טיים. אנחנו רוצים להוריד את הקוף של העונה הזאת מהגב שלנו כמה שיותר מהר".

"זה המאני טיים", חיים איצרין. צילום: באדיבות הקבוצה

הקבוצה השפלה הפכה להיות אגוז קשה מאוד לפיצוח עבור הפועל פ"ת.. לוד ניצחה בשלושת המפגשים האחרונים בין הקבוצות ובשמונת המשחקים האחרונים ניצחה לוד חמש פעמים ושלושה משחקים הסתיימו בתיקו. בחוץ לא ניצחה הפועל בששת המפגשים האחרונים בין הקבוצות.

הבלם ירין חסן צפוי לשוב לסגל ולפחות סטטיסטית זאת בשורה מעודדת להפועל – ב-17 המשחקים בהם שיחק צברה הקבוצה 27 נקודות והפסידה רק ארבע פעמים. ב-13 שצפה מהיציע, הפועל ניצחה רק פעמיים וצברה 10 נקודות.

ההפסד להפועל ת"א, הראשון בעידן קשטן, שלא ניצח כבר ארבעה משחקים ברציפות, סיים את הסיבוב הגרוע בתולדות המועדון בליגת השנייה. הקבוצה ניצחה רק שלוש פעמים וצברה רק 14 נקודות, שמונה מהם בחמשת המשחקים מאז מונה קשטן. לשם השוואה, בסיבוב הראשון אשתקד, בו בילתה הקבוצה רוב הזמן בתחתית ואף מתחת לקו האדום, היא צברה 17 נקודות וזאת בעונה שהחלה בבלאגן גדול ועם סגל שהתעצב תוך כדי תנועה. בסיבוב השני לפני שנתיים, כשהקבוצה צנחה מצמרת הטבלה למרכזה, היא צברה 15 נקודות.

שני המגנים השמאליים, איצרין (מס' 30) ועמירן שקלים. רק אחד שיחק בתפקידו. צילום: עוז מועלום

התוצאה – באופן רשמי וסופי, עונת 17/18' היא הגרועה בתולדות המועדון ואחרי שבשנתיים הראשונות תחת שרביטו של גלנט, הוא השווה את המיקום הנמוך ביותר בתולדותיו (מקום 6), העונה יישבר השיא השלילי.

משחק ההגנה של הקבוצה בעוכריה, אחרי שהפועל לא הצליחה לשמור על שער נקי ב-12 מתוך 15 משחקי הסיבוב השני. "משחק ההגנה לא מתחיל בחוליית ההגנה ובכל מקרה, יש לנו שחקני הגנה טובים, אבל עם המספרים אי אפשר להתווכח", אמר איצרין, "בשבוע שעבר, למשל, הפסדנו משחק בו היינו עדיפים על היריבה משמעותית. אתה נותן מחצית ראשונה מצוינת, הפועל ת"א לא מגיעה לשער ואז בדקה ורבע של חוסר ריכוז אתה סופג פעמיים ויורד ככה למחצית. הם לא כבשו ממהלך שאי אפשר לעצור, שאתה אומר "אין מה לעשות", אלא מטעויות שלנו. זה מתסכל מאוד מאפיין אותנו העונה, רגעים כאלה של חוסר ריכוז, שפוגעים בנו גם במשחקים טובים. מאז שתומר הגיע זה השתנה, אבל עדיין קורה".

לפני שבועיים חילצתם בקושי נקודה מהקבוצה החלשה בליגה, עירוני נשר. חוסר יציבות הוא מתכון בטוח להסתבכות.

"מול נשר הייתי הכי גרוע על המגרש והשער הראשון הוא באחריות מלאה שלי. לא בורח מזה. תומר הכין אותנו מצוין למשחק הזה וכל הזמן דיבר על כך שהוא מפחד בעיקר מהמשחק מול נשר. הקיצוניות הזאת ביכולת מאפיינת קבוצה שנבנתה בקיצוניות. שיחקתי העונה בלם וקשר אחורי הרבה יותר מאשר בתפקיד בו אני משחק מגיל שמונה – מגן שמאלי. אולי פעמיים שיחקתי מגן. כשנבנה הסגל, לא הייתה שום היררכיה מסודרת. יותר מדי שחקנים בתפקידים מסוימים, בעיקר בהגנה ובהתקפה ופתאום אני מוצא עצמי משחק קשר אחורי, כי אין שחקנים שיעשו זאת. מי אחראי לכך? מי שבנה את הקבוצה. אני כבר לא בטוח מי הוא. הרבה אנשים עשו זאת וכשיש הצלחות, כולם מתקשטים בהן. מהכישלונות מתנערים.

"יחד עם זאת, תומר קשטן הביא שינוי. אני מכיר אותו המון שנים, הוא אימן אותי בנוער ובעיניי, הוא מביא את המודל הנכון לאימון – השחקנים יודעים את מקומם, יש היררכיה ברורה. בדיבור שלו, הוא מקרין ביטחון לשחקנים. הוא קצת פחות קשוח מאביו, שגם אצלו התאמנתי, אבל זה לא מוריד כהוא זה מערכו. לפעמים שחקנים צריכים שוטר. אם היה פותח את העונה, אין לי ספק שהיינו במקום אחר ואני מקווה בשביל הפועל פ"ת שהוא יישאר במועדון".

כל מה שקרה מסביב לקבוצה – הכשלים הניהוליים והעיכוב בשכר, לא קשור לתוצאות הדלות?

"אסור שתהיה הלנת שכר. שחקנים מפרנסים משפחות ולקחו משכנתאות. אבל כששחקן עולה לדשא, הוא רוצה לנצח וצריך לעשות הכל כדי שזה יקרה. כששיחקתי בהפועל אשקלון, עלינו ליגה למרות שלא קיבלנו שכר שלושה חודשים. שום דבר שקרה לנו העונה לא מצדיק את היכולת והתוצאות. גם במצבו הנוכחי של המועדון, אני מוכן לחתום לשלוש עונות נוספות. אני יודע מה העוצמות האמתיות שלו".

ובכל זאת, למרות כל הבעיות, איצרין משוכנע כי קבוצתו תינצל מירידה. "בלאומית, צריך עצבים חזקים למאבקי תחתית וגם אם זה לא נראה עדיין, לשחקנים שלנו יש אופי חזק וחדר ההלבשה מאוד חזק. אם זה לא היה המצב, עם כל מה שעברנו העונה, ההתפרקות הייתה קשה יותר", סיכם המגן.