יוסי בניון בפוזה אופיינית לחודש האחרון. צילום: ראובן שוורץ

לפעמים מספרים יכולים לספר את כל הסיפור. או לפחות את חלקו. בארבעת המחזורים הראשונים של העונה, מכבי פ"ת צברה שמונה נקודות, כבשה תשעה שערים, ספגה חמש ומשחקיה היו תוססים (גם אם לא רק בזכותה). גם באיכות הבלתי מדידה, זאת שנקרא לה "אופי", הקבוצה הפגינה הצלחה, עם שער ניצחון בדקה ה-90 ב"סמי עופר" על מכבי חיפה וקאמבקים מפיגור מול בני יהודה והפועל חדרה (וגם מול הפועל חיפה במחזור החמישי), שאפשרו לה לקחת נקודות גם במשחקים בהם הייתה פחות טובה.

ואז, לפתע, בלי שום התראה, מכבי פ"ת כבתה. חמישה משחקים, שתי נקודות, שני שערים (בשלושה האחרונים היא שובתת לחלוטין מכיבוש) ובעיקר תחושה חזקה שמשהו בקבוצה פשוט דמם. את מקום את מקומם של הנחישות והאופי שלא מוותר ולא נשבר, תפסו חוסר ביטחון ולחץ וההתלהבות הגדולה פינתה מקומה לרפיסות הגנתית ושיממון התקפי.

במועדון, בינתיים, מנסים לשמור, לפחות כלפי חוץ, על שקט והמאמן אלישע לוי אפילו אמר בסיום ההפסד האחרון לקרית שמונה (1:0): "נראינו טוב, אבל היה חסר לנו רק לשים את הכדור בפנים. החלק הראשון של המשחק היה טוב מבחינתנו, אבל גם במחצית השניה היו לנו הזדמנויות טובות ורק השער היה חסר. היינו מסוכנים. אני ממש לא מסופק. הכל יחסי. שיחקנו טוב, אבל זה לא הספיק. עכשיו צריך לשפר את הדרך ולצבור ניצחונות. משבר? אפשר לקרוא לזה ככה, לקחנו שתי נקודות בחמישה משחקים, אבל זה הגיע אחרי פתיחת עונה טובה שנתנה לנו קרדיט".

"שקט? זאת כבר אדישות"

המנהל המקצועי עומר גולן הבטיח כי מעמדו של אלישע לוי יציב. "כל הדיבורים על זעזועים קיימים רק בתקשורת ואפילו לא עולים בשיחות ביננו", אמר גולן, "אלישע, אבי לוזון ואני נפגשים רק כדי לנתח את המצב. כל אחז זורק את המחשבות שלו וזהו הכל. אנחנו רואים את מה שכולם רואים. הקבוצה מגיעה לפחות מצבים ומייצרת פחות. כל מה שהלך בהתחלה, פחות הולך עכשיו. יש נסיבות מקלות, כמו הפציעות בחלק ההתקפי, אבל זה רק תירוצים".

איך יוצאים מהמצב הזה?

"מסתכלים בטבלה ורואים שכל ניצחון יכול לעשות הד גדול ולהכניס אותנו לתקופה טובה. ניצחון הוא תמיד התרופה הכי טובה. אין נוסחת פלא, או שינוי טקטי משמעותי שאפשר לעשות. נמשיך בדרך שלנו. אנחנו מאמינים בשחקנים. אני שמח שמנור סולומון, לידור כהן וחביב חביבו כבר חוזרים לכושר משחק והם יעזרו לנו מאוד. בשבת (16:00) אנחנו משחקים בחוץ מול נתניה , שנמצאת בכושר טוב, התפקיד שלנו הוא להחזיר אותם לתקופה הרעה. השחקנים סובלים מחוסר ביטחון ואנחנו צריכים רק לתת להם תמיכה ואמונה. אני רואה את האימונים ואת הפוטנציאל הגדול שיש שם. לא צריך משחק טוב, אפילו מחצית טובה יכולה לשנות את התמונה".

למרות הביטחון והגיבוי שמשדר גולן כלפי לוי, ברור שהמשך הכישלונות יכול לשנות את התמונה גם בעמדת המאמן.

