ד"ר קרן אמבר ז"ל. צילומים: באדיבות המשפחה

ביום שישי הבא, 30.12.2016, ייערך בראש העין אירוע בשם "קרן אור לנגישות" על שמה של ד"ר קרן אמבר ז"ל, מדענית בינלאומית שנפטרה במהלך מחקרה האחרון בפינלנד כשהיא בת 37 שנים בלבד, לאחר שנדבקה בווירוס מחיות אותן חקרה.

לזכרה של ד"ר אמבר, שגדלה בפתח תקוה, נוסדה עמותה ששמה לעצמה מטרה לעסוק בכל מה שקשור לקידום החינוך והתרבות לאהבת בעלי החיים. בין השאר מדובר על הקמת והפעלת גן אקולוגי בסמוך לגן הלאומי מגדל צדק שליד ראש העין. 

ד"ר אמבר הייתה אישה יוצאת דופן. כבר מגיל צעיר אהבה מאוד בעלי חיים וחקרה אותם. אימה, עדנה שטי, מספרת שקרן האמינה בשיקום סביבתי ושמירה על כדור הארץ. "רוב האנשים שמדברים איתם על שמירת כדור הארץ מדברים על החור באוזון, על פלסטיק ומחזור", אומרת עדנה. "לקרן היתה דעה שגם אחרי שיפתרו את הבעיות האלה, עדיין יש סכנה עולמית לכוכב שלנו בגלל ההתנהגות של האדם על פני כדור הארץ. היא האמינה שאנחנו גורמים נזק בלתי הפיך ואם לא יהיה שינוי בהתנהגות אז הכדור הזה ייכחד".

ד"ר אמבר נולדה בפתח תקוה בשנת 1978. בהמשך עברו היא ומשפחה לראש העין ואימה עדנה מספרת שכבר בתור ילדה אהבה לדבר עם חיות: "היו לה מאות כרטיסיות שבתור ילדה קטנה היא למדה והכירה את כל המאפיינים של בעלי החיים. בזמן שכל הבנות הלכו לחוג בלט היא הלכה לחוג של החברה להגנת הטבע והרגישה שם בבית".

היא למדה באוניברסיטת באר שבע לתואר ראשון באקולוגיה והמשיכה לשני תארים שניים בשדה בוקר וללימודי דוקטורט: "קרן התברגה לתוך נישה בתחום האקולוגיה שנקראת 'אקולוגיה אבולוציונית' והייתה לפורצת דרך בתחומה בארץ", אומרת עדנה. "הגישה למעשה מציגה מצב שבעוד שבני אדם פתרו כל בעיה שהם נתקלו בה באמצעים טכנולוגיים לאורך השנים, הרי שבעלי חיים לא יכולים לעשות את זה ואז בעלי החיים משתנים פיזיולוגיות אחרת הם לא ישרדו. אבל גם אנחנו בעלי חיים. אנשים כמו קרן מאמינים שיהיה סוף להתפתחות הטכנולוגיות ואנחנו צריכים למצוא דרכים אחרות להתמודדות והיא הוזמנה להרצאות בכל רחבי העולם, בארה"ב, בניו זילנד".

מה הקשר בין אקולוגיה לעמותה שמקדמת נגישות?

"קרן טענה שהשמירה על כדור הארץ צריכה להיות בכמה מובנים ואחד מהם זה מובנים חברתיים, אינטרקציה בין חברות שונות, קבלת האחר כשווה. חברה בריאה צריכה להכיל את הכול מהכול, החברה לא פלורליסטית מספיק. גם כלפי אנשים עם צרכים מיוחדים".

הפעילות האחרונה של קרן הייתה פעילות מחקרית ביערות בפינלנד. בחודש אוגוסט 2014 נסעה קרן מטעם מחקר על נברנים בחסות אוניברסיטת ייבסקילה שבפינלנד. "הוזמנו בין 4-5 חוקרים בינלאומיים על ידי פרופ' פיני. הם חקרו שם סוגי נברנים ותצפתו עליהם קרן חקרה את ההתנהגות של הנברנים בטבע, רצתה להבין את היחסים בין טורף לנטרף. היה ידוע שהנברנים האלו נושאים וירוסים וחלק מהאנשים שבאים איתם במגע נדבקים בוירוס, אבל הוא כמו שפעת קטנה - מרגישים יום אחד קצת לא טוב ובמקרה הקשה יותר הם מרגישים יומיים וזה עובר".

ומה קרה?

"שבוע לפני סיום המחקר נדבקה קרן בוירוס המדובר כאשר נגעה בנברן. לאוניברסיטה יש בית חולים משלה. היא אושפזה שם והם נתנו לה את הטיפול הכי טוב שאפשר לפי מה שהם יודעים. הם לא הבינו מה קרה שם, אבל כלי הדם של קרן נפגעו בצורה קשה".

