י'. צילום: יואב דודקביץ'

שבועיים אחרי שבית המשפט העליון דחה את ערעורו של ד', מי שכונה מנהיג הכת הסדיסטית הירושלמית, מדברת לראשונה י' אחת משבע נשותיו שהעידה נגדו בבית המשפט. בראיון מיוחד למיינט ירושלים ו"ידיעות ירושלים" היא חושפת את גרסתה על שנות האימה והתופת שחוותה. "חשוב לי לחשוף את מה שקרה שם באמת, מכיוון שבשנים האחרונות שומעים רק את הצד שלו ושל הנשים המסכנות שעוד תומכות בו", היא אומרת.

ד' הורשע ב-18 סעיפים שונים: אחזקה בתנאי עבדות, מעשי סדום, מעשים מגונים וכמה עבירות אינוס, חבלה בנסיבות מחמירות, סחיטה בכוח, מעשים מגונים כלפי קטין, התעללות בקטינים וכליאות שווא.

גם שלושת השופטים שדנו בתיק בבית המשפט המחוזי בירושלים היו מזועזעים ממה שהתרחש בבית, וכתבו בפסק הדין: "הפרשה קשה ומיוחדת. השנים האחרונות בחיי המשפחה הפכו למעשה לסיוט מתמשך של כליאה, מכות, דינים ועונשים שונים ומשונים. בעינינו חמורים הם לא רק העונשים הפיזיים, אלא בעיקר עונשי ההשפלה הכרוכים בענייני צואה, עירום ביחד עם נאשם נוסף ובעיקר מעשי התעללות חוזרים ונשנים בילדים בגילאים שונים".

"הכל התחיל כשבאותם ימים הייתי במסע של חיפוש עצמי", מספרת י'. "לאחר שהשתחררתי מהצבא לא כל כך מצאתי את הדרך שלי בחיים והתחלתי להתקרב אל הדת. הגעתי להילולה של שמואל הנביא ולאחר שסיימתי את התפילה ניגשו אליי שתי נשים בנפרד, איחלו לי זיווג אמת וביקשו את מספר הטלפון שלי.

"באותם ימים היתה לי זוגיות עם עו"ד צעיר ומצליח, אך הקשר הסתיים בערב פורים. הגעתי אליו מחופשת לכיפה אדומה ושם נפרדנו כידידים. באותו הערב התקשרה אליי אחת הבחורות שפגשתי בקבר והתחננה שאגיע אליהן.

"אמנם הגעתי לשם עם חברה, אבל כולם התייחסו רק אליי. קיבלו אותי בכבוד מלכים. כולם כרכרו סביבי ואמרו שהם מחכים שאבא יבוא ויראה אותי כי הוא ישמח מאוד".

אבא הוא כינוי לד', חסיד ברסלב אדוק. "הוא העניק לי את הספר והביט לי עמוק בעיניים", היא נזכרת. "מיד לאחר מכן הוא עזב את החדר, וכל הנשים התלהבו מכך שהוא בחר להעניק לי את הספר. הן אמרו שזה סימן מיוחד, והוא לא ממהר להעניק את הספר לכל אחת.

"התייעצתי איתו כמו שמשתפים רב בצרות", היא נזכרת. "אני זוכרת שגם סיפרתי לו על הזוגיות שלא הצליחה. בסוף השיחה הוא סיפר לי שהוא רוצה להתחתן איתי, והחלום שלי הוא סימן משמים שאנחנו צריכים להתחתן. לדבריו, הוא כבר התחתן עם ארבע נשים בדיוק כמו מספר המילים במשפט נ נח נחמ נחמן, ועכשיו הוא מצא את ה'מאומן' שלו".

וזה לא נשמע לך הזוי?
"לא ידעתי אם הוא רב ומהו בדיוק תפקידו, אבל ידעתי שיש משהו שקוסם לי מאוד ביחס של הנשים ושלו אליי. זה הפנט אותי. זאת היתה הפעם הראשונה בחיים שלי שהייתי במרכז תשומת הלב".

