מעגל השחקנים בו הודה דגו לחניכיו בסיום המשחק מול איכסל. צילום: סער כרמלי

תמונת סיום העונה של הפועל פ"ת מצאה את מסאי דגו עושה את אשר לא עשה כבר תקופה ארוכה, גם אחרי הניצחונות הכי מרשימים של קבוצתו – מצטרף לדבוקת שחקניו ורץ בהתלהבות גדולה ליציע, לחגוג עם האוהדים את הניצחון על איכסל (2:5) וההישארות בלאומית. "חיכיתי לרגעים האלה", סיפר דגו, "עד שלא נשארנו בליגה, לא הרשיתי לעצמי לחגוג. רגע לפני אספתי את השחקנים במעגל ואמרתי להם כמה הם מיוחדים, שאני גאה בהם ושהוכחנו שאין דבר שתלכיד טוב וחזק לא יכול להתמודד איתו. והם התמודדו עם המון – פירוק, החלפת בעלים ומנכל"לים, הקבוצה היחידה בליגה שהתאמנה על סינטטי, עשינו אימונים בבית דגן. מוריד את הכובע בפני השחקנים האלה. לא כל אחד היה יכול להתמודד עם זה".

מסאי דגו עצמו עבר עונה מורכבת וקשה, מהרגע הראשון שחתם בהפועל. "בתחילת העונה הייתי מנכ"ל, מנהל, אפסנאי וכשהיה לי זמן, גם מאמן", הוא נזכר, "שלושה מאמני שוערים ברחו לי, אף מאמן כושר לא רצה לבוא. הייתי מודיע בעצמי לנבחנים מתי ולאן להגיע. זאת הייתה עונה שנראה כמו ארבע שנים. במהלך העונה, כשלא ניצחנו שבעה משחקים, באו גורמים אינטרסנטיים סביב המועדון ודרשו מהמפרק לפטר אותי. הם היו מוכנים לשלם כסף כדי שזה יקרה. אבל הוא נתן בי אמון ואני יכול רק להודות לו. סיימנו את העונה באיכסל, במשחק שחציו היה מלחיץ מאוד. בסוף הכל התפרץ והרגשתי צורך לרוץ לקהל".

"הכל התפרץ והרגשתי צורך לרוץ לקהל". מסאי דגו חוגג עם האוהדים והשחקנים. צילום: סער כרמלי הפועל פ"ת

יממה חלפה ודגו נפגש עם ראשי המועדון והודיע להם את שנראה היה ידוע מזמן – הוא עובר לאמן את קרית שמונה. אלא שלמאמן יש גירסא קצת שונה לאירועים, מזאת שהוצגה בתקשורת. כזכור, בחודש האחרון הודיע הבעלים של ק"ש, איזי שירצקי, לכל מי שרק שאל, כי מסאי דגו סגור כמאמן הקבוצה לעונה הבאה. האוהדים זעמו על כך שדגו עוסק בכך בזמן שהקבוצה נאבקת על חייה, אבל דגו טוען כי באמת כלל לא עסק בכך. "ידעתי שיש לי הצעות מק"ש והפועל ת"א ושהאחרונה נפלה בשבוע האחרון, אבל זה לא ישב לי בכלל בראש ובטח שלא עסקתי בסכומים", טוען דגו, "כשהסוכן שלי, אבי נמני, סיפר לי על ההצעות, אמרתי שאני שמח לשמוע, אבל התחלתי משהו בהפועל ואני לא מתכוון לעסוק בשום דבר אחר עד שלא אסיים. רק אשתי יודעת כמה קשה היה לי בתקופה האחרונה ואיך עסקתי רק בהישארות של הפועל. לא ישנתי בלילה, כמעט ולא אכלתי כלום. במצב הזה אין שום אפשרות שיכולתי לבוא ולהיפגש עם קבוצה אחרת.

"ביום שישי חזרתי הביתה, אכלתי ארוחת ערב ודיברתי עם נימני, שסיפר לי על ההצעה המדהימה שקיבלתי משירצקי. הטלפון הראשון היה לניב טל ואמרתי שאני מצטער, אבל אין שום אפשרות שבהפועל יוכלו להתקרב לשכר שהוצע לי. אחרי שנתיים בהן אני מתפרנס רק מכדורגל ועבדתי בסכומים נמוכים מאוד, לא יכולתי לוותר על ההזדמנות הזאת. יש לי שלושה ילדים בבית".

למה לא ביקשת משירצקי שיפסיק לדבר על הנושא בתקשורת?

