פורסם לראשונה ב-Ynet, כתב: אלישע בן קימון


האם עולם הגיור בדרך למהפכה? כך לפחות סבורים מומחים לגנטיקה והלכה העוסקים בחקר "הגֶן היהודי", וטוענים כי ניתן להוכיח באמצעותו יהדות שתקפה על פי ההלכה. "מדובר בפריצת דרך משמעותית", מסביר הרב יוסף כרמל, ראש כולל "ארץ חמדה" ואב בית הדין "גזית" בירושלים. לדבריו, "באמצעות דגימת רוק פשוטה יוכל להיחסך הליך גיור ארוך וקשה".

כל אדם המבקש להצטרף ליהדות, או אפילו להינשא ברבנות במדינת ישראל, במידה ומדובר בעולים חדשים, נדרש להוכיח את יהדותו. הבעיה מתחילה במאות-אלפי בני אדם, בעיקר מקרב יוצאי ברית המועצות לשעבר, שאין להם אילן יוחסין או תעודות המוכיחות נישואים יהודיים, תיעוד לאורח חיים יהודי של ההורים וכו', ונחשבים במעמד "לא מוגדר". באין להם הוכחת יהדות, נדרשים הפונים לעבור הליך גיור קשה, ארוך ומייגע שלא מעט מנסים להימנע ממנו – ורבים לא מצליחים להשלים אותו. 

בימים אלה מסיימים בכולל "ארץ חמדה" מאמר תשובה שיוגש לפתחה של הרבנות הראשית, ובו מפורטת פריצת דרך הלכתית-מדעית ולפיה נטען כי מי שבגופו נמצא "הגן היהודי", יוכל להיחשב יהודי על פי ההלכה.

 צילום: shutterstock 

"בשנים האחרונות עוסקים בארץ ובעולם בדי-אן-איי המיטוכונדרי - שנמצא בסביבת התא - שמקורו מהאמא בלבד. כלומר שייכות לקבוצה שעוברת רק מהאמא לילדיה, ומועבר הלאה על ידי בנותיה בלבד", מסביר הרב דב פופר, רב מייעץ בתחומי רפואה והלכה במכון פוע"ה.

הוא מסביר כי "את הימצאות הגן ניתן לבדוק על ידי בדיקת דם או דגימת רוק פשוטות. ברגע שמבינים שלאדם יש את הגן המיטוכונדרי, הדבר מהווה נדבך משמעותי בסל ההוכחות ליהדותו". 


הצוותים החוקרים וההלכתיים מבקשים למצוא פתרון ללמעלה מ-400 אלף ישראלים "שיהדותם איננה מוסדרת משלל סיבות", כך הרב כרמל. "חלקם לא קיבלו את האישורים המתאימים, חלקם לא הצליחו להוכיח יהדות לחלוטין ועוד. במידה ועניין הגן יאומץ על ידי אנשי הרבנות הראשית, הדבר יהווה עבורם חידוש משמעותי".

בכנס מיוחד של מכון "פועה" שיתקיים בחודש הבא בירושלים, ידונו בין היתר בפריצה הדרך: "נכנסנו לסוגיה בשל נושא תרומת הביצית והשלכותיה על יהדותו של הרך הנולד", מסביר הרב מנחם בורשטיין ראש מכון פוע"ה. "המחלקה של המכון העוסקת בגנטיקה בדקה את כל הנושא הזה לעומק, וכך נכנסנו להשלכות כלל-עולמיות של הוכחת היהדות. עם זאת, חייבים לציין שהדבר לא יהיה מעשי עד שהוא לא יאושר על ידי מועצת הרבנות הראשית והדיינים".