אליעזר שפיגל, מגדולי כדורגלני מכבי פ"ת בכל הזמנים, הלך הבוקר (ראשון) לעולמו בגיל 95.

שפיגל נולד בפ"ת ב-1922 ואת משחקו הראשון במדי מכבי המקומית ערך כבר ב-1939, כשזו פגשה את טימישווארה הרומנית, שהגיע לביקור בארץ. באותה שנה הופיע במדי קבוצתו בגמר גביע ארץ ישראל בו זכתה הפועל ת"א שניצחה 1:2.

ב-1942, כשלבש את מדי בית"ר ת"א, קבע שיא שספק אם יישבר, כשהבקיע שמונה שערים בגמר הגביע, כשקבוצתו הביסה את מכבי חיפה 1:12.

אליעזר שפיגל (בלבן). צילום: ארכיון ההתאחדות לכדורגל

ב-1944 נעצר על ידי המשטרה הבריטית, כיוון שהשתייך לאצ"ל ונשלח לגלות באריתריאה. בחלוף שנתיים שב לישראל ולמכבי פ"ת, בה שיחק ברצף עד פרישתו ב-1957.

ב-1952 הניף את גביע המדינה, התואר המשמעותי היחיד בו זכתה מכבי פ"ת ובשנה שלאחר מכן הוכתר כמלך שערי הליגה עם 16 שערים.

בנבחרת ישראל הוא הספיק לרשום שלוש הופעות, כולל במשחקה הראשון של הנבחרת אחרי קום המדינה. שפיגל בישל את השער ההיסטורי בהפסד 3:1 בארה"ב לחברו לקבוצה, שמואל בן דרור ז"ל.

על שפיגל, ששיחק כקשר התקפי, סיפרו כי ניחן במשמעת טקטית נדירה וביכולת טכנית ובעיטה מצוינת, תכונות שהוריש לבנו גיורא, מגדולי הכדורגלנים של ישראל.

חתנו היה דני בגלייבטר, שאף הוא היה שחקן עבר גדול במכבי ונכדו של שפיגל (ובנו של דני) הוא אייל בגלייבטר, אולי השחקן הכי טוב שצמח במכבי פ"ת בעידן המודרני.

אליעזר שפיגל (עם הכדור). צילום: ההתאחדות לכדורגל

את שנתו האחרונה כשחקן העביר כמאמן/שחקן וב-1956 פרש סופית ממשחק ועבר לקווים.

הוא אימן את מכבי פ"ת בכמה קדנציות, כמו גם את הפועל פ"ת הגדולה של שנות החמישים ובהמשך גם במכבי ת"א (שם אימן את בנו גיורא), בית"ר נתניה, מכבי נתניה, מכבי הרצליה, הפועל ירושלים, מכבי שעריים, הפועל ר"ג ומכבי יפו. את הצלחתו הגדולה ביותר כמאמן רשם בהכח ר"ג, אותה הוביל לזכייה בגביע המדינה ב-1971 ובאליפות ב-73.

ב-1984 מונה למאמן הנבחרת הצעירה ועוזר מאמן הנבחרת הבוגרת ובחלוף שנתיים אימן את הפועל מרמורק, שהייתה קבוצתו האחרונה בטרם פרש מאימון.

הלווייתו של אליעזר שפיגל תתקיים מחר (שני) בשעה 13:00 בבית העלמין סגולה.

יהי זכרו ברוך.