רוי בינו והחברים חוגגים את השער האדיר שכבש. צילום: צביקה ריז, הפועל פ"ת

משחקו הראשון של משה שפירא כמאמן קבוצת הנוער של הפועל פ"ת היה בחוץ מול מוליכת הטבלה הלאומית (מחוז דרום), הפועל ראשל"צ במסגרת המחזור השמיני. למשחק ההוא הגיעה קבוצתו החדשה כשהיא משתרכת בתחתית הטבלה עם ניצחון בודד בשבעה מחזורים. סיבוב שלם חלף, הפועל ניצחה 9 מ-13 המשחקים שלה ולמשחק הגומלין שנערך אתמול בסירקין הגיעה הקבוצה כשהיא מפגרת רק בשש נקודות אחרי ראשל"צ, שעדיין החזיקה במקום הראשון. בעונה שעברה, שתי הקבוצות ירדו יחדיו מליגת העל, כשראשל"צ מחלצת תיקו דרמטי במחזור האחרון בסירקין ומורידה את הפועל אוטומטית. אח"כ ירדה ראשל"צ דרך המבחנים.

אתמול – הגיעה הנקמה. רוי בינו כבש בפצצה מ-20 מ' במחצית הראשונה, המחליף ים בן יהודה הכפיל לקראת הסיום והפועל פ"ת מנצחת 0:2 מרשים. המשמעות – חמישה מחזורים לסיום העונה וקרב על הכרטיס לליגת העל לוהט מתמיד – הפועל קטמון ראשונה עם 40 נק', בדיוק כמו השנייה ראשל"צ. הפועל פ"ת כבר שלישית עם 37 נק'. המקום השני ישחק במשחקי מבחן על הכרטיס השני לליגה הבכירה.

שפירא, עם 32 נק' מתוך 42 אפשריות, יודע שאסור לקבוצה שלו לטעות. "הלוואי ונמשיך לצבור את האחוזים הללו, כי אסור לנו לאבד יותר נקודות", אמר המאמן, "אנחנו חייבים לנצח עד סיום העונה".

המאמן המצליח שמע רבות על נטייתה של הפועל פ"ת, בגילאים השונים, לקרוס ברגעי האמת ולהפסיד משחקים בדיוק כמו זה ששיחקה קבוצתו אתמול. אותו זה לא עניין. "אני אדם שלא מאמין בסטטיסטיקות ולא באמונות תפלות", סיפר, "כל מה שהיה בעונות קודמות לא רלוונטי. אלה שחקנים אחרים ויריבות אחרות. בגלל שמדברים על הדברים האלה, זה נדבק ומחלחל לראש של השחקנים. זה הופך כבר למשהו שמזין את עצמו. דיברנו עם הילדים והסברנו להם שכל הדיבורים האלה הם שטות גמורה".

שפירא ושחקניו חוגגים את הניצחון על ראשל"צ. צילום: סער כרמלי, הפועל פ"ת

בכל מקרה, על שחקני הקבוצה נאסר להתראיין עד סיום העונה כשהמטרה, מסבירים במועדון – שיתמקדו במאבקי העלייה. "יש הרבה "הייפ" סביב הקבוצה והיה לפני המשחק מול ראשל"צ", סיפר שפירא, "כולנו רצינו מאוד לנצח. ההתרגשות הייתה גדולה ולא חיפשתי להוריד אותה. להיפך. השתמשתי בה. להתרגש ממשהו זה דבר טוב. תראה לי חתן שלא התרגש ביום חתונתו. אסור שההתרגשות תהפוך לפיק ברכיים. ידענו איך להביא את הרגשות האלה למקומות הנכונים. איך עושים זאת? הדגשתי להם, כפי שעשיתי לאורך כל העונה, שכאשר אנחנו באים מוכנים, אנחנו הכי טובים בליגה".

עכשיו כבר יהיה לחץ אמיתי וציפיות גדולות לעלייה.

"ביננו לבין עצמנו כל הזמן דיברנו על עלייה. מי שעוסק בספורט, שחקן או מאמן, חייב לשאוף הכי גבוה. המטרה הראשונית הייתה אולי להישאר בליגה, אבל ברגע שהתחלנו לנצח, הבנו שזה אפשרי. לא אמור להיות לחץ ואני מקווה שלא יהיה. שחקן כדורגל צריך לדעת לבוא ולעשות את העבודה בשבת. אין חוכמות. יש לנו קבוצה פנטסטית, עם שחקנים שאיכפת להם מהמועדון וחולמים להגיע לקבוצה הבוגרת. כל השחקנים רוצים להיות הכי טובים".

בסופ"ש הקרוב לא ייערך מחזור בלאומית בשל משחקי נבחרת הנוער (ובשבת הבאה תצא הפועל לנס ציונה בראשון מתוך חמישה משחקים שבהם, כאמור, אסור לה להפסיד. "בגלל שקוראים לנו הפועל פ"ת, כל קבוצה שבאה מולנו, תבוא להיות הכי טובה שאפשר וזאת עוד לפני התוצאות הטובות שהשגנו בסיבוב הזה", טען שפירא, "השם הזה עדיין אומר הכל. כך שאנחנו רגילים לכך שקבוצות מפחדות נגדנו. אבל אני רואה את ההירתמות האדירה של הקהל מאז שהעמותה לקחה את הבעלות,  את הדיבור עלינו בפורומים השונים. הם איתנו. המועדון הזה נמצא בכיוון הנכון ואני מקווה שזה יימשך עוד שנים ארוכות".