השלב הבא היה הצעת הנישואין הרשמית. "זה התחיל כשהלכתי לבקר בבית החולים קרוב משפחה שנפצע בתאונת דרכים", היא מספרת. "כשחזרתי ד' נזף בי ואמר לי שהיום היתה אמורה להיות החופה שלנו ופספסתי אותה מכיוון שיצאתי מהבית בלי אישור. הוא נידה אותי ושינה את מעמדי מהאשה הבכירה בבית לאשה שאיש אינו מביט בה. הוא ידע איך לשחק לי בראש. מיד לאחר מכן הוא הסביר לי שכדי שהוא ימחל לי אני צריכה להתחתן איתו.

"הוא לקח אותי להיטהר במקווה ומיד אחר כך אסף את כל הילדים כדי שנחגוג את המאורע. לקחתי שמלה שקיבלתי מאמי ויחד הלכנו לקבר של סבא ישראל כדי להתחתן שם. היום אני מבינה עד כמה זה מעוות להינשא בבית קברות".

במרבית מערכות היחסים מגיע ירח הדבש מיד לאחר החופה. אצל ד' הוא הסתיים בדיוק ברגע הזה. "מאותו הרגע הרגשתי שכל היחס שאני מקבלת מנשות הבית משתנה. מיחס של אהבה וחיבה זכיתי לכל מיני התנכלויות קטנות. למזלי, עדיין הייתי האשה היפה בבית, והוא רצה להיות איתי.

"הוא כלא אותי בבית ואפשר לי לצאת רק לעבודה. הקשר עם ההורים שלי ניתק לחלוטין. הם היו כל כך נואשים עד שבערב שבת אחד אבא שלי הגיע וניסה לנפץ את החלונות ולשרוף את הבית. התחבאתי בארון, אבל ד' הזמין לו משטרה.

"הוא החל לדרוש ממני לגייס אלפי שקלים לצדקה מדי יום. אם לא הייתי חוזרת בזמן ועם כל הסכום, הייתי נענשת".

למה?
"הילדים קיבצו נדבות באזור, והנשים הסתובבו יותר באזור הקניונים. מי שהגיעה ללא הסכום הנדרש נענשה מיד. עונש קל היה כזה שמשאיר אותנו בבידוד או בלי אוכל במשך חמישה ימים", היא נזכרת. "עונש קשה היה לחטוף 27 מכות בשוט כמניין 'זך' בגימטריה.

"במקרים קשים היה מביא אותי לחבר שלו כדי שיעשה בי מעשה סדום. היו פעמים שארבעה אנשים היו תופסים לי את הידיים ואת הרגליים, והוא היה מבצע בי מעשה סדום באמצעות מקל".

הסיבות לעונשים השתנו מפעם לפעם, אך האכזריות נותרה יציבה. "הוא היה דורש מנשותיו לספר לו אם אנחנו חושבות עליו מחשבה רעה. פעם אחת סיפרתי לו על כך שהיתה לי מחשבה לא טובה עליו, והוא שם את הראש שלי באסלה ופתח את המים. במקרים אחרים הוא סתם חנק אותנו. על ההתעללויות המיניות אני אפילו לא מסוגלת לדבר".

לאחר תהליך משפטי ארוך וחקירה נגדית סבוכה קיבל בית המשפט המחוזי בירושלים לחלוטין את גרסתה של י' וגזר על ד' 26 שנות מאסר, פסק דין שקיבל לפני כשבועיים חיזוק מבית המשפט העליון. "זו היתה אנחת רווחה עצומה. בזמן המשפט איבדתי את האמון. החקירה הנגדית נותרה בי כטראומה מהדהדת".

פרקליטותיו של ד', עורכות הדין רלי אבישר נווה וסוזי עוזסיני ארניה, מסרו בתגובה: "י' היא עדת תביעה שנלחצה מהאפשרות שיגזלו את בתה, ורק כך ניתן להבין את עדותה.

"אנחנו סבורות שבית המשפט שגה כשקבע שמרשנו אשם בעבדות. מדובר בסעיף שקשה מאוד להוכיחו משפטית. אנו מתכוונות לבקש דיון חוזר בבית המשפט העליון".