מראה עצוב: במהלך שנות התשעים של המאה הקודמת הושק בפתח תקוה בקול תרועה רמה קניון חדש, ששמו בישראל "קניון ברוך". המרכז המסחרי, שהוקם בסמוך למדרחוב ההגנה, הפך חיש מהר למקום שוקק חיים שאליו הגיעו אלפי תושבים מדי יום וגם בשעות הערב. עד לפני מספר שנים יכולתם למצוא שם בתי קולנוע, מסעדות, חנויות בשפע ובתי מאכל. לא עוד. המקום הפך לפיל לבן שניצב במרכז העיר.

הקניון, שהיה בעבר סמל למרכז תוסס ויוקרתי בעיר, כבר מזמן לא זוהר וממרכז מסחרי שוקק חיים הפך למקום שומם מאנשים. ביקור שערכנו במקום מלמד שמתקני המשחקים לילדים עדיין נמצאים בו, אבל אף ילד לא עולה עליהם. רחבת הכניסה ריקה מאנשים, ולנו רק נותר להיזכר בימים שהיא היתה מלאה בלקוחות ובליינים מקומיים. כיום ניתן למצוא במבנה הישן בעיקר משרדים ומעט מאוד אנשים.

בין המשרדים שהתבססו בקניון ברוך ניתן למצוא יועצי מס, עורכי דין ומרפאות. לצידם חנות חיצונית למוצרי בעלי חיים, מכוני יופי וקוסמטיקה. בקניון התמקם גם משרד הפנים, שממוקם בקומה השלישית. גולת הכותרת של "מרכז ברוך" היום היא היותו אימפריה של חברות השמה. לא פחות מעשר חברות שונות להשמת עובדים וכוח אדם ממוקמות בבניין בכל הקומות.

עולים חדשים, עובדים זרים ובני מיעוטים מאכלסים את הקניון ברוב שעות היום. את בעלי כח הקניה ניתן למצוא הרחק ממרכז ברוך - בקניון סירקין ובקניון הגדול הנוצצים. קניון ברוך נותר יתום ועזוב עם העסקים המעטים שבו. 

שוחחנו עם בוריסלב מטלסקי, מנהל מרכז ברוך, על המצב במקום כיום ועל תכניות לעתיד.

איך הפך הקניון היוקרתי והמצליח לסתם עוד בניין משרדים?

"תראה, נפתחו קניונים גדולים כמו קניון סירקין וקניון אבנת (הגדול) ותנועה של אנשים עברה לשם. אם תשים לב למרכז העיר, תראה שנמצאים בו בעיקר אנשים מבוגרים. אין שום שיפור ואין שום חידוש. הרבה מאוד תושבים עברו לשכונות החדשות שנמצאות מחוץ לעיר כמו כפר גנים ג' ואם המושבות. העירייה משקיעה שם יותר ולא מספיק במרכז העיר. אז ברור שלא יבואו".

למה אין שום זכר לחנויות בגדים ומסעדות? במקומם ניתן לראות רק משרדים וחברות השמה.

"בעלי חנויות ובעלי עסקים פשוט מאוד לא רוצים להיכנס למרכז העיר, אז הקניון שינה את המהות שלו והפך ליותר בניין משרדים מאשר קניון".

יש תכניות לשיפור ופיתוח של המרכז?

"אנחנו כל הזמן מטפחים ומשדרגים אותו. בעברו הלא רחוק הקניון היה במצב קטסטרופלי. לפני שלוש-ארבע שנים המקום היה ריק ויכולת לראות הרבה חנויות להשכרה".

בגלל זה לא רואים אף מסעדה חוץ מהקיוסק הקטן בקומה 3?

"אנחנו לא פותחים מסעדה בעיקר בגלל שכיום אין מספיק תנועה במרכז. אין טעם להשקיע במטבח והחלפת צנרת אם העסק ייכשל, אז אין לנו סיבה להשקיע במסעדה. ולעשות מן דוכן כזה של 5 שקל גם אין טעם כי יש מסביבנו מלא כאלה".

אז איך המרכז הזה למעשה שורד אם הוא מבוסס בעיקר על תנועה של מעוטי יכולת?

"אנחנו באנו ושינינו את המקום מקניון ברוך למרכז ברוך. אנחנו מעוז של חברות כוח האדם בפתח תקווה ויש לנו תפוסה מלאה, מה שלפני שלוש שנים לא היה. אנחנו הבאנו את המרכז למצב עובד ומתקתק אבל זה לקח מאיתנו הרבה כוחות והרבה מאוד כסף".

איך הצלחתם להביא את הקניון ממצב שהוא שומם לחלוטין לבניין משרדים עובד?

"התחלפו הבעלים המקוריים של הקניון שבנו אותו, אני פה כבר שלוש שנים כחלק מחברת השקעות שהשקיעה הון עתק בשיקום המבנה והחנויות בו והפיכתו מקניון גוסס למרכז חי. אז נכון, זה לא אחד מקניוני עופר, אבל הכול עובד. מה שאי אפשר היה להגיד לפני שלוש שנים".