מכירים את הביטוי "יש לו פוטנציאל"? לפעמים מקדימה לביטוי המילה חבל- "...חבל דווקא יש לו פוטנציאל". לעם ישראל יש פוטנציאל להיות עם של נביאים. הביטוי לכך היה בקריעת ים סוף ובקבלת התורה. בשני האירועים המכוננים האלה – ההתגלות הייתה לעם כולו.

משמעות הדברים היא שלכל אחד מאתנו יש פוטנציאל , לקבל את התורה , לחיות על פיה ולהיות מואר באור ה'.

פרשת יתרו – בא יתרו חותנו של משה, רואה שמשה שופט את העם מהבוקר עד הערב, ומביא אתו רעיון לבנות היררכיה:

  • שרי עשרות
  • שרי מאות
  • שרי אלפים,

הרב עדין שטינזלץ אבן ישראל שואל: הרי משה גדל בבית פרעה, בתרבות המצרית , משה מכיר מערכת שלטון היררכית ובירוקרטיה, למה בעצמו לא חשב על הפתרון , למה בעצמו לא בנה מדרג?

והתשובה שמשה ראה את הפוטנציאל שבכל אחד, בכל אחד יש פוטנציאל להיות נביא בעצמו, אם כן למה להפנות אותו לדרג נמוך יותר?  

בכל אחד מאתנו – יש את מה שאנחנו רואים בהתנהלות היומיומית – ויש את מה שאנחנו יכולים להיות. ברור לנו שזה לא אותו דבר... ברגעים של התבוננות אמתית, מרגישים את הפער בין מה שאני לבין מה שאני יכול להיות.

(צילום: shutterstock)

-

תחושת אין כוח, הרגל ונוחות, משמרים את ה"יציבות" במקום בו אנו נמצאים. לפעמים קשה לראות את הפוטנציאל בעצמנו וקל יותר לראות אותו באחרים. כשנתבונן באדם מולי ונראה את הפוטנציאל שבו , יש בפנינו שתי דרכים

האחת ביקורתית: "בחור עם פוטנציאל שכמוך ככה מתנהג?" והשנייה בקבלה " גם אם אתה מתנהג ככה אני יודעת איזה פוטנציאל יש בך". הדרך השנייה היא דרך ונתיב לצמיחה עצמית ולהצמיח את הסביבה. יהי רצון ונזכה לנתיב הצמיחה והאור.

פרשת השבוע עשרת הדיברות, לא מופיע צווי "ואהבת לרעך כמוך".

כי זהו תנאי הכרחי קודם לכל.  עוד לפני שתגיע אל הקודש תתחיל ב"ואהבת לרעך כמוך" כי בלי זה אין לך בכלל מה לחפש. קבלת התורה, שייכת לא רק ליהודים אלא לעולם כולו.

אולי בגלל זה ניתנה - תחת השם של פרשת יתרו חותן משה, שלא היה מעם ישראל בכלל, ללמדך שהתורה שייכת לאנושות כולה.

למה ניתנה תורה בערפל? כי דרכו של יהודי לדעת שלא הכל שמש בצהריים , לא הכל מובן וידוע, ותפקידנו ללכת בערפל, ולחפש את הדרך, לא הכל מובן כמו שנדמה לנו...
יהי רצון שנמצא את דרכנו בנתיב האור אהבת הזולת והטוב.