אוהדי הפועל פתח-תקוה. צילום: אורן אהרוני

עד היום הכיר העולם את המונח "משפט הקופים", בו נתבע לדין מורה אמריקאי, אי שם בדרום האמריקאי של שנות העשרים, על כך שהתעקש ללמד את תורת האבולוציה, בניגוד לחוק שאסר זאת.

החל ממחר, מאמינים כמה מאוהדי הפועל פ"ת, חברי עמותת "הכחולה", יזכרו בעולם (או לפחות בקרב אוהדי הקבוצה), את המשחק מול הפועל אשקלון (שישי, 15:00) כ"משחק הקופים".

מארגני המחאה העממית קוראים לכל האוהדים שיגיעו למשחק מחר מצוידים במסיכה של קוף, בובה של קוף, תמונה של קוף או כלל דבר הקשור בקופים, כשהם מבטיחים שיחלקו בכניסה אביזרים למי שלא ימצא כזה. האוהדים מתריעים בפני האפשרות של השלכת בננות למגרש, כפי שהוצע, מחשש המחאה תתפרש כגזענית.

אם כך, במה מדובר?

ביום ראשון צפוי להינעל מועד הגשת ההצעות במכרז לרכישתה של הפועל פ"ת, אחרי שנדחה מיום שלישי האחרון וזאת כיוון שהמנהל המיוחד, עו"ד יצחק יונגר, משוכנע כי בנוסף לעמותת הכחולה, יהיו גורמים נוספים ששוקלים להציע הצעה והוא מעוניין לתת להם את הזמן לעשות כן. העמותה, אגב, טרם הגישה את הצעתה, אולם ביום שלישי האחרון היא קיבלה את אישור חבריה לעשות כן על אף כמה סעיפים בחוברת המכרז שעמדו במחלוקת.

קבוצת מארגני הפעילות מחר טוענים כי ייתכן ומבין אלה ששיגשו למכרז, יהיו גם מי שלכאורה, כוונותיהם אינן ברורות והם יהיו "קופים", הווה אומר - נציגים של בעלי אינטרסים שונים בקבוצה, שלא רוצים/יכולים/מעוניינים להיות בעלים רשמיים בעצמם.

"היום כבר ברור לכולם  ששני פירוקים בשבע שנים הם לא מקרה", הסביר אחד ממארגני המחאה, "למנהל המיוחד יש אחריות חוקית ומוסרית לפקח על ההליך בשבע עיניים כדי שלא נשוב וניפול לנקודת השפל בה נמצאת הפועל פ"ת כיום. אנחנו רוצים לומר בצורה חדה וברורה -  אנחנו כאן בשביל לשמור על האהבה שלנו ולא ניתן שיהיו קופים בהפועל".