עד לא מזמן, אם כלב היה מגיע בלי שבב לתחנת ההסגר העירונית, סופו היה ידוע מראש: מוות. בזכות מאבק עיקש של עמותת "פ"ת אוהבת חיות" המצב בשטח השתנה והשירות הווטרינרי הפסיק להמית את הכלבים והחל לשלוח אותם למשפחות אומנה עד שיאומצו. אחד ממייסדי העמותה שעשתה את השינוי הוא אמיר דקל (53), תושב שכונת נווה עוז בפתח תקוה, שמעיד על עצמו כאדם שתמיד התחבר לחיות ולטבע. "תמיד היתה לי רגישות לבעלי חיים", הוא מספר. "כלבים, חתולים, ציפורים ומה לא. הייתי מביא הביתה חיות פצועות מגיל קטן מאוד ומגדל אותן עד שהיו מחלימות. אחרי השחרור מצה"ל הייתי מדריך בחברה להגנת הטבע ובזכות זה יש לי הרבה היכרות עם חיות טבע ועם עולם הזואולוגיה".

ספר לי על מה היה מצב ההמתה בפתח תקוה עד שהמאבק שלכם הצליח

"לא היה כלב אחד שהגיע בלי שבב ונשאר חודש בחיים. מכסת ההסגר הייתה כ-200 כלבים. ההסגר בעיר היה אחד ההסגרים הקשים, המבודדים והגדולים בארץ. ערים אחרות שבהן נסגרו ההסגרים הממיתים כמו חולון, ראשל"צ, תל אביב ואפילו אשדוד, היו שולחים להסגר בפ"ת כלבים וממיתים אותם תמורת תשלום".

איך הצלחתם לגרום לכך שההמתה תיפסק לחלוטין?

"ההסגר הפסיק להמית לפני כשנתיים לאחר מאבק מאוד קשה של העמותה כנגד העירייה שנגמר בניצחון. תודות לפעילים צעירים וסטודנטים שנלחמו בכל החזיתות מול הגורמים הרלוונטים ההסגר הפסיק להמית. היום יש שיתוף פעולה טוב והכל נחלת העבר, כאשר העמותה נכנסת להסגר באופן חופשי. אם לא נמצא לכלב מסויים שמצאנו אומנה ויבוא פקח לקחת אותו אז מחר נבקר אותו ונוודא שהוא באמת בתא עם נורת חימום, שמיכה ואוכל".

מה קורה היום בתחנת ההסגר?

"היום ההסגר כמעט ריק כי העמותה מצאה בתים כמעט לכל הכלבים. כל שבוע משתחררים בין 4-6 כלבים שהיו בהסגר. בתום תקופת ההסגר אפשר להוציא כלבים החוצה והעמותה לוקחת אותם ליום אימוץ בכל יום שבת בפארק רעננה, פתח תקוה ועוד. את כל הכלבים שלא אומצו אנחנו מעבירים למשפחות אומנות בגוש דן, שאלו בעצם מתנדבים שמסכימים לטפל על חשבוננו וחשבונם עד שמוצאים לכלב בית".

כמה חברים מונה העמותה, שהיית מייסדיה?

"הגרעין הקשה של העמותה מונה בערך 20 אנשים, אם מתייחסים לאלה שאפשר להתקשר אליהם ולהרים קריאה באופן קבוע. יש עוד כמה מאות, שאולי פעם בשנה יכולים לעזור לנו. קבוצת הוואטסאפ שלנו מוצפת בהודעות כל הזמן".

בודקים שבבים


אני תופס את אמיר בשעת ערב, בדיוק כשהוא נמצא עם תושבת העיר שמצאה כלב נטוש קרוב לביתה.

אז מה הנוהל עכשיו?

"קודם כל בודקים שבב. אם יש לכלב שבב אז יודעים מי הבעלים ואז מרימים אליו טלפון. אם הבעלים שמח שמצאו אותו ורואים שזה בעלים טוב וזה רק כלב שהלך לאיבוד אז הוא יבוא לקחת אותו ויקבל הסבר על איך לשים לב יותר טוב בפעם הבאה. אם רואים שזה בעלים מזניח אז יהיה פה עימות. הוא עשוי לא לקבל אותו בחזרה אם הוא יתגלה כמזניח אמיתי. אנחנו ניגש לשירות הווטרינרי ונשתמש בסמכות שלהם כדי שהוא גם ישלם קנס וזה יהפוך את הנטישה ללא כדאית".

