יוצר מחונן. חנן יובל (צילום: ריאן)

פעמיים בקריירה הארוכה שלו, חנן יובל הגיע למסקנה שזהו זה, צריך להפסיק עם המוזיקה ולחפש משהו אחר.

"הפעם הראשונה היתה ב־1982", הוא מספר. "היו לי כמה כישלונות וחשבתי שאני לא במקצוע הנכון. ואז פגשתי בפעם הראשונה את אהוד מנור ויצאנו עם המופע 'ימי בנימינה' ־ ומאותו יום עבדנו יחד והחיים שלי חזרו".

ובפעם השנייה?
"ב־1992 היתה לי סדרה של משברים והלכתי ליועץ כלכלי בבנק וביקשתי ייעוץ. והוא אמר לי: 'אתה לא צריך יועץ כלכלי, אתה צריך פסיכולוג'. קיפלתי שרוולים, לא הרמתי ידיים, מאז אין משברים".

ואם היית צריך לבחור מקצוע אחר?
"אם לא הייתי בכלל בתחום של אמנות ־ הייתי נהג. יש לי ואן קטן משלי שאני נוסע בו לכל מקום, ולכל הופעה אני לוקח תמיד את כולם איתי".

יובל, מלחין וזמר שנחשב לאחד מעמודי התווך של הזמר העברי, יחגוג היום (רביעי) את יום הולדתו ה-70. לרגל החגיגה נערכים בהיכל התרבות בפתח־תקוה לאירוע ענק ויכלול אמנים רבים ששיתף עמם פעולה לאורך השנים, כמו שלום חנוך, שלומי שבת, טוביה צפיר ועוד. אורח נוסף, שחריג בנוף האמנים, ומיודד עם יובל, הוא לא אחר מנשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, ועוד נגיע לכך.

"אני מתרגש", מודה יובל השבוע. "זו הפעם הראשונה שיש אירוע כזה גדול לכבודי. מגיל 20 אני בעסק הזה, וזה לא מרגיש בכלל שעברו 50 שנות קריירה. כבר הפקתי אירועים גדולים, אני יודע איך זה ומקווה שזה יעבור בשלום.

"אני חושב לעצמי: מה פתאום, זה עליי? אני אראה את כל החברים וכולם... אני מודה שהגעתי ממשפחה, שחינכה אותנו לצניעות רבה. אני לא יודע להכיל את כל ההתרגשות הזו".

האיש והפסקול
חנן יובל נולד בקיבוץ משמרות, בן דורם של שני מוזיקאים ענקיים אחרים, שלום חנוך ומאיר אריאל.

הוא החל את דרכו המוסיקלית בלהקת הנח"ל ולאחר מכן בלהקות "השלושרים" (עם בני אמדורסקי ושלום חנוך), "כיף התקווה הטובה" (עם ג'וזי כץ, אלי מגן וזהר לוי), "שובבי ציון" (עם קובי רכט וקובי אשרת) ועוד.

משם יצא לדרך עצמאית שכללה אלבומים, ערבי יחיד ושיתופי פעולה עם אמנים רבים, כמו אהוד מנור, רוני סומק, "החברים של בני" (ישראל גוריון וצמד הפרברים), ג'קי לוי, להקת "בעלמא" (שירי קרליבך), הזמר אברהם פריד ועוד.

הוא מסוג המוזיקאים שעליהם נאמר - אתם לא יודעים כמה שירים שלו אתם כבר מכירים. יובל הלחין לאורך הקריירה הארוכה שלו מאות שירים לעצמו ולאחרים, ביניהם: "ואם השיר הזה נשמע לכם מוכר", "הלילה הוא שירים", "פגישה, חצי פגישה" ו"דור", שהפכו לחלק מהפסקול הישראלי.

היום יעלו על הבימה חבריו ושותפיו לדרך כדי להוקיר את פועלו.

בין האמנים שיופיעו: שלום חנוך, שלומי שבת, זאב רווח, טוביה צפיר, אורי הרפז, אילי גורליצקי ושרון אלימלך, רוני סומק, דורית ראובני, מקהלת מורן, יוריק ועמוס בן דוד, ובתו של חנן, שירה.

"אני עובד יום יום איתם", מספר יובל. "עם שלום חנוך אני בקשר, רוני סומק ואני הופענו 24 שנים יחד, והוא אחד האנשים שעיצבו את חיי. הוא השפיע עליי והרווחתי ממנו בית ספר מבחינה אישית ומקצועית כמו שהרווחתי מאהוד מנור כשעבדתי איתו. זה מחלחל אליך.

"כרגע יש לי פרויקט נפלא עם דורית ראובני ואורי הרפז שנקרא "שלושתנו", מופע מוזיקלי שיצא לפני כמה חודשים וממלא אולמות, והוא כולל את השירים של שלושתנו יחד. זה צירוף נהדר. זה גם מה שיסגור את המופע בפתח־תקוה".

אריה ימיני, מנכ"ל היכל התרבות, הוא יוזם האירוע. יובל והוא מכירים הרבה שנים, וההחלטה על האירוע התקבלה כשימיני שמע בשנה שעברה שיובל עומד לחגוג יום הולדת 70. "אריה ואני מיודדים", מספר יובל. "אני מופיע בהיכל לפעמים, והכל בזכותו. לפני שנה היינו מאחורי הקלעים ואמרתי לו שבשנה הבאה אני חוגג שבעים בראש השנה, והוא החליט להרים את האירוע. בלעדיו, זה לא היה קורה".

אורח מיוחד שיגיע לפתח־תקוה לכבוד האירוע הוא נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין. "ההיכרות הראשונה שלנו היתה כשהתמנתי להיות יושב ראש אמ"י (איגוד אמני ישראל) ב-2001", מספר יובל. "שייקה לוי ואילי גורליצקי, שהיו יושבי ראש של אמ"י, לקחו אותי לכנסת להראות לי מי נגד מי. נכנסנו למשרדו של שר התקשורת דאז רובי ריבלין והוא הקשיב למצוקת האמנים. הוא אמר שהוא יעזור לנו ויעביר לנו תקציב. הוא כל הזמן התקשר אלינו באופן אישי. באותו הזמן הוא לא הצליח לעזור אבל הוא היה רציני והגון.