משה בנג'ו. צילום: באדיבותו

לפני כשבועיים היה משה בנג'ו (45), נהג מונית תושב פתח־תקוה, מעורב בקטטה אלימה עם חבורת צעירים מיפו, שבמהלכה הוא הוכה באמצעות מוטות ברזל ולמוניתו נגרם נזק. חלק מהתוקפים נעצרו ושוחררו בתנאים מגבילים. במקביל, הם התלוננו נגדו והוא נחקר תחת אזהרה. כעת הוא מלין על התנהלות המשטרה וטוען: "אני איש גדול והצלחתי לספוג את המכות. מישהו אחר היה נגמר. אני מאוכזב מהמשטרה. ציפיתי שהם יבינו שניצלתי ממוות ויתנהלו בהתאם".

"רוע בעיניים"

בנג'ו עובד זה למעלה מעשור כנהג מונית, ואת שאירע הוא לא ישכח לעולם. "נסעתי אחר הצהריים בשדרות ירושלים ביפו, כשלפתע הגיח אופנוע מצד ימין בנסיעה מהירה ופרועה", הוא משחזר. "פתאום הוא עבר לצד שמאל והרוכב בעט במראת הצד של המונית ושבר אותה. מרוב פניקה כמעט איבדתי שליטה. אחרי כ־100 מטר הרוכב עצר בסמוך לקיוסק, אז עצרתי אחריו. הייתי בטוח שהוא רוצה להחליף פרטים והתחלתי להתקדם לעברו. במקביל הוא התקדם לעברי עם עוד בחור שיצא מהקיוסק. כשהבין שאני מתקדם לכיוונו, הוא חזר לקיוסק ויחד איתו יצאו צעירים נוספים".

מה עשית?

"ברחתי, אבל הם רדפו אחרי, חלקם עם מוטות ברזל. נפלתי והם פשוט הרביצו לי עם המוטות ובעטו בי. באותו זמן כמה מהם החלו לשבור ולהשחית את המונית. ממש ראיתי את הרוע בעיניים, אז פשוט שכבתי, הגנתי על הראש וקיוויתי שהסיוט ייגמר כבר. הייתי בטוח שזה הסוף שלי".

לדבריו, בשלב הזה התערפלה הכרתו, אולם הוא זוכר כי כמה עוברי אורח הצליחו לעזור לו והרחיקו מעליו את התוקפים. "הצלחתי להזמין משטרה ואמבולנס, שפינה אותי לבית החולים", הוא מציין. "במהלך הטיפול בי אף שוטר לא בא לדבר איתי על האירוע והייתי בטוח שהמשטרה מטפלת בשטח".

המונית של בנג'ו. צילום: באדיבותו

מתי שמעת לבסוף מהמשטרה?

"כשעצרו את התוקפים. כשהתקשרתי כעבור מספר ימים כדי לברר פרטים לגבי התיק, לבדוק אם יהיה מסדר זיהוי או משהו דומה, אמרו לי שהתוקפים שוחררו וביקשו שאגיע לחקירה. התברר לי שהתוקפים הגישו תלונה נגדי בטענה שאני התחלתי, הקנטתי ותקפתי אותם. איך זה יכול להיות? אני לא בן אדם אלים, להפך. אני מאלה שרואים אלימות ובורחים לצד השני.

"אני פשוט לא מבין איך התוקפים שוחררו ואיך זה לא מעניין אף אחד. במקום זה משתיקים את האירוע. הרי הכל אמור להיות מצולם במצלמות הכביש. ביקשתי מהמשטרה את הצילומים, אבל נתנו לי לראות רק חלק ואת היתר לא ראיתי".

בדיעבד, היית עושה משהו אחרת?

"טעיתי כשיצאתי מהרכב. הייתי צריך להמשיך עם המראה השבורה, זה היה 'עולה' לי פחות".

עו"ד אלון וולקוביצקי. צילום: באדיבותו

מי כאן הקורבן?

עו"ד אלון וולקוביצקי, שמייצג את בנג'ו, מציין: "נדמה כי דווקא אירוע זה הינו בבחינת הזדמנות הולמת למשטרה לערוך בדק בית מקיף ויסודי שמא הסתננו חלילה לשורותיה גורמים, שאינם מקפידים על זכויות היסוד של אזרח המדינה שעובר אירוע נוראי כזה.

"מדובר בזכותו הבסיסית של מרשי לקבל את סיוע המשטרה במציאת התוקפים והעמדתם לדין בעבירות החמורות והקשות שביצעו. התוקפנים הפעילו אלימות וברוטליות, כשמבטי רצח ושנאה ניבטים מעיניהם. הם הפכו בסיפור הזה, שלא בטובת מרשי, לקורבנות אומללים. הקורבן התמים, שכל אשר עשה היה להגן על נפשו ולמלטה מהמקום, הפך לנחקר תחת אזהרה. 

"אני מצפה שמשטרת ישראל תחגור כעת את כלי מלחמתה, תגיע לתוקפים, תעצור אותם ותעמידם לדין. באותה נשימה אומר כי כל רגע שהתיק נגד מרשי עדיין פתוח לרווחה, הדבר אינו משרת את כבודה של המשטרה כמו גם את מטרת קיומה".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "לפני כשבועיים התקבלה תלונה בגין אלימות ותקיפה של נהג מונית. עם קבלתה נפתחה חקירה שבסיומה שוחררו החשודים בתנאים מגבילים. נדגיש כי ממצאי החקירה אינם עולים בקנה אחד עם טענותיו של נהג המונית, שכן החשודים שוחררו בתנאים מגבילים בסיום חקירתם. באשר לצילומים מהכביש, אין באפשרות המשטרה לתת לנהג המונית לצפות במצלמות מהכביש שכן מדובר בחומר חקירה. נציין כי גם נגד נהג המונית הוגשה תלונה והוא נקרא לחקירה מיד עם קבלתה. החקירות מתנהלות ומטבע הדברים לא נמסור פרטים נוספים. המשטרה רואה בחומרה רבה כל גילוי אלימות ותפעל לחקור ביסודיות את המקרים כדי להגיע לחקר האמת ומיצוי הדין עם החשודים".