התיכון החרדי "בית יעקב" (צילום: mynet)

ראש העירייה, רמי גרינברג, שיגר מכתב למשרד החינוך לפיו העירייה מבטלת את הסכמתה למתן התר לתיכון "בית יעקב" לעשות שימוש במבנה המוסד. בכך למעשה פועלת העירייה לשלילת רישיון המוסד, זאת למרות שרק לפני כחודשיים חתמו בעירייה על בקשה לרישיון עבורם.

תיכון "בית יעקב", הינו מוסד מוכר וותיק בעיר, בו לומדות בנות מהמגזר החרדי, כשהנהלת המקום שמה דגש על רמת הצניעות וההישגים בלימודים כחלק העיקרי מתנאי הקבלה. כאמור, רק לפני כחודשיים חתמה העירייה על טפסי הרישיון של המוסד, וככל הנראה סירובה של הנהלת המוסד לקבל מספר בנות היא זו שגרמה לראש העירייה לחזור בו מהחלטתו הקודמת.

מה הרקע לדחיית הבנות? לא ברור. אחת מהסברות שהועלו הייתה כי המוסד סירב לקבל בנות על רקע מוצאן. טענה זו נשללה מיד על ידי גורמים שונים, ביניהם חבר המועצה מטעם סיעת ש"ס, משה צלאח, שטוען כי "בנותיי למדו שם ומעולם לא נתקלו באפליה כזו או אחרת. אני מעריך מאוד את ראש המוסד, הרב עזריה הילדסהיימר, וגם הבנות אוהבות אותו. הוא אישיות עצומה, ואני לא חושב שרקע עדתי הוא הסיבה לדחיית הבנות. מה עוד שלומדות בו בנות רבות ממוצא ספרדי".

מהי להבנתך הסיבה להחלטתו של ראש העירייה? "אני הבנתי שהוא התנגד שהמוסד יקבל בנות מחוץ לעיר על חשבון בנות שגרות בפתח תקוה. נודע לי גם שהוא בדק את הנתונים שלהן ומצא שהן עומדות בקריטריונים כדי להתקבל, אך אני לא יודע מה הסיבה הרשמית להחלטתו".

גורם אחר המכיר את המוסד מסר כי "ראש העירייה ביקש להכניס חמש בנות נוספות לאחר תום הרישום ושתיים  התקבלו. שלושת הנותרות פשוט לא עומדות בתקנון הלימודי או הצניעותי".

הורה לתלמידה במוסד, ששמע על החלטתו של ראש העירייה, טוען כי "רמי גרינברג עושה עוול אדיר כשהוא כל הזמן מלבה מחלוקת ושנאה בלי אחיזה במציאות בכלל. בהתחלה אמרו שהמלחמה של ראש העירייה זה בגלל "הדאגה" שלו לספרדיות. אחר כך טען גרינברג בראיון ברדיו שהבעיה זה בכלל "המלחמה בעסקנים החרדיים". הרצון לתפוס כותרות וטרמפים בתקשורת על כל דבר שזז פשוט מגוחך".

"המציאות היא שחצי מהבנות במוסד החינוכי המצוין הזה הן ממוצא ספרדי, וההרמוניה והאחדות שם בין התלמידות מצויינת ומחממת את הלב .מעולם לא הייתה שם שום בעיה לנערה ממוצא ספרדי להתקבל. הבעיות הן לא בגלל מוצא אלא בגלל אי התאמה, כמו למשל ציונים חלשים בלימודים באופן משמעותי או נערה שאיננה מתנהלת כחרדית. ברחוב אומרים שהסיבה האמיתית היא דרישה שלו להכתיב קבלת תלמידות שבכלל לא עונות על דרישות המוסד. אם כך, זה חמור ביותר".

מעיריית פתח תקווה נמסר: "בתיכון בית יעקב ישנן בעיות ניהול וביניהן גם בעיות בקבלת בנות מהעיר לבית הספר. לצערנו, בנות שאינן תושבות העיר מתקבלות לבית הספר בעוד תושבות העיר לא מתקבלות. לא ייתכן כי תושבי העיר שמשלמים ארנונה ומיסים, שמהם העירייה תומכת בבית הספר, לא יוכלו לרשום את בנותיהם לבית הספר, בעוד בנות מערים אחרות כן יירשמו ויתקבלו. על כן, ראש העיר רמי גרינברג החליט לשלול את רישיון המוסד, עד שההנהלה תסדר את עניין הרישום והקבלה ותקבל בנות באופן שוויוני על פי קריטריונים ברורים".