23 אלף תלמידים שמתגוררים בפתח תקוה יבחרו ביום שלישי הבא (3.1.2016) מי יהיה יו"ר מועצת הנוער העירונית שייצג אותם מול העירייה, הוועדות השונות ומשרד החינוך. הבחירות השנה ייערכו, בפעם הראשונה, באמצעות קלפיות ממוחשבות וניתן כבר לחוש את ההתרגשות לקראת החגיגה הדמוקרטית בבתי הספר. בשבוע שעבר נפגשו שלושת המועמדים לתפקיד הנכסף - מאי כץ, מיקה כהן, ואליסף זעפרני - עם ראש העירייה איציק ברוורמן וסגניתו אורנה דוידאי. רגע לפני קו הגמר, שוחחנו עם כל אחד מהמועמדים כדי להכיר אותם קצת יותר מקרוב ולדעת מה המצע שלו. 

מאי כץ

גיל: 17

לימודים: כיתה י"ב בתיכון אחד העם

מגורים: שכונת כפר גנים ג'

עיסוק: פעילה בנוער העובד והלומד

ותק: שנה ראשונה במועצת הנוער

תחביבים: לנגן על גיטרה חשמלית, צילום, מוזיקה, גלישת גלים.

ציטוט אהוב: "האדם יכול למצוא משמעות בחיים, קצרים ומסוכנים ככל שיהיו, רק באמצעות שיקדיש את עצמו לחברה" (אלברט איינשטיין)

סלוגן בחירות: "אין עתיד טוב בלי הווה שמשפיע"

מה את רוצה לשנות בעיר?

"אני חושבת שלא שומעים מספיק את הקול של בני הנוער ויש מן סטיגמה כזאת שבני הנוער מרוכזים בעצמם.  זה לא נכון, יש לבני הנוער המון מה להגיד וזה חשוב שהם גם יפתחו את הפה וידברו כי לא שומעים אותם מספיק".

"אני מרגישה שפתח תקווה זו עיר שדי מחולקת לחילונים ודתיים ויצא לי לשמוע ולראות שהחיבור הזה חסר ולא נוצר שום מגע בין חילונים לדתיים. חשוב לי לקדם את החיבור הזה לטובת העתיד של הנוער בעיר. ואפילו יש יש לי פרויקט שאני רוצה לקדם שקוראים לו "שבת מלכה" ובו נפגשים בימי שישי בצהריים חילונים ודתיים שעושים ביחד קבלת שבת או אפילו נשארים לעשות שבת ביחד".

"בנוסף, בפ"ת התחבורה הציבורית לא טובה מספיק וטעונה שיפור. בני נוער מתניידים רוב הזמן בתחבורה ציבורית וזה חשוב להסדיר את העניין הזה. אירועים ומסיבות לנוער, זה חלק מההווי של בני הנוער וכולנו אוהבים לצאת ולבלות וזה חסר בעיר".

מה עשית בעברך כנציגת מועצה?
"זאת אמנם השנה הראשונה שלי במועצת הנוער אבל תמיד הייתה לי מעורבת בעשייה חברתית: שנה שעברה הייתי חלק מהנהגה של צעדת זכויות נשים נגד אונס והטרדות מיניות, הצעדה הייתה בת"א והגיעו אליה המון אנשים ובני נוער מכל רחבי הארץ וזה היה ממש ענק. אני מרגישה שהייתה לי הזכות להיות חלק מזה. זה מדגיש את מי שאני. אני פעילה כבר 3 שנים בנועד העובד והלומד והייתי חלק מפרוייקטים חברתיים וארציים. אני חושבת שצריך לקדם ולדחוף ליותר מעורבות של בני בנוער בתנועות נוער. אם אתה לא בתנועת נוער אתה לא תבין כמה שזה מפתח אותך אם  חשוב שיבואו לנסות לפחות, אני יודע שאותי זה עיצב ופיתח".

למה את חושבת שאת מתאימה להנהיג את מועצת הנוער?

"חשוב לי שלנו כבני נוער יהיה טוב בפ"ת. זאת עיר שאני מאוד אוהבת, עיר שגדלתי והתחנכתי בה ואני רוצה לגדל פה את הילדים שלי ואני רוצה שיהיה לבני נוער כאן טוב, זה חשוב לי.
אני פועלת לפי מי שאני ואני מציגה את עצמי כמו שאני. אף אחד לא מכתיב לי שום דבר, אני יודעת בדיוק מה אני רוצה ולי חשוב לדבר לקהל. אני מדברת תכלס ולא משחקת משחקים, אני מי שאני ומה שאני מביאה בפועל זה גם מה שיקרה.

"לנוער בעיר יש את הכוח לקחת את המובן מאליו ולערער עליו וזה מדהים. חשוב שניקח את הכוח הזה ונפעל איתו. אני חושבת שאני מתאימה להנהיג את הכוח הזה ולקחת אותו למקומות טובים שיובילו לעשיה".

מיקה כהןגיל: 14.5

לימודים: כיתה ט' בחטיבת בן גוריון

מגורים: שכונת נווה עוז החדשה

עיסוק: רוקדת כבר 12 שנים, פעילה בצופים

ותק: שנה שנייה במועצה

תחביבים: לאפות ולבשל

ציטוט אהוב: "אף פעם אל תוותר על דברים שגורמים לך לחייך!"

סלוגן בחירות: "הגיע הזמן שנשנה!"

