חזקי רפאלוביץ'. צילום: דוברות הצלה פתח תקוה

חייה של אישה אלרגית (30) של עובדת חברה בפתח תקוה ניצלו הודות לתגובה מהירה של מתנדב 'מד"א-הצלה פתח תקוה' המצוייד במזרק אפיפן.

זה התחיל כעוד יום שיגרתי של עבודה לפני כשבועיים במשרדי חברה הממוקמת באזור התעשייה בקרית אריה, פתח תקוה. העובדות סיימו את עבודת הבוקר ויצאו לאכול את ארוחת הצהריים, כשלפתע אחת מעובדות המקום, כבת 30, החלה לפתח סימני אלרגיה קשה עם קוצר נשימה חריף מאוד. לאחר מכן התברר כי במנה שאכלה היה מרכיב שהיא אלרגית אליו – ככל הנראה מדובר בפול.

יצויין כי הפול עשיר אמנם בחלבונים והוא בעל ערך קלורי רב, אך לעתים הוא עלול לגרום לתגובות קשות אצל אלרגים.

הסובבים במקום חייגו מייד למוקד מד"א 101, ולמקום הוזנקה ניידת טיפול נמרץ של מד"א, כאשר במקביל מערכת מד"א איתרה את הכוננים - המתנדבים אשר בסמוך לאירוע והזניקה גם אותם למקום.

חזקי רפאלוביץ', תושב העיר כבן 35, מתנדב מזה מספר שנים במד"א ו'הצלה פתח תקוה'  והינו מנהל במפעל פלסטיק ברחוב מקביל וברשותו מוצב אמבולנס מד"א בכוננות באופן קבוע.

רפאלוביץ' יצא באופן מיידי למקום ובתוך כשתי דקות כבר הגיע לאישה, זיהה כי מדובר בהתקף אלרגיה קשה והזריק לה את החומר הנוגדני ממזרק ה'אפיפן' אשר הוכנס לשימוש אצל כלל כונני מד"א.

תוך דקות ספורות החלה האישה להתאושש ולחזור לעצמה, תוך כדי צוות ניידת הטיפול נמרץ הגיע למקום והמשיך את הבדיקות הרפואיות הנדרשות, והיא פונתה לבית החולים להמשך טיפול ובדיקות על ידי הפראמדיקים של מד"א.

"בהגיעי למקום מצאתי את האישה כשהיא בקוצר נשימה קשה מאוד עד כדי חנק וחסימה כמעט מלאה של דרכי הנשימה, וכבר החלה לאבד את הכרתה", סיפר רפאלוביץ'. "אני שמח שהגעתי בזמן עם מזרק ה'אפיפן' החיוני לטיפול באירועים מסוג זה.

"זוהי הוכחה כי הטיפול הראשוני המוענק לחולים מציל חיים פשוטו כמשמעו. בתגובה אלרגית חמורה כמו אצל האישה זה עלול להיות עניין של דקות. אם לא מזריקים לחולה את האפיפן בטווח הזמן המיידי, קנה הנשימה יכול להיחסם לחלוטין ולגרום לאיבוד הכרה ונשימה".