כבר שלוש שנים תקועה מירי מחריבן אברהמוב (32), אם חד הורית לשלושה ילדים, במדינת אזרבייג'אן שבחבל הקווקז. חלומה הגדול הוא לחזור הביתה, לישראל, ולקבוע את ביתה בפתח תקוה בסמוך לבת דודה שלה. אחרי שבית המשפט באזרבייג'ן אישר לה סוף סוף להוציא את ילדיה מגבולות המדינה, נשאר לה עוד מכשול אחד: להשיג כסף שיאפשר לה ולשלושת ילדיה להשיג כרטיס טיסה לישראל בכיוון אחד. "אני חיה בגהנום, בבקשה תעזרו לי לצאת מפה".

הסיפור של מירי אברהמוב כאילו לקוח מעלילה של סרט סוחט דמעות, רק שבמקרה הזה מדובר במציאות. היא התחתנה בשנת 1999 עם גבר מוסלמי, גם הוא עולה חדש מאזרבייג'ן, שאותו הכירה בישראל. אברהמוב, אישה יהודייה ואזרחית ישראלית, הביאה עם הגבר הזה שלושה ילדים. הגדול מבין השלושה בן 13, האמצעי בן 7 והשלישי בן 4. בשנת 2014 נסעו מירי וילדיה לאזרבייג'ן כדי לבצע את הגירושין, אלא שהגרוש שלה לטענתה הוציא צו עיכוב יציאה מהארץ לשלושת הילדים והיא נאלצה להשאר יחד עימם עד היום.

בשיחה טלפונית שערכנו עם אברהמוב ממקום מגוריה הנוכחי בעיר באקו, בירת אזרבייג'ן, היא טענה שלאורך כל השנים סבלה מאלימות מצד בעלה וכשעברה ניתוח להוצאת גידול מראשה הוא לטענתה נטש אותה. "הוא היה גבר אלים שאי אפשר היה לחיות איתו", טוענת אברהמוב. "לא נתן לי כבוד. הייתי נשואה לו 15 שנים עד שבשנת 2014 החלטתי להתגרש. אני בשנת 2013 עברתי ניתוח קשה להוצאת גידול מהראש. עברתי את הניתוח באסותא והילד הקטן שלי היה רק בן חודש. בעלי נטש אותי וחזר לאזרבייג'ן. נשארתי בלי כלום והחלטתי שאני נוסעת לשם במיוחד כדי להתגרש ממנו".

אברהמוב ארזה תיק לשבועיים וטסה עם שלושת ילדיה לעיר באקו. היא לא שיערה בנפשה שלא תחזור משם במשך שלוש שנים תמימות בגלל עימות משפטי שהסתבך בארץ מולדתם של שני בני הזוג. "כשהגשתי תביעת גירושין נגד בעלי הוא התעקש ופנה לעורך דין שהצליח להוציא צו עיכוב יציאה מן הארץ לילדים. מאז נאלצתי לגור באזרבייג'ן למרות שאני מאוד אוהבת את ישראל. נתקעתי פה שלוש שנים ורק עכשיו בית המשפט אישר לילדים לחזור לישראל ולצאת מהגבול הבינלאומי".

לאחר שבית המשפט המקומי בבאקו קבע כי אברהמוב יחד עם שלושת ילדיה יוכלו לצאת לישראל, התברר לאברהמוב שיש עוד מכשול בדרך: אין לה כסף לממן לעצמה ולילדיה את כרטיס הטיסה המיוחל שיביא אותם לארץ הקודש. "אני לא עובדת כאן כי אין במה לעבוד. המשכורת באזרבייג'ן כל כך נמוכה שבקושי מספיק לקנות אוכל. אפילו לחם אנשים כאן בקושי יכולים לאכול. זאת מדינה מאוד מאוד ענייה ואני סובלת פה מאוד. אנחנו בעוני מחפיר, הילדים ואני נמצאים בגהנום. אני מאוד מבקשת אם מישהו יכול לעזור לנו ולקנות עבורנו כרטיס טיסה בכיוון אחד לישראל אנחנו נהיה מאושרים. אני והילדים רוצים להגיע לישראל".

למה בעצם את רוצה לחזור לישראל ולא להשאר באזרבייג'ן?

"אני כל כך אוהבת את ישראל, יש שם אנשים חמים ונעימים. אנשים טובים. ישראל זה גן עדן. כאן באזרבייג'ן הגברים לא מתייחסים יפה לנשים. הם רק רוצים שהנשים יהיו במטבח וינקו כל היום. בישראל נותנים כבוד לנשים, אפשר להתפרנס בכבוד. בארץ אני הייתי קופאית ואפשר היה לחיות. החלום שלי כבר שלוש שנים הוא להגיע לישראל. לפני שנסענו גרנו תקופה מסויימת בנתניה ועכשיו אני רוצה לגור בפתח תקוה, יש לי בת דודה שגרה שם".

אין לך קרובי משפחה או מישהו שיכול לעזור לך לרכוש ארבעה כרטיסי טיסה?

"אין מי שיעזור לי. ביקשתי מדודים וקרובים שיעזרו לי אבל הם בעצמם בלי כסף. כרטיס טיסה לצד אחד עולה משהו כמו 1000 דולר וזה סכום שאין למי שגר באזרבייג'ן. זה הרבה מעבר למשכורת ממוצעת. אין לי עבודה, נשארתי בלי כסף ואני מטופלת בכדורים אחרי הניתוח ראש שעברתי. אני לא באתי לפה בשביל לגור, באתי לפה רק בשביל להתגרש מבעלי ולחזור הביתה. לא רציתי אותו יותר. באתי לפה בלי בגדים, בלי שום דבר. שלוש שנים אני גרה אצל אמא שלי פה בתנאים על הפנים. אני ממש מבקשת שמישהו יעזור לנו לצאת מהמקום הזה לישראל".

איפה הילדים לומדים בינתיים?

"שמתי את הילדים בבתי ספר של חב"ד. לא רציתי שילמדו בבית ספר של מוסלמים".

במהלך השיחה אנחנו שומעים את מירי אברהמוב בוכה מדי פעם. קשה לה והיא כבר רוצה להגיע לישראל. "אני מתגעגעת לישראל", היא אומרת בקול שבור. "אני כל יום בוכה. אני לא רוצה להיות פה. לא רציתי לגור פה. הסתבכתי, הפסדתי שלוש שנים מהחיים שלי. תצילו אותי ואת הילדים שלי".

המעוניינים לסייע למשפחת אברהמי לרכוש כרטיסי טיסה לישראל מוזמנים ליצור קשר דרך דף הפייסבוק של אתר mynet פתח תקוה.

מספר הטלפון של מירי באזרבייג'ן: 994552400819+

להלן פרטי חשבון הבנק באזרבייג'ן כפי שהעבירה מירי מחריבן אברהמוב: