כמעט כל נהג או תושב פתח־תקוואי הרגיש היטב בתקופה האחרונה את עוצמת המחאה החרדית הקיצונית ברחבי העיר. פקקים, ריקודים בכבישים והתעמתות עם המשטרה הפכו כמעט להרגל בשבועות האחרונים.

המוקד של הסיפור הזה הוא בית הוריו של רב סרן יעקב ראשי, ראש מדור בני ישיבות בצה"ל, שנמצא בפתח־תקוה, והושם "על הכוונת" של המפגינים החרדים.

כעת מתברר כי חסימות הצירים והצמתים היו רק ההתחלה: השבוע כבר פורסמו בעיר פשקווילים נגד ראשי, תחת הכותרת המאיימת "אלוקים שבור זרוע רשע". למרות שגורמים חרדיים רשמיים מתנערים מהם, ואפילו רב העיר, הרב מיכה הלוי, שיגר מכתב שבו הוא מגנה בחריפות את מעשיהם - הסוף למלחמה על הגיוס אינו נראה באופק.

"רשע מרושע"

בעוד שעד כה ההפגנות בנושא גיוס החרדים לצה"ל התמקדו בעיקר בבני ברק וירושלים, הרי שלאחרונה הפכה פתח־תקוה לזירה המרכזית של האירועים. הסיבה לכך היא: בעיר שוכן בית משפחתו של רס"ן ראשי, שהוא עצמו מתגורר בבית שמש. למפגינים החרדים זה לא משנה. סדרת הפגנות מחוץ לבית המשפחה בשבועות האחרונים הצליחה להפר את השקט בשכונה ולגרום אפילו לגורמים חרדיים בעיר לצאת כנגד הפלג הקיצוני. וזאת עוד לפני שהזכרנו את הפשקווילים שנתלו כנגד ראשי, בהם נכתב: "היות וכבר נודעו מעלליו של אותו רשע מרושע ראש וראשון לציידי הנשמות ואשר בשנאה שפוכה מוסר בחורי ישראל לכלא ומתאמץ באכזריותו להאריך מאסריהם".

"אני מקווה שההפגנות האלו יסתיימו בקרוב", אומר ל"ידיעות פתח־תקוה" שכן ומקורב למשפחה. "זה מצב שהוא לא נורמלי. לי זה מאוד מפריע. אני אדם חרדי וזאת לא הדרך שלנו. מעולם לא היתה. גם כשעשו הפגנות גדולות כמו על חילול קברים, יצאו להפגין במקום עצמו. מעולם לא נטפלו לבני משפחה. זה מנוגד לפעילות של כל גדולי הדור. המפגינים טוענים שזו הוראה שמגיעה מהרב שלהם אבל אני בספק. יש כמה ראשים לכנופיה הזאת שנותנת את ההוראות". 

איך המשפחה מתייחסת לזה?

"כשזה רק התחיל, דיברתי עם האבא והוא היה זחוח בדעתו ולא התרגש מהמפגינים. אני מניח שככל שההפגנות הלכו והתרבו, הנושא כן מטריד אותו".

איך זה משפיע על השכנים ועליך באופן אישי?

"מאוד. אני, למשל, אף פעם לא דיברתי עם ילדיי על הנושא הזה, ועכשיו נאלצתי לנהל איתם שיחה, כי הם שומעים את הבלגן, רואים את המשטרה שמגיעה, והשכונה השקטה שלנו הופכת לסוערת. זה גם מפריע לי באופן עקרוני, כמובן".

שכן אחר מדגיש: "זה נורא. אנחנו נתונים ללחץ של כמה קיצונים, שחוץ מחילול השם לא עושים דבר. יש פה משפחות, אנשים טובים ושקטים, שלא רוצים להיות חלק מהמהומות ומכניסים אותנו בעל כורחנו לשם".

הפלג הקיצוני הזה אינו זוכה לאהדה, בלשון המעטה, בקרב רוב הציבור החרדי בפתח־תקוה. "הם עושים חילול השם בפרהסיה", טוען איש ציבור מוכר בעדה החרדית. "זה מבייש אותנו כמו שזה מבייש אותם, כי בשביל הרבה חילוניים, הם זה אנחנו. אין הבדל בין החרדי מהזרם הזה לחרדי מזרם אחר, וגם ככה המרקם בעיר בין דתיים לחילוניים הוא מאוד עדין. יש לזה השלכות קשות עלינו כחרדים, וזה מבלי להיכנס לסוגיית הגיוס, שהיא מורכבת בפני עצמה. יש דרך אחרת להציג את ההתנגדות לגיוס".

