אין כפרה על המנהג: באמצעות שלטי חוצות הזמינה חסידות מישקולץ בעיר את התושבים ליטול חלק במסורת השנתית של מנהג הכפרות לכבוד יום הכיפורים.

למה כעסה ח"כ גלאון על אנשי החסידות?

ההזמנה לאירוע, בו יונפו באוויר תרנגולים חיים כחלק מהמנהג עתיק היומין הזה, עוררה את זעמה של קבוצת הפעילים למען בעלי החיים בעיר. אלו החליטו לקיים משמרת מחאה היום מול בניין ישיבת החסידות.למשמרות המחאה הוזמנו למעלה מחמשת אלפים אנשים באמצעות דף פייסבוק מיוחד שנפתח לטובת האירוע. נכון לאמצע השבוע אישרו מאות פעילים מהאזור את הגעתם.
לדף הפייסבוק הועלו תמונות מפדיון הכפרות שנערך בשנה שעברה, והגולשים בדף לא הסתירו את תחושותיהם הקשות לנוכח המראות.

אחת הגולשות, שמתכוונת להגיע ולמחות, כתבה: "פשוט מזעזע, אני לא יודעת אם אצליח להתאפק מול מראות שכאלו".

מנהג הכפרות מתבצע בעזרת תרנגולים חיים אותם מניפים ומסובבים מעל ראשי האנשים. לאחר מכן הם נשלחים לשחיטה במשחטות מורשות. כיום נוהגים רבים לתרום תשלום "פדיון כפרות" במקום לבצע טקס הנפת בעל חיים.

בכרוזים שפרסמה חסידות מישקולץ, נכתב: "אנו שמחים להודיע לציבור הרחב, שאי"ה גם השנה תתקיים פדיון כפרות עם עופות חיים", חשוב להדגיש, החסידות אינה מתכוונת לבצע שחיטה במקום אלא רק את ההנפה הכלולה במנהג.

השירות הווטרינרי בעירייה פירסם הודעה משלו והבהיר: "השנה לא מתקיימת שחיטת כפרות ליום הכיפורים בפיקוח הרבנות. כל שחיטה ללא אישור השירות הווטרינרי מנוגדת לחוק".

אסנת אונציק, פעילה למען בעלי חיים, שאמונה על ארגון משמרת המחאה, אמרה השבוע לידיעות פתח תקוה: "כפרות עם תרנגולות חיות זהו מנהג פרימיטיבי ורבנים רבים יצאו נגד המנהג הזה".

"זהו מנהג שניתן לקיים בכסף שייתרם לצדקה. אחת הבעיות הגדולות במנהג היא גרימת צער לבעלי החיים. התרנגולות דחוסות יום שלם או יותר בתוך ארגזים בשמש לוהטת ללא אוכל ומים. כמו כן, מסובבים אותם מעל ראשי האנשים, מחזיקים אותם מהכנפיים ומכאיבים להם.

"לא יתכן שבמאה ה־21 אנשים ינהגו במנהג פגאני ופרמיטיבי שכזה, ולא ברור לי איך אדם שרוצה להיות טהור, יכול להיות בלי טיפת חמלה לחסרי הישע".

גורם בכיר בחסידות מישקולץ מסר בתגובה: "אנחנו לא שוחטים תרנגולות. יש מנהג יהודי עתיק ואנחנו נותנים שירות לאנשים המעוניינים בכך ומבצעים את הטקס. אחרי הטקס מגיע מוביל שמעביר אותם למשחטה. גם לנו איכפת מצער בעלי חיים, כי מי שהמציא את צער בעלי חיים זה התורה.

"אנחנו דוגלים באיש באמונתו יחיה. זכותינו לקיים מצוות, בדיוק כמו שאף אחד לא מפגין מול מצעד הגאווה למרות שזה לא לטעמנו. אני מבקש שלא יפריעו לנו. מדובר במפגינים שסתם מחפשים פרובוקציות, כאלו שבשנה שעברה דחפו נשים שעשו כפרות. בסוף הם עוד יגידו לנו לא לשמור שבת".

מעיריית פתח־תקוה נמסר בתגובה: "הרבנות בעיר הודיעה כי לא תקיים את מנהג שחיטת הכפרות ולכן אין שחיטה מאושרת. לעומת זאת ניתן לקיים את מנהג הכפרות ללא שחיטה.
"לגבי ישיבת מישקולץ בכוונתה לעשות את מנהג הכפרות ללא שחיטה. השירות הווטרינרי העביר לה הנחיות לגבי אופן החזקת התרנגולים, וכמובן יבוצע פיקוח ובדיקה על ידינו. לכל מי שיוודע על קיום שחיטה, בניגוד להחלטות הרבנות, יש ליידע את המוקד העירוני".