בניון וקאניוק באחד מרגעי האושר הנדירים. צילום: ראובן שוורץ

אחד משחקני הקבוצה ביטא את חוסר הביטחון בו שקועים הוא וחבריו ואמר: "זה לא התוצאות החלשות, זאת גם היכולת. מול קבוצות כמו קרית שמונה ורעננה אנחנו לא מצליחים לייצר יותר ממצב וחצי. את העונה פתחנו בטירוף אמיתי, אבל אם לא נתעורר, אנחנו יכולים למצוא עצמנו בתחתית, מבלי שהבחנו בכך. אלישע מאמין בדרך שקטה ורגועה והוא הוכיח בעבר שזה עובד לו, אבל העונה יש פה שקט שכרגע נראה קצת מוגזם. זה כבר נכנס לאדישות, לאיזו תחושה של נוחות שלא יכולה להסתדר עם המצב שבו אנחנו נמצאים. אולי צריך לזעזע פה את החבר'ה, רק שלא יהיה מאוחר מדי".

"זרים שלא קשורים לענף"

אחרי שהבנו את עמדת המועדון ולפחות חלק מהשחקנים, פנינו להבין את הלך הרוח בקרב גורם נוסף וחשוב לא פחות במשוואה שנקראת מכבי פ"ת – אוהדי הקבוצה ושחקני העבר.

מתן (21), הולך למשחקים כבר 15 שנים. את ראשית דרכו כאוהב, עשה בשנים הגדולות של מכבי בראשית המילניום, כשהייתה חברה קבועה בצמרת והעפילה למשחקי הליגה האירופית. הוא ממשיך להגיע גם היום לכל משחק, בית וחוץ, יחד עם אביו ושני אחיו. "התחלנו את העונה הזאת אופטימיים מאוד", אמר מתן, "האמנו שאלישע לוי יביא שינוי, שהסגל הזה, גם אם נעשו בו שינויים מינוריים, יכול לשדרג אותנו. זה נראה טוב במשחק מול בית"ר ירושלים, אבל היום אנחנו מבינים שזאת לא חוכמה גדולה – כל הליגה טובה מול בית"ר. אח"כ גנבנו נקודה מבני יהודה, גנבנו ניצחון ממכבי חיפה, אבל כבר אז הורגש שזה לא זה. שזאת לא קבוצה מאומנת, שיודעת מה היא עושה".

חלק גדול מהכעס של מתן וחבריו ליציע, מופנה לשחקנים ולבחירתם. "נראה היה שמביאים זרים שישדרגו אותנו, אבל כמאמר הקלישאה, התברר שהם זרים לכדורגל", טוען מתן בכעס, "ההגנה היא מוקד הבעיה, היא כלל לא שודרגה מהעונה שעברה. יש חלק התקפי מאוד איכותי, אבל כשמנור ולידור פצועים ובמשחקים האחרונים, קניוק נראה כמי שעלה לו קצת השתן לראש, בועט לשער מכל מצב ומרגיש כמו כוכב גדול, אין גם שם יותר מדי בשורות".

אמיר, אוהד שפוקד את משחקיה של מכבי פ"ת כבר 25 שנה, דווקא רואה בקניוק את נקודת האור. "מאז שבניון הלך לישון ולא התעורר, אין כמעט תנועה בהתקפה", איבחן אמיר, "כל הקבוצה הצטרפה לתנומה ומהיציע זה נראה כאילו רק לקניוק אכפת. לא רוצה לחשוב איפה היינו אלמלא התרומה שלו".

אפרופו בניון, במשחק האחרון, מול קרית שמונה, הכוכב הוותיק סופסל לראשונה העונה. אלישע לוי הסביר זאת ואמר: "רציתי לצופף את האמצע, לרענן את המערך ולדחוף את הכדור קדימה".

"גיגי לא מביא נקודות, להיפך" 

את דורון רבינזון, שחקן העבר של המועדון ופרשן בהווה, המהלך לא הפתיע. "כשהייתי שחקן, מכבי ת"א ועוד כמה קבוצות פנו למכבי פ"ת ורצו לרכוש אותי", נזכר החלוץ במיל., "מכבי פ"ת התנגדה והרגשתי את מה שנראה שיוסי מרגיש היום. בניון רצה ללכת לשחק בבית"ר ירושלים. ולא משנה איך יתייחסו אליו במכבי, באילו כפפות של משי יטפלו בו, זאת תהיה בעיה. אתה לא יכול להפיק מעצמך מקסימום במקום שרצית לעזוב. לא הבנתי את ההשתוללות והשתדלות שעשו במכבי להשאירו".