גם רב העיר, מיכה הלוי, הדגים התנערות מהפלג הקיצוני ופעולותיו באמצעות מכתב ששיגר השבוע, תחת הכותרת "אל נא אחי תרעו". במכתבו הוא מתייחס תחילה למרקם האנושי בעיר. "זכינו ועירנו עיר הקודש פתח־תקוה, בה חיים זה עם זה וזה לצד זה אנשים רבים בעלי דעות חלוקות ורחוקות זו מזו, מודעים לחילוקים אך יודעים שגדול המשותף מהמפריד ומהמחלק, ועל כן חיים באחווה ובשלום בית", הוא כותב וממשיך בביקורת קשה כלפי המפגינים: "כולנו מזועזעים ומוחים בכל תוקף על כניסת פילוג הקורע את האחווה ועל אלימות כלפי תושב העיר, עובד ה' וישר דרך, האסורה על פי דין, אשר זורעים זרע מפלג ואלים בתוכנו... נבקש סיעתא דשמיא וסיעתא לשמיא להוציא את הזרות הזו מעמנו".

לחץ על האבא

על אף הביקורת הקשה כלפי מעשיהם של הפלג הקיצוני, המפגינים אשר נעצרו בעקבות ההפגנות במשטרת פתח־תקוה, מתבצרים בעמדתם. "זה לא מטריד אותנו או מרגש אותנו", אומר ד' מהפלג הירושלמי הקיצוני וממארגני ההפגנות בעיר. "אנחנו ציבור חרדי אותנטי, זרם שמאז ומעולם ניהל מאבקים. יש אחרים שמשנים את הדרך. אנחנו מאוד נחושים והולכים עם האמת שלנו. אז נכון שיש כאלו מהעסקונה הפוליטית החרדית, שמעדיפים לטמון את הראש בחול אבל יש המון שמשנים את דעתם והולכים איתנו.

"במעצרים האחרונים ראיתי הרבה פרצופים מזרמים אחרים לגמרי. צריך להדגיש שגם אלו שמתנערים מאיתנו לא מסכימים לגיוס חרדים. הם כרגע חושבים שמבחינה טקטית צריך לפעול אחרת. אבל גם רב העיר יזעק את זעקתו ביום שיבואו לגייס את בניו".

ד' מתגאה בפעולות שהוא וחבריו מבצעים. "פתח־תקוה הישנונית הפכה להיות המוקד המרכזי של זירת האירועים בחודש וחצי האחרונים", הוא אומר. "אנחנו מדברים על הפגנות מתמשכות, שימשיכו גם בשבוע הקרוב, עד לרגע שבו נחליט להפסיק אותן, מול הבית של ההורים של יעקב ראשי. זה אולי לא כל כך נעים שלוקחים אבא ומפעילים עליו לחץ פסיכולוגי, אבל בעינינו ראשי הפך להיות לגורם ראשי בכל ההחרמה וההסלמה של האירועים האחרונים".

אבל רס"ן ראשי עצמו לא מתגורר בעיר. מה הטעם להפגין מחוץ לבית המשפחה?

"קודם כל, נסכם שלהפגין זה לגיטימי, על אף שהרבה חושבים שהמחאה שלנו לא לגיטימית ומתפרשת כמעשה ברברי. באשר למשפחה, אם נניח שבמדינת ישראל יהיה חוק, שמאפשר להרוג ילדים, ואבא של מחוקק החוק חי וקיים ואפשר להפעיל לחץ פסיכולוגי דרכו על בנו, אז אף אחד לא היה שואל שאלות. אני יודע שלאוזניים החילוניות זה נשמע קיצוני, אבל מבחינתנו לגייס את החרדים לצה"ל זה אפילו יותר חמור מלהרוג אותם, ולכן אנחנו לא רואים בעייתיות בפעולה שלנו".

אז אתה מודה שהיעד המרכזי שלכם הוא אביו של ראשי.

