רחוב הברון הירש פתח תקוה

פתח תקוה היא בין הערים המלוכלכות ביותר בישראל. כך עולה מבדיקה שערך אתר ynet אשר פורסמה הבוקר (רביעי). בעירייה אומרים בתגובה כי העיר מקיימת בשנים האחרונות מהפכה טכנולוגית בתחום הניקיון. "העירייה הכניסה חברת ניקיון חדשה העובדת עם מכונות חדישות ובשיטות ניקוי חדשות".

הכתבת ענבר טויזר מספרת שרגע לפני הבחירות המוניציפליות, מדד ynet ו"ידיעות אחרונות" מצא שב-14 הערים הגדולות בישראל, המרחב הציבורי פשוט מלוכלך.

במהלך הבדיקה שוקללו נתוני הערים על בסיס התשובות שהעבירו בעצמן: מספר הפחים ביחס למספר התושבים, מספר עובדי הניקיון ביחס למספר התושבים, ומספרם של שני אלה ביחס לשטח של העיר. לאלה נוספו נתוני שביעות הרצון של התושבים: רמת הניקיון הכללית, התרשמות מהפחים הגדושים, וגם ממצב הפארקים.

מתוך נתוני הסקר שנערך על ידי חברת המחקר סי איי מידע שיווקי, מתוך אתר YNET

במקום הראשון המפוקפק ניצבת בירתנו. ירושלים היא העיר המטונפת בארץ כמעט בכל קריטריון אפשרי, ובפער משמעותי מכל עיר אחרת. העיר הבאה ברשימה היא בני-ברק וצמודה אליה במקום השלישי פתח תקוה, בעיקר בגלל תוצאות סקר שביעות הרצון של התושבים, שדירגו אותה כקטסטרופה תברואתית.

בסקר השתתפו 1,400 גברים ונשים מעל גיל 18, המתגוררים ב-14 הערים הגדולות בישראל. הסקר לבדו הציב את בני-ברק במקום האחרון, עם ציון של מינוס 52. גם פתח תקוה מציגה נתונים שליליים עם מינוס 26 בשביעות רצון התושבים. תוצאות הסקר החיוביות ביותר ניתנו לאשדוד - העיר השישית בגודלה בישראל זכתה בציון הגבוה ביותר בפער ניכר מיתר הערים, למרות שהנתונים היבשים לא מצביעים על כך שהיא הנקייה ביותר.

תגובת עיריית פתח תקוה:

"פתח תקוה מקיימת בשנים האחרונות מהפכה טכנולוגית בתחום הניקיון!

בעקבות החלטת הממשלה לאסור כניסת עובדים זרים במספר ערים, ביניהן פתח תקוה, ולאור הקושי בגיוס מנקי רחובות, הוחלט בעיר על מהפכה טכנולוגית בתחום הניקיון, כך שמכונות יחליפו את העובדים עצמם ותפוקת המכונות לא תרד מתפוקת המנקים, ולמעשה אף תעלה עליהם. בעיר עובדות מידי יום 14 מכונות טיאוט וכן, 14 סיירות ניקיון המנקות את הרחובות מידי יום.

העירייה הכניסה חברת ניקיון חדשה העובדת עם מכונות חדישות ובשיטות ניקוי חדשות. ההחלטה להכנסת חברת הניקיון חדשה נבעה משיקולים מקצועיים ומתוך מדיניות לעשות מהפכה אמתית בתחום.

פתח תקוה עברה בחמש השנים האחרונות הרבה שינויים ומהפכות. בחודשים האחרונים עברנו תהליך משמעותי כדי לשנות באופן יסודי את הטיפול בנושא חשוב זה וגם כאן, פתח תקוה תצטיין, כמו בחינוך ובתחומים האחרים".

מכונת טיאוט חדשה. צילום: לשכת דובר העירייה