השטח שבו היה הדוכן. צילום: אייל עצמון

"הוא היה איש בריא שעשה ספורט ורקד ריקודי עם. זה פשוט שבר אותו", כך מספרת השבוע תושבת העיר, שדוכן התבלינים של אביה (81) בסמוך לשוק העירוני הופקע מידיו לפני שנים על ידי העירייה לטובת סלילת כביש. אלא שבינתיים הנתיב כלל לא נסלל, והמשפחה טוענת השבוע כי נעשה לה עוול משווע.

דוכן התבלינים הקטן היה ממוקם ברחוב הברון הירש עוד משנות ה־50', כשסב המשפחה רכש את הזכויות עליו. כשתכננו בעירייה להרחיב את הכביש ברחוב, נפלה ההחלטה לפנות את הדוכן, שבשלב זה היה עיקר פרנסתו של בנו.

"סבא שלי הגיע לארץ בשנות ה־50' והיה סוחר", מספרת האישה. "הוא החליט לפתוח דוכן תבלינים ושילם כל חודש דמי ועד שוק וגם כסף לעירייה. המקום היה בצמוד לעץ האקליפטוס הגדול והיו לו לקוחות קבועים".

לפני מספר שנים קיבל האב צו פינוי, והמשפחה שכרה עורך דין שיטפל במקרה. אלא שההליך המשפטי לא צלח והצו מומש לפני כשלוש שנים. "אבא לא קיבל שום פיצוי מהעירייה", מספרת האישה. "אני יודעת שיש תקדימים בנושא. הרי ידוע על אנשים שקיבלו חנויות במקום אחר כפיצוי, אבל אצלו כלום".

איך המשפחה עכשיו?

"אנחנו לא משלים את עצמנו שאפשר להחזיר את המצב לקדמותו. זה סיפור של שנים, ופיל לבן שעומד אצלנו בסלון של ההורים. זה משפיע על כולנו, ובעיקר על אבא שלי".

איך אבא היום?

"חולם בלילות שהוא ממשיך בעסקיו".

בשנים האחרונות פעיל האיש במשמרות הזה"ב, אולם בתו מבהירה כי מצבו הנפשי הלך והידרדר. "הוא קיבל כמה אירועים מוחיים בהפרשים של חודשים", היא אומרת. "היום הוא נופל הרבה וקשה לו לדבר". 

מה אתם מתכוונים לעשות?

"אני לא הולכת להילחם בטחנות רוח. האנשים האלה גדולים וחזקים ממנו וממני. העוולות האלה כואבות לי".

לטענתה, במקום שבו עמד הדוכן של סבה ואביה ניצבים כעת ספסלים. "לא הרחבת כביש ולא כלום", היא מציינת. "הדוכן סתם הוצא, היתה איזושהי השתקה. הייתי שם לפני שלושה שבועות עם אמא שלי והייתי בהלם. ספסלים לאנשים שינוחו. הדוכן היה מטר על מטר וחצי, לא תפס מקום, ולא הפריע לכלום".

אז למה לדעתך פינו אותו?

"אני לא יודעת. אולי בעירייה היתה מגמה לסלול את הכביש, ואז מישהו התחרט. כבר אין לנו כוחות להמשיך להיאבק. הגענו למבוי סתום בנושא גם מבחינה כספית".

מדוברות העירייה נמסר בתגובה: "הדוכנים בשטח המדרכה לא פונו לשווא. מדובר בקרקע בייעוד דרך, שניתן בגינה פסק דין לפינוי לפני שנים רבות בעקבות תביעה שהוגשה על ידי בעלי החנויות ברחוב הברון הירש, אף כנגד העירייה, בטענה שהנ"ל חוסמים את חנותם ופוגעים בפרנסתם. פס"ד שניתן קבע שהעירייה תפנה את הדוכנים הנ"ל. מדובר בפסק דין חלוט. על אף האמור, העירייה ניהלה הליכים משפטיים לפינוי השטח כנגד בעלי הדוכנים במקום. המטרה בפינוי היתה לקיים את פסק הדין שניתן בעבר וכן להרחיב את הדרך בהתאם לדרישות נת"ע במסגרת בניית הרכבת הקלה, כשהמדרכה מהווה אף היא חלק מהדרך".