צילום: אלבום פרטי העימות הזו צץ פה ושם בערים ברחבי הארץ, אבל בשבועות האחרונים הוא הולך ומתעצם ברחובות פתח־תקוה. מהצד האחד - פעילותם של יהודים משיחיים השייכים לכתות שונות, שחלקם מנסים לפעול בדרך של שכנוע וחלוקת חומר מיסיונרי; ומהצד השני, מי שנזעקים מהפעילות הזו וחוששים שהיא סוחפת אחריה מאות מאמינים חדשים - בעיקר אנשי הקהילה החרדית בעיר.

השאלה הנשאלת פה היא עד כמה השפעתם של ארגונים כמו "יהודים למען ישוע" או "עדי יהוה" היא מרחיקת לכת, או האם מדובר בדחליל קבוע, שבקהילה החרדית נהנים לנופף בו כדי לאחד את אנשיה נגדם? בשטח טוענים כי הפעם מדובר בעימות אמיתי, שעלול אף להגיע לכדי אלימות.

עוד בפתח תקוה:
בגלל מחלה גנטית: אסף לא יכול להסתובב בחוץ ללא מסכה
הכל בהומור: חייל מראש העין כבש את הרשות החברתיות
"כיכר המיואשים": מסע עצוב בעקבות מכונות ההימורים של מפעל הפיסמאמינים בישוע
לדברי מ"מ ראש העירייה, אוריאל בוסו מש"ס, זה כמה חודשים הוא מתמודד עם "התופעה החמורה הזו של חלוקת חומר מיסיונרי המטיף כנגד כל מושג יהודי, ומאחר והחומר 'עטוף' בכל מיני מושגים שאינם מראים סימני זיהוי, נופלים חללים בארגונים הללו".

בוסו, שערך לדבריו בדיקה לגבי ארגון "עדי יהוה", מצא כי הסניף המקומי השוכן ברחוב כץ בעיר מושכר מידי ההסתדרות. "פניתי בפנייה דחופה ליו"ר ההסתדרות, מר ניסנקורן, שהינם בעלי הנכס לבדוק את האפשרות לבטל את ההתקשרות עם גוף מיסיונרי זה, ואכן הנושא בבדיקה משפטית", הוא אומר. "חשוב שהציבור יידע וייזהר ואף יתריע בכל מקום שרואים את החומר הזה מונח ולאסוף אותו, בשביל שלא ייפגעו אנשים נוספים״.

רב נוסף מהעיר מספר כי "בכל הקשור למיסיון, לשמחתי אנשים מאוד נרתעים וסולדים מכך. אבל הפחד הוא לגבי בני הנוער. אני מקבל פניות ממבוגרים שפשוט פוחדים שהילדים שלהם ידרדרו למקומות החשוכים האלו ולפעמים אין דרך חזרה. דיברתי למשל עם אב מהעיר שבכה בדמעות כשהבין שבתו בת ה-16 החליטה ללכת לפעילות משיחית בגלל בחור שהכירה".

ש', שעלה לארץ לפני מספר שנים, עוסק כבר זמן מה בפעילות נגד אותם מיסיונרים. לטענתו, הוא עושה זאת מתוך ניסיון רב, אחרי שכבר היה לטענתו בצד השני של המתרס. "לא נולדתי כיהודי. הייתי קשור לכנסייה האוונגליסטית בחו"ל ושם קיבלתי הכשרה מיסיונרית איך להטיף ולמשוך אנשים מכנסיות אחרות אלינו", הוא מספר.

"יום אחד ראיתי מורה שלימד אותי משוחח עם יהודי קשיש ושמתי לב איך מדברים איתו בצורה שונה. במקום להזמין אותו לכנסייה, הזמינו אותו לקהילה. בעצם המורה השתמש במכבסת מילים. העיניים שלי נפתחו וכך עזבתי את הכנסייה. עם הזמן התגיירתי והיום אני עוסק בלפתוח לאנשים את העיניים בכל מה שקשור לפעילות מיסיונרית גם בפתח־תקוה אבל לא רק".

איך בדיוק אתה "פותח את העיניים" לאותם מצטרפים?
"אני מציין בפניהם עובדות, כמו זה שבארגונים האלו לא אומרים להם הכל. למשל, מספרים לאנשים שהולכים לפעילות של 'עדי יהוה', שהם לא חלק מהנצרות ושהם למעשה סולדים מהנצרות ומתיימרים ליצור דת חדשה, אז אני מראה להם חומר ממוסמך, איך בצרפת למשל הם נלחמים שיכירו בהם כזרם נוצרי חמישי".

מה מאפיין את אלה שמצטרפים לקבוצות מיסיונריות?
"כולם מחפשים תקווה. בפועל מוכרים להם תקוות שווא. אבל אני לא יכול להגיד שמדובר באנשים עם מאפיינים דומים. בפתח־תקוה נתקלתי, למשל, בלא מעט חבר'ה מהקהילה האתיופית שהשתתפו בפעילות של הקהילה היהודית המשיחית, כמו גם עולים חדשים מחבר העמים שלקחו חלק בפעילות של 'עדי יהוה'. פגשתי אמהות חד הוריות, אנשים אמידים, זוגות צעירים וגם לא מעט קשישים שהם לצערי אוכלוסייה שמאוד קל לנצל".

גם יואב מ"יד לאחים", ארגון הפועל נגד התבוללות בשיטות שנויות במחלוקת, טוען כי מדובר בניצול ובהסתרת המטרה האמיתית: "כל מי שמגיע לשם לא מגיע כי הוא רוצה להאמין ולהתפלל לישו. אנשים חושבים שהם מגיעים לקבוצה נחמדה, קהילתית - ועד שהם מבינים את האמת, זה כבר נהיה מאוחר מדי. ברוב המקרים אנחנו מצליחים להגיע לאנשים בשלבים הראשונים, כשהם רק מתחילים להתעניין בנושא. אבל יש גם מקרים יוצאי דופן כמו, למשל, שלושה תושבי העיר שכבר עברו הטבלה. שניים מהם כבר לא שם ואחד מהם עדיין בתהליך".להתפלל בלי לשפוט
גם לידי ידיעות פתח־תקוה הגיעו העלונים המדוברים ובהם חומרים מיסיונרים, שהוצנעו תחת מעטה של רעיונות הנוגעים להבאת שלום עולמי או הצעות מפתות לשיפור האושר בתא המשפחתי. התקשרנו לאחד הגופים שהפיצו את החומרים, הארגון היהודי-משיחי "יהודים למען ישוע", שלדברי הנציג על הקו כולל כ-35,000 מאמינים בארץ בכ-200 קהילות שונות, כאשר כמה עשרות מהמאמינים גרים בפתח־תקוה.

"אומרים ישוע, ולא ישו", מסביר הנציג על הקו. "ישוע יגאל את עם ישראל בסוף