אפשר לאכוף דבר כזה?

 "יש כלים בחוק. אנחנו לא נותנים קנסות אלא השירות הווטרינרי, קנסות יכולים להגיע לכמה אלפי שקלים. הבעיה באמת היתה עד היום אכיפה כי למרות שהחוקים קיימים המדינה לא כל כך אוכפת. עד לפני כמה שנים המשטרה לא כל כך התעסקה עם דברים כאלה ורק לאחרונה משתפת יותר פעולה".

איך אתם מוודאים של מי הכלב?

"לחלק מהמתנדבים יש סורק. יש קבוצה בפייסבוק שנקראת קבוצת הסורקים ולהם סורקי שבבים. מי שחברים בקבוצת הסורקים הם גם עוזרים לעמותה ופעילי בעלי חיים בעצמם. אם זה לא מסתדר אז אפשר ללכת לווטרינר קרוב לסריקת שבב, לרכב של הסיור העירוני ולפקחים של השירות הווטרינרי. אמור להיות להם סורק. אם אין לכלב שבב יש חובה להחזיק אותו בהסגר, אלא אם כן אנחנו מצאנו אותו ואנחנו קודם כל מחפשים לו אומנה".

רוב הפניות מגיעות מהציבור שאכפת לו. פניות טלפוניות, בוואטסאפ, בפייסבוק ומה לא. "מיזם 100" שמשיקה העמותה בימים אלה אמור להוציא לפועל מוקד מאוייש של 24/7, אשר ייתן מענה לתושבים שמדווחים על כלבים וחתולים נטושים ופצועים. הפרויקט כולו וולונטרי ואף אחד לא מקבל תשלום אלא לוקח חלק נטו מאהבת בעלי חיים.

באילו סוגי בעלי חיים אתם מטפלים?

"כעיקרון זה כל החיות אבל מטבע הדברים בעיר כמו פ"ת אז עיקר החיות שנזקקות כאן זה כלבים וחתולי רחוב. פונים אלינו לפעמים גם עם יונים, ארנבות. אם זה חיות בר אז יצא לנו להיתקל בבז פצוע, אז אנחנו יוצרים קשר עם רשות הטבע והגנים או עם בית החולים של הספארי כי מדובר בחיה מוגנת".

יש לכם מרכז טיפולי או מתקן שהיה לבעלי החיים שנמצאו?

"לעמותה שלנו אין מוקד פיזי או מרפאה כמו ל'תנו לחיות לחיות'. אנחנו עובדים עם כמה וטרינרים, בעיקר מחוץ לעיר, כי המחירים שהעמותה מקבלת בעיר יקרים מאוד ויאפשרו להציל פחות חיות. אנחנו מביאים את בעלי החיים שנמצאו לווטרינרים שנותנים לנו את הטיפולים במחירי עלות בתל אביב, כפר סבא ועוד. אבל תמיד צריך לארגן נהג שיסיע וגם לפה נכנסת עבודת המתנדבים".

המוקד של מיזם 100 הוקם לאחר שנתקלו הפעילים במקרים של הרעלות חתולים: "תיקים נסגרו למרות שהיו הוכחות שלנו כנגד האדם האשם והמשטרה עצרה אותו, אבל מבחינתם זה אדם נורמטיבי בכל היתר אז אפשר לשחרר אותו. מיזם 100 זה הגוף היחיד שיכול להצליח להתעסק עם עבריינים נגד בעלי חיים כי הוא מורכב מקציני משטרה בדימוס ושוטרי שטח בדימוס שמעורים ומכירים את העבודה על בוריה".

הסכמי אימוץ

כאמור, כלבים שאין להם בעלים או כאלה שנמצאו לאחר שהוזנחו על ידי בעליהם, עוברים לאימוץ. "יש לנו רכזי אימוצים שמפרסמים את הפרטים שלהם ואת הכלבים בעיקר בפייסבוק", אומר דקל. "הם עושים סינון טלפוני ראשוני כדי לראות אם האדם מתאים. אם לא משוכנעים אז מעבירים אליי או אל מישהו שקצת יותר מנוסה. אם זה מבשיל האדם בא לראות כלב ואנחנו רואים את הבית שלו והסביבה שלו ואם הכול נסגר והוא מסכים לחתום על הסכם האימוץ שמאפשר הגנה טובה לכלב אז הוא יכול לאמץ".

