"חובת ההוכחה עדיין עליי", משה שפירא. צילום: באדיבות המועדון

כשמשה שפירא עמד ערב משחקו הראשון כמאמן קבוצת הנוער של הפועל פ"ת, היו במאזנה של הקבוצה חמש נקודות ליגה בלבד. שבועיים חלפו ולמרות הגרלה לא פשוטה, שסידרה לו מפגשים עם מי שהוליכה את הטבלה, הפועל ראשל"צ (בחוץ) ונס ציונה החמישית, והקבוצה הוסיפה למאזנה שש נקודות, ביחס שערים 1:7, אחרי שבשבת האחרונה הביסה את נס ציונה 1:5. "לא ציפיתי למשהו אחר", אמר שפירא, "כשישבתי בחדר ההלבשה לפני המשחק ראשון בראשל"צ, אמרתי לשחקנים דבר אחד. אם אתם שחקני הפועל פ"ת, שיושבים בחדר ההלבשה של הפועל, אתם לא יכולים שלא להיות שחקנים טובים. שנים על גבי שנים המועדון הזה הצמיח שחקנים וגם אם קרו כמה דברים שהרחיקו אותו מאור הזרקורים, זה עדיין מועדון גדול. אז כן, ידעתי שלא יהיה קל, אבל שזה אפשרי".

אתה יכול להסביר מה השינוי שהבאת לקבוצה?

"אני לא יודע מה בדיוק היה פה לפני שהגעתי. יש לנו אנליסט, גל הדסי, שגם אוהד את הקבוצה והוא סידר לי כמה קטעי וידאו, ראיתי כמה טעויות בסיסיות שתיקנו, אבל מה שבעיקר עשינו, בשיתוף עם פרדי דוד, היה להרים לשחקנים את המורל ולגרום להם להאמין בעצמם".

שפירא (38) שיחק במחלקת הנוער של מכבי ת"א ועבר לגדנ"ע יהודה, עימה זכה באליפות לצד שחקנים כמו סלים טועמה ואבי יחיאל. אגב, שנה לאחר מכן, זכתה קבוצת הנוער של הפועל, עם פרדי דוד כמאמן ויניב לוזון, ששפירא החליף לפני שבועיים, על תקן הכוכב, באליפות. הוא שיחק במכבי נתניה ובהמשך במכבי הרצליה, הפועל ר"ג (עימה זכה בגביע המדינה), כפ"ס, הכח ורעננה בלאומית. הוא שיחק לאורך השנים בליגה ג', התרחק קצת מהכדורגל, אולם בשנים האחרונות חזר לו החיידק וכדי לשוב לעניינים, הוא קיבל כמה החלטות מפתיעות. "רציתי לחזור לשחק ולאמן בליגה א', לכן התחלתי את העונה שעברה בהפועל הוד השרון", סיפר, "העליתי המון במשקל בשנים שחלפו, לכן כדי לחזור לרמות הגבוהות עשיתי ניתוח לקיצור קיבה והורדתי 35 ק"ג ממשקלי. אחרי כמה חודשים עזבתי את הוד השרון, אבל זה לא נראה טוב שאדם בעודף משקל עומד על הקווים. הוא צריך להוות דוגמא לשחקנים שלו".

מימין: מאמן הכושר אלמוג נמשיץ, שפירא ועוזרו קלמי סבן. צילום: באדיבות המועדון

שפירא אימן במחלקות הנוער של מכבי יפו, גדנ"ע יהודה והפועל ראשל"צ. לפני שבועיים וקצת הגיע טלפון מפרדי דוד. "התלהבתי מאוד שאדם כמוהו מתקשר אליי", סיפר, "נפגשתי איתו ועם גיא בלום המנכ"ל, שהם שני אנשי מקצוע שיכולים לקחת את המועדון הזה רחוק".

לא חששת להגיע לקבוצה במצב כל כך קשה?

"ממש לא. אני באמת מאמין במקום הזה. התפללתי רק לעבור את המשחק הראשון מול ראשל"צ בשלום, כי ידעתי שיהיו לי רק שני אימונים, עבדתי רק על מוטיבציה ולא יכלה להיות לי יותר מדי השפעה. רציתי לעבור את המשוכה הראשונה ולקבל את המושכות. חובת ההוכחה עדיין עליי ועל השחקנים ותישאר שם".

הליגה הלאומית לנוער יצאה לפגרה שתסתיים בראשית חודש דצמבר. שפירא דווקא מרוצה מהעיתוי. "עכשיו זה הזמן שלנו להשתפר", אמר, "כדורגל זה תהליך ואמנם עשינו כמה ניצחונות יפים, אבל תמיד יש לאן להשתפר וטוב שקיבלנו זמן לעבוד".

בתחילת העונה דיברו בקבוצה על עלייה. עכשיו אפשר לחזור לשם?

"דיברו על עלייה ואחרי שבעה מחזורים זה לא נראה טוב. לדעתי, לא נכון להסתכל ככה על המצב. הוכחנו שאנחנו לא פחות טובים משתיים מהקבוצות הכי טובות בליגה, אבל לבוא ולדבר עכשיו על אליפות זה מוקדם מאוד. אנחנו נרצה להמשיך להשתפר מאימון לאימון, פצועים יחזרו, השחקנים החדשים יתאקלמו ואם נמשיך ככה, מטבע הדברים, השאיפות כבר יגיעו לבד. כרגע אנחנו רחוקים 11 נק' מעלייה ורוצים רק להשתפר ובעיקר – להוציא שחקנים לקבוצה הבוגרת. זאת הוראה של פרדי והרוח במועדון. לעשות הכל ששחקני בית ישתלבו בבוגרים. אם זה יקרה, אין לי ספק שהמועדון יחזור לימיו הגדולים".

אגב, שפירא קיבל חיזוק מפתיע – קלמי סבן, שחקן העבר, שרשם עונה אחת בהפועל (שחלקה היה תחת פרדי דוד, שהביא אותו לקבוצה), מונה לעוזרו. סבן מאמן במקביל קבוצת ילדים במועדון. "הייתה שיחה עם פרדי וקלמי, רצינו שהוא יהיה חלק מהצוות והוא שמח ונענה בחיוב", סיפר שפירא, "בינתיים, שיתוף הפעולה מדהים".