אוהדי הפועל פורצים לכר הדשא בזמן השלכת האבנים ליציע ברמלה. צילום: סער כרמלי הפועל פ"ת

הלם בקרב אוהדי הפועל פתח-תקוה: בית הדין העליון של ההתאחדות לכדורגל הודיע אחה"צ כי דינו של המשחק שפוצץ, בין בית"ר ת"א/רמלה להפועל, עקב השלכת אבנים לתוך יציע בו ישבו, יהיה תיקו 0:0 בלי נקודות.

כזכור, לפני שבוע פסק בית הדין של ההתאחדות כי יתקיים משחק חוזר ואף נקבע לו מועד ומקום (שלישי הקרוב בנס ציונה), אולם בהפועל החליטו לערער על הרשעתה של הקבוצה ופסיקת קנס בגובה 3000 שקלים לחובתה, כמו גם לבקש מבית הדין כי יקבע ניצחון טכני עבור הקבוצה.

"לאחר ששקלנו את טיעוני הצדדים, בחרנו את חומר הראיות שהיה בפני הדיין המלומד ואת פסיקתו, הגענו לכלל מסקנה כי דין הערעור – להידחות. בית הדין המשמעתי קבע, וחזר וקבע, כי אוהדי פ"ת "לא טמנו ידם בצלחת", רדפו אחרי האוהדים המקומיים, היכו בהם מכות נמרצות, ונטלו חלק פעיל בקטטה, שקדמה כאמור לידויי האבנים והפסקת המשחק", כתב נשיא בין הדין, השופט אמנון סטרשנוב, "מקובלת עלינו ההבחנה שעשה בין הדין בין אחריותה הקשה והדומיננטית של בית"ר לאירועים החמורים לבין אחריותה המופחתת של המערערת, והדבר בא לידי ביטוי בעונש הקל יחסית שנגזר עליה...אשר על כן, החלטנו לדחות את ערעור המערערת, הן על ההרשעה והן על העונש שנגזר עליה".

אולם למרות זאת, ההחלטה בעניין המשחק החוזר, שונה, כאמור. "סברנו, כי קביעתו של הדיין על קיום משחק חוזר, ועוד עם קהל, אינה עומדת במבחן ההיגיון ואין בה כדי לתרום לביעור נגע האלימות הקשה במגרשי הכדורגל. כפי שציין בית הדין המשמעתי המדובר ב"אירוע אלימות חמור ביותר שאך בנס לא הסתיים בצורה קשה יותר", כתב השופט סטרשנוב.

השופט סטרשנוב יוצא גם כנגד קביעתו של הדיין לפיה לא ניתן להטיל את האשמה על אף אחת משתי הקבוצות ורואה בקבוצת בית"ר ת"א/רמלה אחראית עיקרית לכך שהמשחק הופסק. "התנהגות אוהדי בית"ר הייתה בבחינת "הסיבה שבלעדיה-אין".

אולם את האשמה על אי חידוש המשחק  מטיל סטרשנוב על אוהדי הפועל וטוען כי ידויי האבנים הופסק וכי ניתן היה לחדש את המשחק, כשהוא מתעלם מהטיעונים שהעלו בהפועל בפני בית הדין על הפחד שחשו רבים מאוהדי הקבוצה, בהם ילדים. "מדובר בשתי קבוצות שחטאו כאחד ועליהן לשאת בתוצאות החמורות של ההתנהלות הנלוזה של קהל אוהדיהן", פסק סטרשנוב, "הנני סבור כי התוצאה המתבקשת מאירוע חמור זה היא קביעת תוצאת המשחק תיקו אפס ללא נקודות".

שני הדיינים הנוספים, עו"ד בן ציון פרחי ופרופ' מיגל דויטש הצטרפו לדעתו של הנשיא, כשהאחרון מסייג דבריו ואומר כי הקטטה שפרצה ביציע, לא הביאה להפסקת המשחק, אלא השלכת האבנים על ידי אוהדי בית"ר. פרופ' דויטש מוסיף כי הענישה הראויה הייתה יכולה להיות הפסד טכני לבית"ר, "אולם טמון בה החיסרון של פגיעה בעיקרון בדבר חובת הציות להוראות שופט המשחק, גם כאשר הוא שוגה, באמצע הקניית לגיטימציה לסעד עצמי של האוהדים".

מעמותת "הכחולה", בעלי הקבוצה נמסר:

"אנו המומים ומאוכזבים מההחלטה ההזויה שקיבל בית הדין.
אין זה מתקבל על הדעת שהפועל פתח תקוה נמצאה אשמה באירועי המשחק ברמלה.
מדובר באירוע חמור ביותר, שסיכן את שלומם של אוהדינו הצעירים והמבוגרים גם יחד.

תשובתו של בית הדין אינה תורמת כלל למיגור האלימות והשבת הביטחון של הורים וילדים המבקשים להגיע ליציעים. את המוטל עלינו עשינו בכך שמיד לאחר המשחק דאגנו לילדים שחוו טראומה, חיבקנו אותם, הפגשנו אותם עם פסיכולוג וקיימנו עבורם חוויה מתקנת.

תוצאת המשחק היא שולית לחלוטין במקרה זה. מדובר פה במסר חשוב בהרבה לכלל ציבור אוהדי הכדורגל והחלטה כמו זו שהתקבלה מנציחה את בעיית האלימות וחוסר הביטחון במגרשים".