קרן אמבר נפטרה לאחר שלושה ימים. "זה היה כל כך פתאומי. האוניברסיטה עשתה מחקר ואספה את כל המקרים שידועים בעולם על סיבוכים של הוירוס הזה. לבודדים שנפטרו הייתה מערכת חיסונית פגועה, שתיינים, חולים וכו'. לקרן לא היה כלום, היא הייתה בריאה וזה היה שוק לכולנו. אף אחד לא התכונן לדבר כזה".

קרן קיבלה את תואר הדוקטור שלה לאחר מותה. שלושה חודשים ממועד פטירתה, בנובמבר 2014, הוקמה העמותה על שמה. "המטרה של העמותה היא להגשים את החזון של קרן. חלק מהמטרה היא להצליח להקים כפר חי שיהיה מותאם ומונגש לכל האוכלוסייה, ולבני אדם ובעלי חיים כאחד. כפר חי הוא שכונת מגורים לכל דבר, בה בני האדם ובעלי החיים יחיו בשלום ויקיימו אינטרקציות שונות. החזון יגיע מעשית לאנשים כדי שיבינו שבעלי החיים לא עובדים בשבילנו - הם חיים איתנו."

הכפר, אומרת עדנה, אמור להיות טיפולי, חינוכי ומונגש לכל הקהילות ללא גזענות ואפליה. "אנחנו בקשר עם ראש העיר והמנהל העירוני שמאוד מעוניין שהדבר הזה יקום. אנחנו יוצרים פעילויות כל העת שיקדמו הקמת המיזם "כפר חי". אנחנו שואפים להנחיל את החזון של קרן לכלל הציבור".

"אנחנו מאמינים בשותפות ובקהילתיות ורוצים לשמור שהמיזם לא יהפוך לעסק כלכלי כי אז זה יהפוך למשהו שנוגד את החזון של קרן ולכן עלות הכניסה לפארק תהיה 5 שקלים לחוויה של הרמוניה סביבתית ואקולוגית".

ואיך אתם מקדמים את המיזם?

"אנחנו מרצים בגנים, בתי ספר, תנועות נוער, קשישים, ומקיימים הרבה פעילוית, פסטיבלים וסדנאות. קרן הייתה בת 37 ובדיוק סיימה את התהליך ההתפתחותי ההכרחי בשביל לפרוץ לעולם. היא לא כתבה ולא השאירה כלום אבל היא דיברה איתנו הרבה על האמונות האישיות שלה והרעיונות והדעות שלהם על העולם האקולוגי. לא היו לה ולבעלה רן ילדים, ורצינו להנציח אותה בצורה אחרת".

בהנהלת העמותה פועלים עשרה אנשים ומתנדבים מאות. הפעילויות הינן חינמיות ואין מקבלי שכר שכן העמותה היא עמותה ללא מטרות רווח.

מה מה מטרת הפעילות שתתקיים ב-30 לדצמבר בראש העין?

"מטרת הפעילות היא לתת למשתתפים מושג לגבי מהי נגישות תוך לקיחת חלק פעיל בעמדות וההפעלות שיתקיימו".

בפעילות יהיו כמה תחנות הפעלה שיעסקו בחושים ובצרכים שיש לאנשים שאותם אנחנו כחברה צריכים להנגיש: תחנה אחת תיקרא "מישהו לרוץ איתו" בנושא גפיים ומישוש עם מסלולי מכשולים. "באנו חושך לגרש" בנושא של ראייה, כאשר ראשם של המשתתפים יהיה  מכוסה בבריסטול. "מה אתה אומר" בנושא שמיעה ו-"נהיה בקשר" בנושא תקשורת בין אישית.

את ארבע התחנות יפעילו מתנדבי העמותה בהתאם להנחיות שכתובות מראש. מתנדבי העמותה עברו שני ערבי עיון ולקחו חלק בסדנת הכנה והדרכה משותפת עם מומחים לנגישות שהדריכו אותם איך להעביר את הפעילות הלאה לקהילה. הפעילות תתקיים בשיתוף "קהילה נגישה", עיריית ראש העין, אגף הרווחה, ורשת "מקום בלב", המתנ"ס העירוני.

הפעילות תתקיים במסגרת חודש המודעות לאנשים עם צרכים מיוחדים. כל משתתף בפעילות שיתנסה בכל התחנות יקבל שי כאות הוקרה.

האירוע יתקיים ביום שישי הבא (30.12.16) בין השעות 10:00-12:00. כתובת: דרך מנחם בגין ראש העין (בין חט"ב גוונים והיובל), בהיכל הספורט רבין. הכניסה חופשית.