רבינזון, שסיפר כי הוא משוחח רבות עם המאמן, הוסיף: "מתחילת העונה אני מפרגן למכבי בכל מקום. האמנתי שגם אם לא ילכו לאליפות, הקבוצה הזאת של מכבי פ"ת יכולה להיות גורם בצמרת ולכל הפחות להיאבק על מקום בפלייאוף העליון. עכשיו, כולם שולחים אותי לאכול את הכובע. מכבי פ"ת צריכה להיות מכונה משומנת וכרגע ניכר בה חוסר הביטחון ובמצב הזה המאמן הכי טוב בעולם לא יכול לעבוד. כישלון מהדהד. קח את בני יהודה לדוגמא, שעם חבר'ה צעירים, 2-3 זרים טובים ומוכשרים, עושה מקום שלישי. במכבי נראה שכל מי שיצא לריצת בוקר ליד מגרש האימונים, נותנים לו מכנסיים של הקבוצה ומחתימים אותו.

"תנו לו לעבוד, בלי רעל בכוורת", דורון רבינזון על אלישע לוי. צילום: ראובן שוורץ

כמו מתן, גם רבינזון מזהה שעיקר הבעיה נמצאת בהגנה. "כל משחק ההגנה ובפרט השוער צחי גיגי", פירט רבינזון, "שוער צריך להביא נקודות, הוא לוקח. יחד עם זאת, אני לא מאשים רק אותו. זה כמו שתזרוק אבנים על עיוור באמצע הלילה. הוא ירוץ לכל כיוון, בסוף האבן תפגע בו. אין לו הגנה לפניו".

איפה המקום של אלישע לוי?

"אלישע הוא בראש. הוא רב החובל. אני לא מוריד ממנו אחריות. הוא יודע שאם ימשיך לא להביא נקודות, אי אפשר להחליף את כל השחקנים וילכו על הראש שלו. התפקיד שלו עכשיו הוא לאסוף את השחקנים, לעשות שיחות מוטיבציה, הרבה פסיכולוגיה. שחקנים לא שכחו לשחק כדורגל, הם פשוט חסרי ביטחון ובמצב כזה גם הפס הכי פשוט לא יוצא בקלות".

אמיר: "אנחנו רוצים לראות מאמן לוחץ, משפיע, שמעיר לשחקנים. כרגע זה נראה שאין שום דבר מאלה.

מתן: "מהיציע זה נראה שהוא לא תמיד קורא נכון את המשחק והחילופים לא עוזרים. מרגיש לי שהוא קצת פוחד מהכוכבים של הקבוצה. חושש להחליף. אולי משהו השתנה במשחק האחרון, כשבניון פתח על הספסל. יחד עם זאת, צריך לזכור שאלישע לא בנה את הקבוצה הזאת. הוא הגיע אחרי שכבר צירפו כמה שחקנים ואמרו לו 'זאת הקבוצה, בוא תאמן'. קבוצה שנראתה כל כך רע בעונה שעברה, אז למה שנופתע?

רואים שקשה לו וכואב לו עם המצב של הקבוצה. הוא לוקח מאוד קשה את ההפסדים וזה ניכר על פניו. זה לא עובר לידו ואני בטוח שהוא יעשה הכל כדי להרים את הקבוצה".

אולי מנור סולומון הוא הפיתרון?

רבינזון: "מנור כישרון ענק. אבל בינתיים אני רק שומע כמה כישרוני הוא ואיזה עתיד יש לו. שחקני בגילו מובילים קבוצות בארץ ובעולם. הוא נוטה מאוד להיפצע ולדעתי, משהו בו קצת נסחף אחרי ההתלהבות של העיתונאים והכותרות הגדולות שקיבל. עכשיו זה המקום שלו להוציא את העגלה מהבוץ. להיות סופר סטאר במכבי פ"ת. לבד הוא יתקשה לעשות זאת והוא צריך לקבל עזרה בעיקר משחקני הבית של מכבי פ"ת. נאור פסר, לידור כהן, קניוק. שחקנים שאיכפת להם מהסגל. הם צריכים לקבל את המפתחות. הליגה ברמה מאוד נמוכה וחוץ ממכבי ת"א וקצת הפועל ב"ש, לא רואה קבוצות טובות מאחרות. אם בני יהודה במקום השלישי, מכבי יכולה להיות בפלייאוף העליון בקלות".