"אני לא יכול לשלוט עליו. כנראה שהוא עשה זאת כדי שקבוצות אחרות לא יפנו אליי, או כדי שהשחקנים שלו ישמעו. אם הייתי חותם שם, הייתי אומר לו שהוא פוגע בי, כי זה פגע רק בי. אבל הייתי מאוד מכוון מטרה ואמרתי לשחקנים שלי לא לעסוק בזה. אם היינו מורידים את הפועל ליגה, זה היה נכתב בתעודת הזהות שלנו וכולם היו זוכרים לנו את זה. לא נכנסתי לקרוא מה כותבים אוהדים. רק אחרי שנשארנו, עשיתי את החושבים שלי והחלטתי שאני לא יכול לוותר על ההצעה".

כשחתמת בהפועל, אמרת שבאת לאמן כמה שנים.

"זאת באמת הייתה כוונתי. אבל כמו שאמרתי, זאת הייתה הצעה שלא יכולתי לסרב לה. מאוד רציתי להישאר. לפני חודשיים נתתי הצעה להנהלת הפועל ופרסתי את כל החזון שלי. היינו בתקופה הכי טובה, הרגשתי שאנחנו קרובים להישארות. הם אמרו שהם לא יכולים לעמוד בהצעה. הם אמרו שלא יוכלו לעמוד בה. כשהחל הפלייאוף והסתבכנו, לא יכלו לשבת איתי, כי המצב לא היה ברור. בסוף העונה, כשרצו לבוא לקראתי, הם לא יכלו להתקרב למה שאיזי הציע שלי. בלאומית, לא הייתי חותם באף קבוצה אחרת, רק בהפועל. אם היו נענים להצעה לפני חודשיים, כשאף קבוצה בליגת העל לא חשבה עליי, הייתי חותם ברגע. קבוצות ראו מה שעשיתי והציעו הצעות".

"אמצא את הדרך לעבוד איתו", איזי שירצקי. צילום: ראובן שוורץ

כשיסכם את הקריירה שלו, כנראה בעוד שנים ארוכות, יוכל מסאי דגו לציין בגאווה שכבר בראשיתה, הוא הצליח לרשום הישג מרשים.

דגו הוא מאמן הראשון שפותח וסוגר עונה בהפועל פ"ת מאז שניסן יחזקאל עשה זאת ב-2013/14', עונה שהסתיימה, כזכור בעליית ליגה. דגו הוא הרביעי ב-12 העונות האחרונות שזוכה לכבוד הזה, אחרי אייל לחמן ב-2006/7', גילי לנדאו ב-2011/12' (שתי עונות שהסתיימו בירידה) ויחזקאל. דגו הוא היחיד שלא עולה ולא יורד ליגה ובהתחשב בנסיבות, בהחלט מדובר בהישג מכובד.

לנדאו, אגב, עזב, בסיום עונת פירוק וחתם בק"ש האלופה, ההודעה יצאה עוד קודם לסיום העונה, אבל לנדאו הסתכסך עם שירצקי ועזב עוד בטרם החלו משחקי הליגה בעונה הבאה. בשנים האחרונות, מאמנים נוספים בק"ש עזבו את המועדון אחרי סכסוך עם הבעלים. דגו לא מודאג מכך. "אין מועדון קל בכדורגל שלנו", אמר דגו, "אני לוקח הכל בפרופורציות. אני מאמין בעצמי ויודע שאתן 200 אחוז לטובת ההצלחה. איזי משקיע מליונים ורוצה שהקבוצה תחזור לגדולתה. הוא מבין כדורגל והביא שחקנים ברמה הכי גבוהה. אני בטוח שאמצא את הדרך לעבוד איתו. כדורגל זה עסק מאוד נזיל. לקחתי בהפועל סיכון מאוד גדול ולמרות כל זה, כשקצת לא הלך, שלחו אנשים שיפעלו כדי שאלך הביתה".

דגו, אגב, מתוכנן לעבור להתגורר בקרוב בקרית שמונה, בעוד משפחתו תישאר במרכז.

אתה מחובר מאוד להרבה שחקנים בהפועל, שהגיעו בזכותך. רבים מהם צפוים לעבור איתך?

"אין סיכוי. הייתי שמח לקחת כמה מהם, אבל לא אפגע במועדון היקר הזה. הודעתי כבר לסוכנים ולשחקנים – אם הם רוצים להגיע לליגת העל, ויש רבים שיכולים, שיבחרו מועדון אחר".

נשמע שאתה מאוד שלם עם החלטתך ועם ההתנהלות. אתה לא חושב שאפשר היה לעשות דברים אחרת?

"בחיים, אני מאמין, הכל קורה לטובה. אני יודע דבר אחד – קיבלתי מהמפרק את המועדון כמעט לבד. הוא אמר לי – יש לך מיליון ו-800 אלף שקלים ברוטו תקציב שחקנים. עברתי דברים שאני לא יודע אם אחרים היו מצליחים לעבור. חברים אמרו לי שאני אגמור עם הכדורגל אחרי הפועל. אבל הצלחתי להשאיר אותו בליגה".

