צילום: גיל לרנר בשם האבות: "אבא הפכה להיות מילה גסה", כך אומר אמיר שיפרמן מפתח־תקוה, שייסד לפני כחמש שנים את התנועה החברתית "א' זה אבא" למען שוויון מגדרי בהורות עבור אבות גרושים. "אחרי שהבנתי כי ממערכת המשפט לא אקבל מענה, קניתי מגפון ויצאתי להפגין. מאז הצטרפו לתנועה 15 אלף אנשים".

המחאה המפתיעה של הסטודנטים

הכל החל כששיפרמן עבר, לטענתו, גירושים קשים, טראומתיים, כהגדרתו. "כל מה שרציתי היה לראות את הבת שלי", הוא אומר. "מדובר בבקשה לגיטימית והגיונית, אבל נשים יכולות במהלכים מאוד פשוטים למנוע זאת". לאור המקרה האישי שלו, התגייס שיפרמן למען אבות גרושים אחרים, שסבלו לטענתו מאטימות המערכת, ויצא בשמם למאבק, אשר כלל הפגנות מחוץ לבתי שופטים ושרים בממשלה, הקמת מאהל מחאה מחוץ לביתו של שר הרווחה וחסימת נתיבי איילון.כעת הוא מעלה הילוך ומחזר אחר מפלגות הרצות לכנסת הקרובה במטרה שיכניסו את המאבק למצען. שיפרמן מבהיר כי אם דרישתו לא תענה, ישלשלו אלפי חברי התנועה לקלפי פתקים פסולים.

שיפרמן (32), קבלן שיפוצים לשעבר, חווה במהלך חמשת השנים האחרונות לא מעט מהמורות. בין היתר, הוא מכר את החברה שבבעלותו, התגרש מאשתו, תוך ניהול קרב מתיש למימוש זכויותיו ויצא למאבק למען כל האבות הגרושים. "היה לי כל מה שאני רק רוצה וביום אחד הכל התהפך", הוא אומר. "אני לא זוכר מתי צחקתי בחמש שנים האחרונות".

מהן המטרות העיקריות של התנועה?
"לשנות את החוק שקובע כי משמורת עוברת אוטומטית לאימא והמזונות מושתתים רק על האבא. כמו כן, אנחנו דורשים לשנות את החקיקה בכל הקשור לתלונות שווא של נשים, שיעמידו אותן לדין על כך. אנחנו נלחמים על מה שנשים מקבלות כמובן מאליו. הדרישות שלנו לא בומבסטיות אלא מתאימות למציאות של היום. כרגע אנחנו חיים בתפיסה מעוותת שפסה מהעולם המערבי, שילדים הולכים עם האימא".

בחייו האישיים ניתן לומר כי שיפרמן ניצח במאבקו. הוא קיבל משמורת משותפת על בתו וכל התיקים הפליליים נגדו נסגרו. עם זאת, הוא אומר כי בדיעבד גבה ממנו המאבק מחיר כבד מאוד.

עם זאת, הוא לא מתכוון לעצור, ולו לרגע, וכבר עסוק בפרויקט הבא. בין היתר, הוא פעיל מאוד ברשת ומתחזק דף פייסבוק עם אלפי עוקבים, ולאחרונה עלה פוסט ובו כתב: "בבחירות הקרובות אנחנו מצביעים עם הרגליים. אנחנו שמים את הפתק שלנו". לכך הוא צירף תמונה של פתק בחירות עם שם התנועה.

עד מהרה החלו לזרום עשרות תגובות תמיכה מצד הגולשים וגם פליאה על הריצה כביכול לכנסת. שיפרמן ממהר להרגיע את הרוחות. "נכון להיום אין לי כוונות ללכת לפוליטיקה", הוא מצהיר. "אני לא רואה את עצמי מתפתח שם, התחום הזה די מגעיל אותי. בכנסת האחרונה קיבלתי הצעה להצטרף למפלגה, אבל סירבתי".

אז מה פשר הפוסט והפתקים?
"גיליתי שבמאבקים קודמים תמיד יש איזה חבר כנסת שמרגיע ואומר אני אתכם, אבל זה נשאר בגדר דיבורים. בבחירות הקרובות החלטתי שצריך ללכת על זה עד הסוף. קראתי למפלגות להעלות את נושא השוויון לאבות גרושים במצע שלהם. אם לא ניענה, נפסול למעלה מעשרת אלפים קולות".

קיבלת כבר תגובות מהמערכת הפוליטית?
"המון טלפונים מחברי כנסת ויועצים פרלמנטרים. בהתחלה ניסו לשכנע אותי לרדת מהרעיון, והיו אפילו כאלה שאמרו כי זה פלילי. הסברתי להם שאני דורש הכרה. כמעט כל מפלגה הכניסה היום את עניין ההורות הגאה למצע שלהם, אז למה אותנו לא?

"הגיע הזמן להחזיר עטרה ליושנה ולשים את האבא על המפה. זאת מחאה לגיטימית. כרגע יש כמה חברי כנסת שהם איתנו, אבל הלכה למעשה אף אחד לא בא בינתיים ואמר שהם מכניסים אותנו למצע".

כשהבחירות יסתיימו הוא מתכנן להקים את "בית שיפרמן" לנפגעי אלימות משפטית. "כלומר, להכשיר את הציבור להתמודד מול אלימות משפטית ולא רק במקרים של אבות גרושים", הוא מבהיר.

אחרי מה שעברת, אתה חושב שבעתיד תתחתן?
"לא מזמן הצהרתי שתוך שנתיים אני מתחתן. קיבלתי זכות לא רק לשנות ולהיאבק על מצב קיים, אלא גם לבחון את התנהלותי ולקבל שיעור על זוגיות, על פזיזות ועל נשים בכלל. אני מחכה להזדמנות ליישם את כל מה שלמדתי".

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב"ידיעות פתח תקוה"