מה כלול בהסכם האימוץ?

"רשום שאסור לו להעביר את הכלב לצד ג' אם למכור אותו אם נמאס לו. זה אימוץ ולא קניה. יש לנו סעיף בחוזה בהסכם אימוץ שאם באים ורואים שהוא לא מוחזק לפי התנאים שמפורטים אז אנחנו יכולים להחרים ולקחת בחזרה וההסכם מבוטל. סל האימוץ שהוא משלם הוא רק החזר הוצאות עבור על עלויות הכלב. 650 ש"ח במקום 1,700 שקלים וזה כולל סירוס או עיקור, הוצאת פרעושים, חיסונים ושבב אלקטרוני.  אנחנו לוקחים לוטרינרים שנותנים לנו מחירי עלות ואז  אנחנו יכולים להעניק את החבילה בסכום כזה".

איך אתם בודקים שהמאמץ עמד בהסכם?

"אנחנו מקיימים ביקורת תקופה קצרה לאחר האימוץ. השירות הווטרינרי לא עושה את זה כי אין להם את הכלים לעשות את הסינון שאנחנו עושים ובגלל שיש להם עובדים לפי שעות ולנו יש מתנדבים. אנחנו נוסעים לבדוק בבתים במקרה שיש ספק. כבר עלינו פעם על כלב שאימצו אותו בפסגת זאב ליד ירושלים והתברר לנו שהוא קשר אותו בחצר, בשרשרת, בקור בלילה. אנחנו לא נותנים מצב שכלב יהיה קשור ולכן החרמנו אותו. החותם על ההסכם אומר "שמעתי קראתי הבנתי" בפני שני מתנדבים ויודע בדיוק על מה הוא חותם. אנחנו רשאים לחזור עם ההסכם או עם שוטר ולקחת את הכלב במקום בלי שום טענות ותירוצים. זה בדיוק כמו ילד ששלחו למשפחת אומנה או לאימוץ ונפל למשפחה לא טובה".

דקל, יועץ למחשוב לארגונים גדולים בעברו, אומר כי הוא תמיד היה פעיל של בעלי חיים אבל נשאב עמוק לקראת הבחירות האחרונות לראשות העיר. "באיזשהו שלב אחרי שהושלם פרוייקט גדול של מחשוב שדות התעופה התקיימו הבחירות האלה וחשבתי שאני בא רק לכמה חודשים לקידום נושא בעלי החיים, אבל טעיתי".

מה גרם לך להישאר?

"נאיביות. חשבתי שאם נארגן קבוצה של אנשים שאכפת להם נוכל להשפיע על בחירת ראש עיר ולבחור את מי שיהיה מוכן לעשות יותר למען בעלי החיים. ארגנתי קבוצה של כמה עשרות פעילים ובאנו למועמדים לראשות העיר ואמרנו שאפשר להביא להם אנשים ולעזור לבחירות. התפקדנו כ-4000 פעילי בעלי חיים ולאט לאט נוצרה חזית של אנשים שבוטחים ואוהבים אותנו ונהיה לנו כוח אלקטורלי בר השפעה".

איך תכננתם להשפיע בבחירות?

"את כל ראשי העיר הקודמים לא עניין בכלל מצב בעלי החיים בעיר והמצב היה מחריד עם התפוצצות אוכלוסין של חתולי רחוב. 15 שנים של התעלמות מהמצב ומעט מאוד עיקורים למניעת התרבות טבעית. משרד החקלאות מעניק סכום מסויים לאלף חתולים בשנה אבל זה לא מגרד את קצה הקרחון. אם יש 25,000 חתולים בעיר אז ניתן לסרס ולעקר 4,000 כל שנה ולהשיג שליטה על הריבוי הטבעי בתוך 5-6 שנים. לפני הבחירות ביקשנו מהמועמדים להתחייב לעיקור וסירוס של 4,000 חתולים בשנה על חשבון העיריה. בנוסף, ביקשנו להפסיק את ההמתות בהסגר באופן גורף ולתת לנו להרים ולבנות מסורת של ימי אימוץ גדולים שבהם נוכל למצוא לכל הכלבים בתים".

