מאות בני נוער גדשו בשבוע שעבר את היכל התרבות במטרה לצפות במופע הסטנדאפ המשותף של ירון ברלד ("ארץ נהדרת") וליעוז שם טוב במסגרת "נוער 10" - הטבה המוענקת על ידי העירייה לבני נוער, המאפשרת  כניסה להופעות ואטרקציות תמורת מחיר סמלי של 10 שקלים.

אלא שעל פי עדויות בקהל, יצאה ההופעה מכלל שליטה ותכניה לא הותאמו כלל לבני נוער. "הגעתי יחד עם בעלי וזוג חברים", משחזרת תושבת העיר. "לא ידעתי שמדובר בהופעה של 'נוער 10', שכן שילמנו מחיר מלא, אבל כמות הנוער שנכח שם והברכות בתחילת הערב של ראש העירייה, איציק ברוורמן, וסגניתו אורנה דוידאי, הבהירו זאת מיד. כשהחלה ההופעה, הבנתי שמישהו עשה טעות".

מה קרה?

"כבר בהתחלה שפכו על הקהל מים, חלב, בייגלה ועוד. היו המון גסויות ואפילו הוציאו אביזרי מין. השיא היה כשהעלו לבמה ילדה בת 14, ובנימה צינית נאמר לה 'תורידי חולצה'. לאחר מכן היא קיבלה שוט לידיה והתבקשה להצליף בישבנו של שם טוב, והוא בתגובה אמר לה שבדרך כלל הוא משלם על כך כסף, אבל הפעם זה בחינם. הוא אפילו אמר לה שנראה שהיא מנוסה בכך. זה ממש לא מתאים לילדים בני 13 ו־14 שישבו בקהל. האמת, זה לא ראוי בכלל למקום כמו היכל התרבות. הייתי מזועזעת קשות והחלטתי אחרי רבע שעה בלבד לקום ולעזוב יחד עם חבריי".

פנית למישהו מהעירייה או מהיכל התרבות בנושא?

"ניגשתי למנהל ההיכל שישב מחוץ לאולם, הטחתי בפניו מה אני חושבת על ההופעה וסיפרתי לו מה קורה בפנים. הוא טען שהמופע אמנם לא לטעמו, אבל הוא מכבד כל סוג של אמנות. הוא גם אמר שזה מה שהנוער אוהב ורוצה. אמרתי לו ש'זה מה שאתם מחנכים את הנוער לרצות'. יחד איתנו יצאו עוד כמה אנשים בוגרים מהאולם, נדהמים אף הם. לא קיבלנו מענה הולם וגם לא החזר כספי, שאני כבר לא מעוניינת בו. אני רק רוצה שמישהו יגיב וייתן את הדעת על מה שהלך שם".

למה זה כל כך הפריע לך ברמה האישית?

"אני מחנכת בעברי ועובדת עם ילדים ובני נוער. לראות דבר כזה זה פשוט מזעזע. זה הנוער שלנו? על זה העירייה נותנת חסות? קרה פה משהו לא בסדר ומישהו צריך לתת על זה את הדעת. אחרי שפרסמתי פוסט בנושא, דוידאי אמרה לי שהיא לא היתה מודעת לתוכן, שזה בהחלט לא היה בסדר, ושבפעם הבאה הכל ייבדק לפני כן. אמרתי לה שלדעתי הם צריכים להתנצל על מה שקרה. אין פה עניין פוליטי, אלא מהותי. להעלות ילדה בת 14 לבמה ולבקש ממנה להוריד חולצה זו הטרדה מינית לכל דבר. גם לבוא ולזרוק ביצים וחלב על הקהל זו חציית קו אדום".

מדוברות העירייה נמסר בתגובה: "כשנודע לראש העירייה על התלונות נגד תכני המופע, הוא דרש לבדוק את הנושא. מתברר כי מפיקיו של ברלד, שידעו כי קהל היעד הינו של בני נוער, התחייבו כי המופע יהיה הולם, ועל סמך זה נסגרו איתם התנאים. לא עלה על דעתנו שההתנהגות והשפה שהשתמש בה השחקן על הבמה יהיו כל כך ירודים ולא ראויים, הן לקהל והן למקום. אנו מביעים שאט נפש וזעזוע מאופן התנהלותו של השחקן, שתכניו לא עמדו בהתחייבות מפיקיו. המפיקים מצידם התנצלו והבטיחו לבדוק את הטענות".

מסוכנות האמנים "מאמא" נמסר בתגובה: "המופע רץ בהצלחה בכל הארץ ובהחלט מיועד גם לבני נוער. הוא אכן כולל התזת מים - עניין שמזוהה עם ברלד כבר שנים - ויושבי שלוש השורות הראשונות מקבלים מעילי גשם כחלק מהמופע הקומי".

"ליעוז שם טוב אכן מעלה אורחים מהקהל לבמה, אבל לעולם לא באופן פוגעני".