מימין: מאמן הכושר אלמוג נמשיץ, שפירא ועוזרו קלמי סבן. צילום: באדיבות המועדון

כשמשה שפירא מונה למאמנה של קבוצת הנוער של הפועל פ"ת, לוח המשחקים שציפה לו במשחקיו הראשונים לא בישר טובות. קבוצתו דורגה עמוק בתחתית הטבלה, עם חמש נקודות בשבעה מחזורים וחמשת המשחקים הראשונים בתפקיד זימנו לו ארבעה מפגשים מול מוליכות הטבלה. בסיום הסידרה הקשה הזאת, קבוצתו צברה 13 נקודות, ניצחה את כל ארבע היריבות בצורה משכנעת ודווקא המשחק מול שמשון תל-אביב ממרכז הטבלה הסתיים ללא הכרעה. בשבת האחרונה ניצחה הפועל בחוץ את השנייה בטבלה, גדנ"ע יהודה 0:2 וקפצה למקום השישי עם 18 נקודות. שבע פחות מהמוליכה הפועל ראשל"צ וחמש מסגניתה. "אשקר אם אצטנע ואומר שלא האמנתי שזה אפשרי", סיפר שפירא, "אם לא הייתי מאמין, לא הייתי לוקח על עצמי את התפקיד. הבנתי שזה בר ביצוע. עם כל הכבוד לשאר הקבוצות, הפועל פ"ת היא עדיין המועדון הכי גדול בליגה. משהו לא עבד בתחילת העונה, אבל ברור שיש שחקנים טובים. אולי לא חשבתי שזה יתחבר כל כך מהר, אבל היה לי ברור שזה יקרה".

כשנשאל שפירא מה השתנה בקבוצתו, הוא בוחר לחלק את הקרדיט. "אנחנו עובדים מאוד יסודי וממוקד, על כל הפרטים הכי קטנים של כל שחקן בכל עמדה", אמר המאמן, "אנחנו עובדים נכון ברמת האימון, הכושר הגופני וזאת בזכות מאמן הכושר אלמוג נמשיץ. הרבה שחקנים עובדים מחוץ לאימון בחדר כושר כיום. קצב האימונים גבוה. אלמלא העוזר שלי קלמי סבן, מאמן השוערים שניר דורי והמנהל המקצועי פרדי דוד שנותן את הכיוונונים האחרונים, זה לא היה קורה. הכל מתחבר לנו. לא אתחיל לשבח את עצמי. באתי למקום חדש, אני עושה את העבודה שלי, הראש כל הזמן בכדורגל, מגיע שעתיים לפני האימון והולך שעה וחצי אחריו".

הקבוצה לא ערכה שינויים משמעותיים בסגל מאז מונה שפירא ובימים אלה נערכים מגעים לצירופו של שחקן זר, שכבר משחק בארץ.

ואם בתחילת דרכו דיבר שפירא על מטרות צנועות יותר, היום הוא כבר לא מהסס לכוון גבוה. "ניצחנו את כל קבוצות הצמרת בצורה משכנעת, שעם עוד קצת חדות ולמידה, הייתה משכנעת עוד יותר", אמר, "אנחנו מכוונים הכי גבוה וזה אומר לעלות ליגה. יש לפנינו שלושה משחקים קריטיים, מול יריבות שלא מהצמרת, בזמן שמעלינו הקבוצות ישחקו אחד מול השנייה. אם נצליח לקחת את הנקודות, נידבק לצמרת. היום כל מי שמכיר את הליגה, כבר מסמן אותנו כמועמדים לעלייה".

עכשיו קבוצות כבר יבואו נגדכם אחרת.

"אין ספק שעכשיו זה יילך ויהפוך קשה יותר ויותר. קבוצות יבואו לסגור את המשחק. כשהגעתי, לא כיבדו את הפועל פ"ת כמו שמגיע לה. היום כבר כל קבוצות הליגה מבינות שיש קבוצה טובה ואנחנו צריכים להיערך לזה בהתאם".

אגב, למאזן החיובי של שפירא אפשר להוסיף את הניצחון בגביע על הפועל חיפה. בשלב הבא תפגוש הקבוצה את אחי נצרת למשחק חוץ. "אנחנו רוצים ללכת רחוק בגביע", הבטיח, "אתה מדבר עם מי שכשחקן לקח גביע עם קבוצה מתחתית הליגה הלאומית (הפועל ר"ג ב-2003), כך שברור שאני מאמין שאפשר לעשות זאת".

מחר (שבת) תנסה הקבוצה להמשיך במסע ההצלחות כשתארח את מכבי הרצליה, עוד קבוצה שמינתה לאחרונה שחקן עבר, סהר מזרחי, שהצליח להוביל אותה לכמה תוצאות טובות. "משחק לא קל בכלל, מזרחי עשה שם שינוי גדול והם כבר כמעט לא סופגים שערים", אמר שפירא, "נצטרך להיות במיטבנו".

אגב, שפירא פתח לאחרונה עסק חדש – מסעדת שניצלים ברחוב קפלן בעיר, אבל מבטיח כי הדבר לא פוגע ולו במעט בעבודתו כמאמן. "התוצאות מוכיחות זאת", אמר בחיוך, "זה לא עסק ראשון שאני פותח וכשפרדי דוד קיבל אותי לתפקיד, הסברתי לו שגם אם יש דברים נוספים בחיי, הכדורגל תמיד במקום הראשון ולפני הכל".