מועצת שמן הזית הבינלאומית The International Olive Council (IOC)  הינו ארגון בינ"ל חשוב, שישראל נמנית על מייסדיו, השואב את כוחו מהאו"ם ומהווה את האוטוריטה המקצועית  העולמית בתחום. מלבד האיחוד האירופאי, ארגנטינה, אורגוואי וטורקיה, חברות הארגון הן מדינות צפון אפריקה והמזרח התיכון, ביניהן גם עיראק, איראן, סוריה ולבנון.

נציג ישראל, ד"ר עדי נעלי, התמנה לסגן יו"ר הארגון Vice-Chairman זאת לאחר מספר שנים בהן הייתה ישראל חברה ארעית בארגון.

מימין: מר עבדללטיף גדירה מנכל ה-IOC ומשמאלו דר עדי נעלי. צילום: יח"צ-

החזרה המלאה למועצת הזית התאפשרה השבוע, רק לאחר שישראל התאימה את תקן שמן הזית הישראלי לתקינה הבינלאומית המתקדמת של הארגון. כניסתו של התקן לתוקף בסוף 2017, שנה לאחר חתימתו של שר הכלכלה ח"כ משה כחלון, ובסיוע משרדי החוץ, החקלאות והמשפטים, אפשרה לשר החוץ וראש הממשלה ח"כ בנימין נתניהו לחתום על אמנת הארגון ולישראל לשוב להיות חברה מלאה.

המאבק העיקש לאישור התקן אותו הוביל ד"ר עדי נעלי מנהל ענף הזית במועצת הצמחים עם שותפים נוספים, התמשך על פני מספר שנים בהם ניסו בעלי עניין עתירי הון והשפעה למנוע את אישורו של התקן. ד"ר נעלי ציין שמדובר בהישג חשוב ויוקרתי לתעשיית שמן הזית הישראלי ולהחדרת התקן המשודרג המבטיח איכות ושקיפות לצרכן הישראלי.

דוקטור עדי נעלי יחד עם מר עבדללטיף גדירה מטוניס מנכל ה-IOC | צילום: יח"צ-

ד"ר עדי נעלי: "הצלחת המהלך לאישורו של התקן תרם ריכוז מאמץ משותף של ועדת מומחים בראשות פרופ' זהר כרם ואנשי מקצוע נוספים יחד עם תמיכתו של יו"ר ועדת העבודה והרווחה ח"כ אלי אלאלוף. ענף הזית מתברך בהישג זה מאחר שזה תקן המזון היחיד שאושר ונחתם בשנים האחרונות מתוך עשרות תקני מזון שנמצאים עדיין בתהליך".

מועצת שמן הזית הבינלאומית The International Olive Council (IOC)  הינו ארגון בינ"ל חשוב, שישראל נמנית על מייסדיו, השואב את כוחו מהאו"ם ומהווה את האוטוריטה המקצועית  העולמית בתחום. מלבד האיחוד האירופאי, ארגנטינה, אורגוואי וטורקיה, חברות הארגון הן מדינות צפון אפריקה והמזרח התיכון, ביניהן גם עיראק, איראן, סוריה ולבנון שלא נמנות על אוהדינו, מה שמדגיש ביתר שאת את החשיבות הבינ"ל הרבה של חזרת ישראל למעמד חברה מלאה בארגון ובחירה בנציגה לתפקיד סגן יו"ר הארגון.