קובי מור מתוסכל, אמש בכפ"ס. צילום: צביקה ריז, דף הפייסבוק הרשמי של הפועל פ"ת

כשקבוצה יורדת ליגה, לא זוכרים את המשחקים בהם ספגה תבוסות קשות ליריבות חזקות, אלא משחקים כמו שני האחרונים של הפועל פ"ת, שהסתיימו בדיוק באותה תוצאה – הפסד 2:1. אמש (שני) הפועל יצאה לכפ"ס, מגרש חוץ לא פשוט, הגיעה לקרוב לעשרה מצבים שכל אחד מהם לבד חייב להיות שווה שער, עלתה ליתרון, אבל בסוף הפסידה בגלל שתי טעויות קשות ומטופשות בהגנה, טעויות של חוסר ריכוז, שחוזרות על עצמן כמעט בכל משחק.

אם במשחקים קודמים ידעה הפועל להשיג לפחות נקודה אחרי שאיבדה יתרון ונקלעה לפיגור, לאחרונה גם את זה היא לא מצליחה לעשות. הקבוצה של המאמן מסאי דגו רושמת משחק שישי ללא ניצחון (שביעי אם סופרים את ההדחה מגביע המדינה), ואם במשחק שאחרי הפגרה היא לא תנצח את נס ציונה, היא תשווה את הרצף השלילי הארוך ביותר שרשמה בליגת המשנה. מי זוכר כבר את הפתיחה המושלמת של העונה? מאז המחזור השני, אותו סיימה הקבוצה עם שני ניצחונות, היא רשמה עוד ניצחון אחד בלבד בעשרה משחקים.

גם לאוהדי הקבוצה מתחילה להיגמר הסבלנות ואחרי המשחק בכפ"ס הם הביעו את זעמם כשהמתינו לשחקנים מחוץ לאיצטדיון ובעלייה לאוטובוס. לראשונה העונה, גם המאמן מסאי דגו לא יצא חסין, אולם עיקר האש הופנתה לשוער דודי אלון. בקבוצה וגם בקרב האוהדים הכחישו את הפרסומים לפיהם השוער נדחף ונטען כי לא היה שום מגע פיזי בין הקהל המוחה לשחקנים שעלו לאוטובוס דוממים, מלבד מספר שחקנים שניסו לדבר לליבם של האוהדים. "אני מבין את הקהל", אמר מגן הקבוצה קובי מור, "הם לא קיללו ולא העליבו, אלא באו להביע את רגשותיהם ועשו זאת בדרך יפה. אפשר רק לומר להם כל הכבוד על כך שהם באים ודוחפים אותנו. הם רוצים לראות יותר לחימה ורצון ובצדק".

הבעיה של הקבוצה היא לא רק ברמת המוטיבציה.

"זה פאזל של כמה חלקים. אנחנו צריכים לתת יותר בכל הפרמטרים וכל שבוע אנחנו לומדים על בשרנו מה קורה כשאנחנו לא עושים זאת. אין ספק שמשהו רע קורה, אבל אם תסתכל על פתיחת העונה לעומת המשחקים האחרונים, תראה שאנחנו משחקים יותר טוב. אני מאמין שבסופו של דבר, לאורך הזמן, הסטטיסטיקה מתיישרת ואם נמשיך בדרך הזאת יבואו גם התוצאות. יש פה חבר'ה צעירים, שלא רגילים למצב הזה, אבל יש גם דרך. זה לא תירוץ, אבל קבוצה שמשחקת טוב, בסוף הכדורים ייכנסו, בהגנה נעמוד טוב יותר. זאת תחושתי ומה שהשחקנים אומרים".

מה קורה לכם אחרי שאתם סופגים שער?

"כקבוצה, אנחנו נופלים בקטנות. אם זה להישאר עם השחקן שלך עד הסוף כדי שלא ינגח לפנייך, להרוויח כדורים חוזרים. זה לא קשור ליכולת. תכנית המשחק שלנו עבדה מצוין, אבל אז יש את הרגעים האלה שמפילים אותנו. לתת ספרינט של עוד כמה מטרים, כדי להשיג את השחקן שלך, זה גם אתה יכול, זה לא קשור ליכולת. זה הכל בראש, להיות יותר אגרסיבי, יותר חזק. בעיה שחוזרת על עצמה פעם אחרי פעם, כשאנחנו מבינים אותה ומתרגלים אותה, זאת רק בראש. זה חוסר יציבות ופה נכנס הפן המנטאלי. אני לא חושב שהשחקנים מוותרים לעצמם, אבל במועדון הבינו שיש פה בעיה והתחלנו לעבוד עם מאמן מנטאלי, אלון סגל (שמילא את התפקיד גם בשלהי העונה שעברה)".

כמות כזאת של החמצות מעידה גם על לחץ וחוסר ביטחון.

"הביטחון יורד גם במצבים נייחים, כשאנחנו סופגים כל כך הרבה שערים. אנחנו צריכים להראות שאנחנו חזקים. בסופו של דבר, שחקנים נמדדים ברגעי לחץ כאלה. היה יותר גרוע אם לא היינו מגיעים למצבים. אבל הקבוצה יוזמת, תוקפת ואם ניתן ללחץ להפיל אותנו, מצבנו יהיה רע עוד יותר. יש פה שחקנים טובים מאוד וקבוצה שלא נופלת מאף יריבה בלאומית. אפילו ליאו מסי מחטיא. זה המקצוע שלנו, אנחנו כדורגלנים ויכולים רק להסתכל על האימון הבא ולהמשיך לעבוד קשה. אין הרבה מה לעשות".

קובי מור (25) הגיע להפועל פ"ת אחרי שנתיים במכבי נתניה, שבראשונה עלתה לליגת העל למרות שפתחה את העונה במינוס תשע נקודות ובשנייה הפכה ללהיט המפתיע של ליגת העל. בקיץ היה אחד השמות הראשונים בפנקס של מסאי דגו, אבל מור ביקש את הזמן לנסות ולמצות את האופציות בליגת העל, ובסופו של דבר הסכים לשוב ללאומית. "לפני שנתיים עוד שיחקתי בליגה א' בהפועל הרצליה ולא פשוט לעלות לליגת העל", סיפר, "אחרי עונה טובה בנתניה, לא מיהרתי לחזור ללאומית. בסופו של דבר, אולי קצת נפלתי בין הכיסאות, אבל הגעתי להפועל פ"ת ולא חששתי מהאתגר הזה. אולי כי כבר שיחקתי במועדון שפתח עונה במינוס נקודות. כמובן שהסיפור בנתניה היה שונה, כי לקבוצה כבר היה בעלים שנתן למאמנים כל מה שהם רצו, אבל גם הפועל פ"ת יכולה להיבנות לאורך זמן בצורה טובה. המועדון יצא לדרך חדשה ונקייה, לא מתעסקים פה יותר בדברים שלא קשורים לכדורגל כמו חובות לשחקנים. המקום נמצא בכיוון טוב".

הוא נמצא גם בכיוון לליגה א'.

"אני לא חושש ולא חושב על זה. זה אפילו לא בתת מודע שלי. זאת ליגה משוגעת, כל קבוצה שתחבר שלושה ניצחונות, תזנק למעלה. הטבלה מאוד צפופה והכל פתוח. זאת לא קלישאה".