"לאבא יש השפעה על בן. זה ודאי. לא סתם בחרנו באבא שלו כאובייקט. ידענו מראש שיש להם מערכת יחסים חזקה, ואנחנו יודעים שלאבא מאוד חשוב מה אומרים על בנו, מה אומרים על המשפחה בבית כנסת וכו'. אני יודע ממקורבים למשפחה שהם לוקחים מאוד קשה את נושא ההפגנות, ואנחנו שמחים שזה ככה. ככל שנפעיל יותר לחץ על הבנאדם הזה, נגיע להישגים יותר טובים".

יכול להיות שאתם פועלים בזירות הלא נכונות? הרי ראשי הוא קצין שמקבל פקודות ממפקדיו.

"זה לא ככה. יש לו סמכות והוא האיש שנותן את ההנחיות. אם, למשל, הוא יחליט להופיע בדיון של בחור שלנו שעצור ושעלול להישפט לשלושה חודשים בגלל שהוא נחשב עריק, ויגיד שהוא בן ישיבה ולא חייל צה"ל רגיל שערק מהצבא, השופט יתחשב בכך. לקחנו אדם שהוא נושא העניין, ולא נרפה ממנו עד שהוא לא יחליט להתחנך מעצמו".

אתה לא חושב שהפעילות שלכם גורמת לקרע בין החרדים לחילונים?

"לחלוטין לא. מי שגורם לקרע הזה אלו גורמים חילוניים קיצוניים. גורמים שרוצים לראות חרדים עם דם שותת, וזה אמירות ששמענו. אני מסכים שיש פה בעיה. אני מבין את הציבור החילוני, כי יש פה חוק שהוא חובה, ויש מגזר שלם שפותר את עצמו מהחוק, ולכאורה אין פה שוויון בנטל אבל לכל בעיה יש פתרון".

מה הפתרון?

"אני חושב שהגיע הזמן שנהפוך להיות מדינה נאורה ומתורבתת, שהצבא יהיה על בסיס התנדבות, וכל חייל שיתנדב יקבל משכורת מכובדת ולא כמה מאות שקלים. אהוד ברק טבע את המונח "צבא קטן וחכם", וזה מה שצריך להיות. כל חילוני צריך לקדם את החוק הזה. אם הילדים שלהם לא ירצו לשרת בצה"ל, הם יוכלו לבחור שלא לעשות זאת. אבל יש סיבה שלא מקדמים את זה".

יכול להיות שגיוס לצה"ל דווקא יעשה טוב לחברה החרדית?

"מעבר לפן הצבאי, יש מי שרואה בצה"ל כור היתוך. בצה"ל הבחור החילוני הממוצע מתחנך ונכנס תחת ההילה של ממשלת ישראל. בתור בחור חרדי, אני מוכן למסור את נפשי ולא לקחת חלק בזה. אני לא אתן לבנים ולצאצאים שלי להתחנך בצה"ל. אין לנו אושר גדול יותר מלראות את ילדינו הולכים בדרכינו, בדרך התורה, והטרגדיה הכי גדולה שלנו זה שחלקם ייפלו לידיים של צה"ל".

מה אתם מתכננים להמשך המאבק בפתח־תקוה?

"אנחנו די דינמיים. ברור שאנחנו לא מרפים מהעניין, אבל חשוב להדגיש שההפגנות שלנו די פאסיביות. אנחנו לא מגיבים לציבור שמתנגד לנו, גם כשזורקים עלינו מים וחפצים. אנחנו לא נסכן חיי אדם או ננהג באלימות".

עורך הדין אלון וולקוביצקי מייצג חלק מהעצורים החרדים שהשתתפו בהפגנות של השבועות האחרונים. כשאנחנו מנסים לברר איתו מה צפוי לנו בשבועות הקרובים, הוא מעניק את התגובה הבאה: "לנוכח זהותם החרדית, אפשר יהיה לומר בביטחון רב שלפחות בליל הסדר לא ייערכו הפגנות, והשוטרים יוכלו להסב לשולחן הסדר כהלכתו עם בני משפחותיהם".

עו"ד וולקוביצקי מוסיף: "אין כל ספק שהימנעות המשטרה מלהביא, ולו אחד מעשרות העצורים מבני הפלג, בפני שופט מעצרים, והעובדה כי כולם שוחררו תוך מספר שעות, מעידות כאלף עדים על כך שאין ולא תהיה כל עילת מעצר. מהמפגינים הללו לא נשקפת כל מסוכנות, והם מאתגרים במעט את הדמוקרטיה הישראלית, שתדע להכיל גם מחאה לגיטימית זו".

מהמשטרה טרם נתקבלה תגובה.