"הייתי מנכ"ל, אפסנאי ומנהל קבוצה". דגו בפתיחת העונה. צילום:אורן אהרוני

דגו היה שם בצומת הדרכים הכי משמעותי בתולדות המועדון, כשעברה מבעלות פרטית, דרך המפרק עו"ד יצחק יונגר, חזרה לידי הקהילה בו הוא חי– אוהדי הקבוצה. "הייתה לי כימיה מצוינת עם המפרק וקצת התבאסתי שהוא עזב. רק באירופה אפשר לקבל שקט מבעל הבית כמו שהוא נתן לי. הוא נתן בי אמון מלא, גם בתקופות הקשות.

"למרות זאת, האמנתי וידעתי שהמועדון יעבור בעלות. כשזה קרה, פגשתי אנשים מדהימים, שנתנו לי הכל כדי להצליח. כשהחלו הפרסומים על ק"ש, הם שאלו אותי בנושא רק פעם אחת, אמרתי שהראש רק בהפועל והישרדותה היא הדבר היחיד שחשוב. הם קיבלו את זה וכיבדו אותי".

הרגע הכי קשה בעונה, מספר דגו, היה המשחק מול נס ציונה בסיבוב הראשון, שכהפועל הפסידה 1:0 בדקה ה-88. "היינו בתקופה רעה, אבל המשחק הזה היינו טובים ואז הפסדנו", מספר דגו, "הרגשתי נורא".

שבוע לאחר מכן הגיע הרגע שהוא מגדיר כ"חזק ביותר". "שיחקנו בעפולה, אחרי שכבר כולם הספידו אותנו ונקלענו לפיגור מוקדם", הוא נזכר, "אמרתי לשחקנים את כל מה שאמרו עלינו – שנגמרה ההתלהבות, שנרד ליגה, שאף אחד לא מאמין בהן חוץ מהסובבים אותם. משהו בעיניים של השחקנים שידר לי שיהיה מהפך. לא שיחקנו טוב, אבל השווינו וכשדודי אלון הדף פנדל ידעתי שננצח. זה מה שקרה ויצאנו לתקופה חדשה, בה הרגשנו שאף אחד לא יכול עלינו".

ואז, כשנדמה היה שהסיפור קרוב להיות גמור, שוב נקלעתם למשבר ובפלייאוף הסתבכתם עד המחזור האחרון.

"ידענו לאורך כל העונה, גם בתקופות הטובות, שמול קבוצות כמו נצרת עילית וכפ"ס, שנותנות לנו לשחק, יהיה לנו יותר קל. אנחנו קבוצת מעברים מטורפת ומי שייתן לנו שטח, כמו שהן נתנו לנו, ייענש. מול הקבוצות האלה גם אף אחד לא נתן לנו סיכוי ובאנו בלי ציפיות. השחקנים היו אגרסיביים יותר, עם עוצמה וכשהמשחק פתוח, יותר קל לנו. ידענו שאם לא נפתח פער לפני הפלייאוף, יהיה לנו קשה. לא בנינו קבוצה עם סגל איכותי מאוד, לא שחקני טופ ליגה לאומית. ברגע שיהיו ציפיות, יהיה יותר קשה. ציפו שנהיה ברצלונה של הפלייאוף התחתון. שחקנים שבעונה שעברה לא ספרו, צריכים פתאום להתמודד עם הלחץ הזה כשחקנים מובילים. לא נלחצנו, ידענו שאנחנו צריכים קודם כל לא להפסיד. באנו מוכנים יחסית. קבוצות שהיו שאננות, כמו הפועל עכו, הסתבכו. כל הזמן נשארנו חזקים וביחד והזכרתי לשחקנים איזה סמל יש להם על החזה".

דגו לא ישחזר את הישגו של פרדי דוד, שהיה האחרון לפתוח שתי עונות ברציפות (2003/4' והעונה שאחריה).  דוד פוטר באמצע העונה השנייה, כך שהפעם האחרונה בה מאמן השלים שתי עונות מלאות הייתה כשניר לוין עשה זאת ב-1996/97/98'. האם הפועל הולכת סוף סוף לעידן של יציבות? דגו משוכנע שהתשובה חיובית. "המועדון מתנהל מצוין, כמו קבוצה גדולה. כל אחד יודע את עבודתו. ברגע שאין פה אינטרסנטים, שרק מחפשים את הנפילה של המועדון כדי להחליף את המאמן, המועדון הזה יגיע רחוק. אם ידעו להמשיך כך, אני שקט לגבי עתידו. יש קהל מדהים, בין החמישה הכי טובים בליגה. הלוואי ונתאחד בליגת העל. מה שלא יקרה, אני בטוח במיליון אחוז שאחזור להפועל פ"ת".