מה את רוצה לשנות בעיר?

"נמאס לי שלא שומעים את הנוער בעיר. יש לנו בעיר נוער מדהים עם שפע של רעיונות, אבל הוא לא יודע למי לפנות, ומי שכן שומע את הדברים, לא באמת מבצע ומתייחס לנוער כאל חביב ונחמד אבל יש בנו הרבה מעבר. אני רוצה לקדם פתיחת קו נוער שיסע ברחבי העיר ויספק שירותי הסעה לכל בני ובנות הנוער למקומות בילוי במחיר מוזל. היום האלטרנטיבות או יקרות יותר או לא נוחות למרבית התושבים. בנוסף, כרטיס הנוער לא מספק מספיק הטבות ואפשרויות, כרטיס לקולנוע ב12 בלילה הוא לא דבר פרקטי לנערים ונערות. אני רוצה שייקחו אותנו ברצינות ושיראו שיש לנו את הכוח לשנות".

מה עשית בעברך כנציגת מועצה?

"בשנה שעברה נבחרתי להיות המזכירה הכללית של המועצה, במהלכה הובלתי ויזמתי פרוייקט של שבוע הספורט בעיר עם הרצאות והשתתפות של מנחים מערוץ הספורט, הייתי נציגה במועצה המחוזית".

למה את חושבת שאת מתאימה להנהיג את מועצת הנוער?

"לא הייתי מתמודדת אם לא הייתי חושב שאני יכולה להנהיג את הנוער ולהביא לשינוי. חוץ מזה, אני בכיתה ט' והאחרים בי"ב. בכיתה ט יש פחות בגרויות ומבחנים ויותר זמן פנוי להתעסק בנושאי המועצה. אני גם אמנם רק בת 14, אבל נמצאת בגיל שיכול לתרום לשני הצדדים – תלמידי חטיבה ותיכון כאחד. אני חושבת שהנהגת המועצה זה משהו שמתאים לי ודרך זה אני יכולה לתרום לכולם".

אליסף זעפרניגיל: 17

לימודים: כיתה י"ב בישיבת אמי"ת כפר גנים.

מגורים: במרכז העיר

עיסוק: מתנדב וחונך תלמידים

ותק: שנה שנייה במועצת הנוער

תחביבים: לשמוע מוסיקה, משפטים.

ציטוט אהוב: "הנוער בימינו יעצב דמות האדם בישראל" (דוד בן גוריון)

סלוגן בחירות: "אליסף זעפרני, הקול שלכם והכל בשבילכם"

מה אתה רוצה לשנות בעיר?
"אני רוצה להקים פורום שבו בני נוער יוכלו לכתוב ישירות למזכירות המועצה, נערים ונערות מחפשים גורם שיטפל בכל הפניות הדחופות שלהם וכרגע הדברים האלה לא קורים. בנוסף, התחבורה הציבורית בעיר – ישנה בעיה של תדירות ותפוצה של אוטובוסים בכל רחבי העיר, זה משפיע מאוד על הנוער בעיר שרוצה לצאת ולבלות ולהתנייד בצורה נוחה. חסרים בעיר אירועים ומסיבות לבני נוער, זה דבר שמאוד חשוב שיהיה לנו ונראה שאפשר להשקיע מעבר למה שאנחנו מקבלים היום. בכוונתי להקים פרוייקט של גישור בין אוכלוסיות והקמת סמינר בין שלל סוגי האוכלוסיות בעיר, חילוניים, דתיים, הקהילה הגאה, זה חשוב לקיים הידברות בין בני הנוער וזה חסר היום".

מה עשית בעברך כנציג מועצה?

"במהלך השנה האחרונה לקחתי חלק בכמה פרוייקטים: פרוייקט נסיכות לוחמות -  פרוייקט שבעצם במהלכו עברנו במרכזי נוער ונערים ונערות עזרו לייצר פאות מצמר, אותן חילקנו לחולות סרטן במחלקה האונקולוגית בתל השומר. הייתי ראש צוות של "שלישי קיצי", יוזמה עירונית של המועצה לארגון של הופעות של סטנדאפיסטים לבני נוער בגנים ברחבי העיר בחופשת הקיץ. נבחרתי לייצג את המועצה במועצה המחוזית של מחוז ת"א והייתי חלק מהועדה המשפטית".

למה אתה חושב שאתה מתאים להנהיג את מועצת הנוער?

"חוץ מהותק אני מדבר על זה שאני בא לשנות, אחד הדברים שמובילים אותי זה זכויות נוער, משהו שאני רוצה באמת לעסוק בו זה זכויות נוער שנפגע בעבודה. עברתי קורס לנציגי זכויות נוער עירוני ואלה דברים שחשובים לי מאוד ואני רוצה לעסוק בהם. הצטרפתי כנציג מועצה לעמותת יוניסף שדואגת לצרכי ילדים, אני לומד במגמת משפטים בבר אילן ועם הידע והנסיון שלי אני מבטיח שכל דבר שאני אוכל לעשות – אני אעשה. אני אהיה מנהיג בגובה העיניים בשביל הנוער בעיר".

הבחירות יתקיימו ב-3.1.2016 בבתי הספר בין השעות 8:30-15:00. באגף הנוער יעמוד קלפי בין השעות 15:30-18:00 לתלמידים מפתח תקוה שלומדים מחוץ לעיר.