יותם אלעזרא (בתכלת), מאמן/שחקן מכבי, מסתער על השער. צילום: עמית שיסל איגוד הכדוריד

דרבי הכדוריד חוזר לעיר!

ביום ראשון (19:45, היכל הספורט העירוני, הכניסה חופשית) תארח הפועל פ"ת את מכבי. אחרי שבעה מחזורים, דווקא הפועל, העולה החדשה וצנועת המטרות, רושמת פתיחת עונה מרשימה והיא מדורגת במקום השני עם 11 נקודות (משחק עודף). יריבתה מאכזבת למדי והיא מדורגת רק במקום השישי עם שבע נקודות.

רגע לפני חזרתו של הדרבי אחרי שנת הפסקה (בה שיחקה הפועל בארצית), נזכר שי קרנר, איש הספורט המקומי הוותיק, במשחקי הדרבי הגדולים של פעם, אבל גם הוא מאמין ומקווה שלמרות שאנחנו רחוקים מאותם ימים נוצצים, גם ביום ראשון יהיה מעניין בהיכל הספורט העירוני:

                                                            נחמת עניים

הרחק מהכותרות, יערך ביום ראשון הקרוב הדרבי הפתח תקוואי בכדוריד, כשהפועל תארח את מכבי בהיכל הספורט העירוני - במסגרת משחקי הליגה הלאומית.

אבל בעבר הרחוק, פתח תקווה הייתה אימפריה בכדוריד הישראלי. הפועל זכתה בשתי אליפויות(האחרונה ב-1970) ומכבי זכתה בשלוש אליפויות, שני גביעי מדינה ובכלל זה דאבל אחד בעונה הראשונה של שנות השמונים.

הפועל פ"ת חוגגת את העלייה ללאומית, בסיום העונה שעברה. הסגל כמעט ולא השתנה

משחקי הדרבי של אז היו חוויה בלתי נשכחת כשאלף צופים היו נדחקים בבית הפועל המנוח ובמגרש מכבי הישן שליד קולנוע סטודיו עליו השלום, כדי לצפות במאבק אדיר על ההגמוניה העירונית. שלמה הופמן, יורם אוברקוביץ' ז"ל, משה ונגלוביץ', משה לגיל, אריה גורטק ויוסי צאייג מהפועל, למול שמעון אלברמן, זאב זילברברג, רפי קוט, קובי הרלינג, שלמה מנדל ודני צ'יליבון ממכבי נתנו משמעות למשחקי הדרבי, שהיו חוויה ספורטיבית בלתי נשכחת.

השנים עברו, ההגמוניה בענף עברה לראשון לציון והכדוריד בפ"ת התרסק. הקבוצות ירדו מנכסיהן, צברו חובות וב1995 אוחדו לקבוצה עירונית - עירוני פתח תקווה, כשעירייה נתנה להפועל ולמכבי 300 אלף שקלים לכל אחת לכיסוי חובות העבר.

אולם האיחוד הביא לאובדן הזהות ואוהדי שתי הקבוצות לא "קנו" את המוצר החדש. הוא כשל ולפני כמה שנים חזרנו למתכונת הישנה. עירוני עברה להיות מכבי והפועל הוקמה מחדש. אלא שהיום, הן שתי קבוצות קטנות בליגה השנייה.

רגע טיפוסי מאחד ממשחקי הדרבי בשנים האחרונות. צילום: עמית שיסל איגוד הכדוריד

שם המשחק הוא כסף. כדי לחזור לבמה הראשית ולליגה הבכירה צריך תקציב של מיליון שקל לפחות לעונה לקבוצה ונכון להיום אין לקבוצות את הכסף הזה וגם לא את היכולת לגייסו. המודל צריך להיות כמו בעיר היין. בראשון לציון, תומכת העירייה משמעותית בשתי הקבוצות העירוניות הפועל ומכבי, שגם מצליחות לגייס ספונסרים משמעותיים והיריבות ביניהן, עושות טוב לשתיהן ולענף כולו.

גם בפתח תקווה, יש מקום לשתי קבוצות. יש מסורת גדולה והרבה שנים, היה הכדוריד הענף מספר 2 בעיר אחרי הכדורגל ולפני הכדורסל. אבל כרגע, המצב קשה והקבוצות משוועות לסיוע. בינתיים, הפועל של המאמן טל קלוז'ני, היא הפתעת העונה בליגה השנייה ומדורגת בצמרת, בעוד מכבי מדשדשת במרכז הטבלה ואמיר גרא, שאימן את הקבוצה בתחילת העונה, התפוטר ובמקומו מונה יותם אלעזרא למאמן/שחקן.

בואו להיכל ביום ראשון – יהיה מעניין!