נויה במהלך האירוע. צילום: ענבל בן אבי

במשך תקופה ארוכה סירבה נויה בן-אבי, ילדה בת 7.5 מפתח תקוה, להסתפר והיה לה שיער ארוך במיוחד. השבוע היא החליטה לנסוע ליישוב נווה אילן כדי לתרום חלק משיערה לטובת חולי סרטן. "היו לה חששות אבל היא הבינה שזה למטרה חשובה", מספרת אימה.

השבוע התקיים בנווה אילן ערב התרמה לזכר רופא הנשים ד"ר אהרון חמני, שנפטר ממחלת הסרטן לפני כשנתיים. במתחם היו ספרים במספר עמדות, כשכל אחד בוחר אצל מי הוא מסתפר ובסוף מקבל כתר עם הכיתוב "תרמתי". מהתרומות מייצרים פיאות עבור חולי סרטן ששיערם נשר.

אחת מתורמות השיער היתה כאמור נויה, שמתגוררת בשכונת אם המושבות ולומדת בכיתה ב' בבית הספר היסודי חיים חפר. אימה של נויה, ענבל, קראה על האירוע בפייסבוק והחליטה לרתום את עצמה ואת ביתה למהלך. "לנויה היה שיער מאוד ארוך", מספרת ענבל. "מאז שהיא נולדה גזרנו לה אותו אצל הספר רק פעמיים. היא לא רצתה להסתפר תקופה ארוכה ובחודשים האחרונים החליטה שהגיע הזמן. בעלי ואני תמכנו בה כי ההתעסקות עם שיער כזה ארוך היא מאוד קשה לנו ולה ביחד. לכן החלטנו להסתפר, ואם אפשר אז למה לא למען מטרה טובה? הבנו שצריך 30 ס"מ על מנת לתרום ולנויה היה די והותר".

איך נויה הרגישה עם התספורת והרעיון של תרומת השיער?

"היא התבגרה בזמן שעבר מאז שדיברנו לראשונה על הרעיון של תרומת שיער. היה לה קשה להבין בהתחלה אבל היום היא בגיל כזה שמבינים במה מדובר ומה זה להיות חולה סרטן ושהשיער נושר. לצערי, דודה שלי נפטרה מסרטן אז נתנו לה את הדוגמה של קרוב משפחה שהיא הכירה ומה שהוא חווה. סיפרנו לה איך זה משפיע על הגוף ולמה היא חבשה פאה ובגלל שהיא כבר היתה בוגרת היא הבינה את המשמעות והיה קל לרתום אותה".

אני מניח שאירוע המוני הוא קצת יותר מלחיץ מתספורת במספרה

"נויה מאוד התרגשה וחששה בדרך לנווה אילן. בכניסה היא קצת קיבלה רגליים קרות ואמרה שלא בא לה אבל היא הייתה מאוד אמיצה ובסוף הסתפרה והתרגשה מאוד במהלך התספורת. בגלל שהיא היתה מאוד מיוחדת בזכות אורך השיער שלה, היא תפסה את תשומת הלב שם יותר מאחרות אז נציגי העמותות שמכינות פאות התגודדו סביבה והרגיעו אותה. הם אמרו לה שהיא עשתה מעשה חשוב ואמיץ".

היא אוהבת את הלוק החדש?

"נויה לא הפסיקה לשחק עם השיער מרגע שחזרנו הביתה. היא אומרת שקל לה על הראש עכשיו והיא אפילו התנדבה להיכנס ראשונה למקלחת כשזה תמיד הוויכוח הקבוע בבית. היא חפפה לבד והסתרקה לבד ועשתה קוקו לבד. זה ממש העצים אותה. היא אפילו הייתה מוכנה שעה לפני הזמן למחרת כדי ללכת לבית הספר ולהראות את התוצאה לחברים בכיתה".

יש לך מסר להורים ולילדים שמתכננים להסתפר ולתרום שיער?
"מאחלת לכולם שנהיה תמיד בצד שנותן ולא בצד המקבל.  אם יש הזדמנות כזו אז תרומת שיער זו באמת מטרה נעלה וחשובה. בסוף, השיער הזה הולך לייצור פאות שעוזרות לנשים שסובלות ממחלה איומה. אז אם קיימת האפשרות ומתכוונים להסתפר אז לעשות את זה ככה. בכל עיר יש כמה מספרות וספרים שרשומים בעמותת זכרון מנחם ואפשר להגיע אליהם והם גוזרים את השיער, שמים במעטפה ושולחים. זה מעשה טוב לאנשים שבאמת צריכים את השיער הזה".

לאתר עמותת זכרון מנחם: http://www.zichron.org/?lang=he
לאתר עמותת פ.ל.א: http://amutapele.com/