משהו חדש מתחיל? חלק עוד מאמינים, אחרים כבר התייאשו. אוהדי מכבי פ"ת. צילום: אורן אהרוני

מה אפשר לעשות כדי לשנות את התמונה? רבינזון: "שם המשחק עכשיו הוא שקט. להרגיע את המערכת ולא להלחיץ. מכבי צריכה להמשיך להיאבק, עד שמגיע השער. כרגע, מוותרים על משחק טכני וכדורגל יפה. משחק יותר אגרסיבי, יותר נוקשה".

האוהד אמיר מעדיף לפנות לשחקנים ולבקש: "תראו רק את טובת הקבוצה לנגד עינכם ולא את האינטרס האישי הצר, שאומר שעליכם להיות טובים כדי שתוכלו לעזוב לקבוצה גדולה יותר".

איך כל מה שקורה עם הקבוצה משפיע על היציע? אמיר מבטיח כי "כרגע אנחנו סבלניים ונותנים גיבוי, למרות שהאכזבה לא קטנה".

מתן: "יש אוהדים שכבר מתחילים לאבד סבלנות. אני משתדל לא להצטרף אליהם, אבל יש רגעים במשחק שאתה פשוט מתחרפן. אני לא רואה טעם במחאה גדולה נגד המאמן. אין מציאות גדולות. מוריניו לא יושב בחוץ ומחכה וסביר יותר להניח שמי שיגיע יהיה גיא לוזון".

"לא קבוצה למאבקים"


לסיום, העפנו מבט אל עבר העתיד – האם העונה של מכבי פ"ת תקבל טוויסט מפתיע ותשוב להיות מרגשת כפי שהייתה בפתיחתה? " צריך לזכור שאנחנו עדיין בשלב מוקדם של העונה וכמו שעכשיו הכל שחור, ניצחון אחד ופתאום אלישע יהיה המאמן הכי גדול וכך גם השחקנים", אמר רבינזון, "אם כדור השלג לא ייעצר, מכבי פ"ת תמצא עצמה בתחתית ותהיה בצרות. אני לא רואה שחקן של מכבי פ"ת שמקבל כרטיס צהוב. אולי רק על דיבורים. זאת לא קבוצה שבנויה למאבקים.

"בסופו של דבר, אני אופטימי. מהיכרותי את אלישע, אם יתנו לו שקט, אם אנשים בכוורת לא יכניסו לתוכה רעל, הוא ירים את הקבוצה. עם שקט נפשי, בלי להרים קול ומבלי לעשות בלאגן, הוא יצליח.  אפשר לחשוב גם אילו מציאות כבר יש בחוץ".

אמיר: "אני מאוד רוצה שהדרבי של פתח תקוה יחזור אבל לא בליגה הלאומית. מקווה שלא נגיע לשם".

מתן מרגיע את חברו ליציע, אבל גם הוא לא רואה עתיד ורוד במיוחד. "כל עוד לא יחליפו שני בלמים ושוער, קשה לי לראות את השינוי", אמר, "זה לא משהו שעושים בינואר. אולי אם חביב חביבו יתעורר בהתקפה ועומר דנינו ייקח על עצמו את המושכות בהגנה, דברים ישתנו. קשה לי לראות את זה קורה. חבל, יכולנו לנצל את מצבה של היריבה העירונית, ששקועה כבר כמה שנים בלאומית ואם היינו משחקים כדורגל קצת יותר מעניין ועושים פלייאוף עליון יותר מפעם אחת בחמש שנים, אולי היינו מצליחים למשוך עוד קהל למשחקים שלנו. אני לא חושב שנסתבך בתחתית, יש קבוצות חלשות יותר, אבל אנחנו כנראה לא נראה מקום גבוה יותר מהמקום התשיעי. עוד עונה צולעת".