כלבה זקנה ננטשה

כיום דקל משקיע את מרבית זמנו בהצלת בעלי חיים וניהול העמותה והפעילים. בזמנו החופשי הוא מדריך נוער בנושא של בעלי חיים והגנה עליהם ומשולב במסגרות של נוער בסיכון ואוטיסטים בטיפול בעזרת בעלי חיים.

יש איזה סיפור הצלה שזכור לך במיוחד?

לפני כמה חודשים ננטשה בכפר הבפטיסטים כלבה זקנה בת 16, כלבת שועל מעורבת. כמו כן ננטש גם הגור שלה, בן 14, שניהם לא צעירים במיוחד. סרקנו את השבב שהיה עליהם וגילינו שהם היו שייכים למשפחה מצפת שעזבה את הארץ ונטשה את הכלבים בדרך לשדה התעופה. הכלבים כמעט התייבשו והיו על סף מוות. אנשים ראו אותם והביאו אותם להסגר. אנשים שלא מכירים את העמותה שלנו ואת העבר של ההסגר. למרבה המזל זה קרה אחרי שהגענו עם ההסגר להבנות. את הכלבה כבר לא יכולנו להציל והיא מתה במהלך הלילה הראשון, אבל את הגור שלה הצלנו אבל לא מצאנו לו בית כי הוא מבוגר כבר. אז כרגע הוא באומנה על חשבוננו. היה עוד סיפור על כלבה חולת סרטן בת שנה וחצי שהייתה קשורה באתר בנייה בו הרביעו אותה בלי סוף. מצאנו אותה, חילצנו ועיקרנו אותה. היא עברה הרבה טיפולים עד שהחלימה מהסרטן ולבסוף ואומצה. היתה לה גורה עם רגל אחת קצרה וארוכה שבדרך כלל ממיתים, אבל גם לה מצאנו בית".

אתה מקבלים תרומות? איך אתם מצליחים להסתדר מבחינה פיננסית?

"בהתחלה הכל היה יוצא מהכיסים שלנו. כל החתולים והכלבים היו מקבלים טיפול על חשבוננו. בהמשך התחלנו לנסות ולקבל תרומות. לעמותה יש חשבון בנק אבל תרומות זה לא הצד החזק שלנו כי אנחנו חדשים יחסית. אנחנו כן מצליחים להתנהל מההכנסות שנשארות לנו מסלי אימוץ, על כלבים אחרים שצריכים טיפול או אומנה יש לנו הרבה הוצאות שזה מכסה אותן וממה שאנחנו מצליחים לשים בצד אנחנו ממנים טיפולים לכלבים וחתולים שאין להם בעלים".

תרצה להעביר מסר לקוראים שלנו שמתלבטים אם לאמץ?

"אני קורא לציבור לאמץ בעלי חיים מעמותות והסגרים ולהציל בעלי חיים חסרי ישע מהרחוב. לא לקנות כלבים שמרביעים אותם וסוחרים בהם. אנחנו  מתנגדים לכל סחר בבעלי חיים. יש בעלי חיים עם חיים עלובים שאהבה של אימוץ יכולה להחיות אותם מחדש. יש הרבה מאוד בורות בציבור בעניין הסירוסים והעיקורים. כלבים וחתולים חיים טוב לא פחות לאחר סירוס או עיקור ויש נטייה לאנשים להשליך את מה שהם מרגישים כבני האדם על זה. אלה בסך הכול ניתוחים קלים והציבור צריך להיות מודע שזו הדרך היחידה וההומנית לצמצם את הריבוי הטבע ולמנוע את כל מקרי המוות והסבל שהעמותה מתמודדת איתם. אנחנו קוראים לכל תושב פ"ת שמעוניין ואוהב בעלי חיים לפנות לעמותה ולהתנדב, אנחנו זקוקים לכל מקור עזרה אפשרי".

לאימוץ ותרומות לעמותת "פ"ת אוהבת חיות" ניתן להתקשר למיכל פולק בטלפון: 052-5465400