פרה אדומה? כמעט

בשנת 2015 התעורר עניין רב סביב ידיעה שלפיה ברפת של חוואי יהודי מניו ג'רזי נולדה פרה אדומה. הפרה המדוברת הראתה סימנים שלפיהם היא ממלאת אחר כל כללי ההלכה, והיו מי שהאמינו שהנה, מדובר בראשית הגאולה ובבשורה על בואו של המשיח.

כדי להבין את גודל ההתרגשות, נסביר קודם כל מה היא פרה אדומה: בראשית פרשת השבוע "חקת", מצווה אלוהים את בני ישראל להביא פרה אדומה לחלוטין שאין בה אפילו שתי שערות שחורות, אין בה מום ולא עלה עליה עול, ולתת אותה בידי הכהן הגדול.

הכהן צווה לקחת את הפרה אל מחוץ למחנה ולבצע מספר פעולות שכאן נחסוך את תיאורן הגרפי. מה שכן נגיד הוא שבסופו של תהליך אמור להתקבל אפר מיוחד. וכך נכתב: "וְאָסַף אִישׁ טָהוֹר אֵת אֵפֶר הַפָּרָה וְהִנִּיחַ מִחוּץ לַמַּחֲנֶה בְּמָקוֹם טָהוֹר וְהָיְתָה לַעֲדַת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל לְמִשְׁמֶרֶת לְמֵי נִדָּה חַטָּאת הִוא".

כלומר אפרה של אותה פרה נבחרת נועד לטהר את מי שנטמא למת, עניין רב משמעות שבו הקפידו הקפדה רבה כל עוד המשכן ובית המקדש היו קיימים, וזאת כי אדם טמא לא יכול להשתתף בפולחן. גם היום, אחת הטענות לכך שאסור ליהודים לעלות להר הבית, נשענת על העובדה שכולנו מוגדרים "טמאי מת".

בוודאי שמתם לב לפרדוקס – איך פרה מתה אמורה לטהר טמא מת? ובכן, גם פרשני המקרא הבחינו בבעייתיות וההסבר שנתנו לכך טמון בשמה של הפרשה - מדובר בחוק שהטעם שלו לא נמסר לעם, ועליו לעשות אותו רק כי ככה אלוהים אמר.

מי שנבחר לקיים לראשונה את מצוות פרה אדומה בהדרכת משה הוא אלעזר, בנו של אהרון הכהן - שמיד בהמשך הפרשה מתואר מינויו לכהן גדול במקום אביו שמת. לפי המשנה התבצע הליך איתור הפרה והכנת האפר בסך הכל עוד שמונה פעמים' וכך נאמר: "חכמים אומרים: שבעה מעזרא ואילך. ומי עשאן? שמעון הצדיק ויוחנן כהן גדול עשו שתיים שתיים, אליהועיני בן הקוף וחנמאל המצרי וישמעאל בן פיאבי עשו אחת אחת".

למרות שמדובר בכמות אפר קטנה יחסית, היא הספיקה לטהר רבים ולתקופות ארוכות, מכיוון שבפועל היה צריך להשתמש רק בכמות קטנה מהולה במי מעיין רבים. יש אפילו טענה שבאפר פרה אדומה המשיכו להשתמש לצורכי טהרה עוד כ-400 שנה אחרי שנחרב בית המקדש.

עד כמה הייתה פרה אדומה נדירה ויקרה? על כך אנחנו לומדים ממדרש של חז"ל המזכיר אדם בשם דמא בן נתינה, שכל כך הקפיד לכבד את אביו ולכן זכה בתמורה שדווקא ברפת שלו תיוולד פרה אדומה לגמרי.  

פרה אדומה כך מתברר, לא פשוט למצוא גם היום. למעשה, בשנים האחרונות היו לא מעט ניסיונות לאתר פרה שכזו, ואפילו נעשה שימוש בכלים טכנולוגיים ומדעיים כדי להבטיח את קיומה של פרה אדומה - עד כה ללא הצלחה.

אולי הפירוש לכך נמצא אצל הרמב"ם שאמר: "והעשירית עושה המלך המשיח, מהרה ייגלה", וזה כנראה מסביר את התקווה סביב פרה אחת מארה"ב, שנכזבה.