רמי גרינברג. צילום: גיל לרנר

חשיפה: בשבוע שעבר הוגשה בקשה לצלם את תיק החקירה נגד רמי גרינברג, המתמודד על ראשות עיריית פתח־תקוה, לצורכי הגשת ערר על ההחלטה לסגור את התיק מחוסר אשמה, כפי שפורסם לראשונה במיינט פתח תקוה.

עורכת הדין יערה רשף, המייצגת את הצד הנפגע, ציינה כי להבנתה, מספר פעולות חקירה לא בוצעו כלל. כך, לדוגמא, האנשים הראשונים ששותפו במה שקרה ללקוח שלה, לא נחקרו ואף לא נגבתה מהם עדות. מדובר בפעולה שנעשית על מנת לבדוק את האותנטיות של הטראומה בה היה הצד הנפגע, עוד בטרם הוגשה התלונה הרשמית למשטרה.

מדובר בדוגמא אחת של פעולת חקירה שלא מוצתה והמתבקשת לכאורה בתלונה של פגיעה מינית, או כפי שהעבירה מוגדרת בחוק "ביצוע מעשה מגונה באדם", סעיף 348(ג) לחוק העונשין, עבירה מסוג "פשע".

לטענת הפרקליטה, הבוחנת כאמור הגשת ערר, שאלת קיומם של יחסי מרות עם גרינברג הם לכשעצמם סיבה נוספת בעטייה היה צריך לחקור את גרינברג. על פי הפסיקה, במצב של יחסי מרות החובה מוטלת על בעל השררה להוכיח רצון והסכמה, ולא להפך.

גם זכותו של גרינברג לשטוח את גרסתו, עוד בטרם הבחירות, נמנעה לכאורה בפרשה הזו. זאת לאור תגובת הפרקליטות מהשבוע שעבר, שהבהירה כי אכן היה אירוע מיני, אך גרינברג "לא היה מודע לאפשרות של חוסר הסכמה".

עו"ד יערה רשף. צילום: יריב כץ

"אין להכתים"

תזכורת: בשבוע שעבר חשפנו ב"מיינט פתח־תקוה" כי נסגרה תלונה נגד גרינברג, בחשד למעשה מגונה, מנימוקים של חוסר אשמה. התיק בנושא נסגר אחרי כשלושה שבועות בלבד, ומבלי שהתקיים עימות בין גרינברג לבין הצד המתלונן או בדיקת פוליגרף של מי מהצדדים. למעשה, גרינברג טוען כי מעולם לא העיד או נחקר בפרשה על ידי המשטרה.

המערכת הפוליטית בעיר סערה בעקבות החשיפה. רמי גרינברג עצמו נמנע מהתייחסות מפורטת לדברים, ורק אמר לאנשיו כי סגירת התיק מחוסר אשמה מדברת בעד עצמה. הוא הדגיש בפניהם כי לא נחקר בנושא והבהיר כי מבחינתו הקמפיין הפוליטי שלו ממשיך להתנהל כסדרו. גרינברג אף קיים אירועים פוליטיים שתוכננו מראש. בשיחות עם פעילים בכירים במטהו, הם השמיעו תהיות מדוע הוא אינו מפרט את גרסתו בנושא, לפחות באוזניהם.

במחנותיהם של המתמודדים האחרים כמו ראש העירייה איציק ברוורמן ושל איתי שונשיין ניסו להעריך האם הפרסום ישפיע בצורה כלשהי על המרוץ לראשות העירייה, והאם הפרסום אודות סגירת התיק יסייע לגרינברג או שיפגע בו, בסופו של דבר.

ההתייחסות המפורשת ביותר בנושא הגיעה מהמועמד לראשות העירייה, אורי דרשן הכהן, שכתב לתומכיו בעמוד הפייסבוק שלו: "בימים האחרונים אני מקבל הרבה פניות בקשר לשמועות על אחד המועמדים לראשות העיר, שנחשד בעבירת מין חמורה מאוד, בתיק שמסתבר שכבר נסגר (גם אם החשוד לא נחקר). אני פונה אליכם תחת כובעי כעו"ד פלילי ולאור ניסיוני שנים רבות כחוקר במשטרה.

"על אף היותי מתמודד לראשות העיר, אני סבור שאין להכתים אדם לשווא בגין מעשה מיני כזה או אחר ככל שנעשה, במיוחד כשעולה מהפרסומים כי המעשה נעשה בהסכמה. ראוי להדגיש כי אם אין ראיות לעבירה פלילית אין להכפיש אדם ולפגוע בשמו, אלא אם חלילה, תחליט המשטרה ו/או הפרקליטות אחרת".

מי סגר?

בעקבות התגלגלות הפרשה, שיגרנו השבוע לפרקליטות מחוז מרכז את השאילתא: כיצד ועל ידי מי התקבלה ההחלטה לסגור את התיק מחוסר אשמה? מהפרקליטות נמסר בתגובה: "נסיבות התיק נבחנו מעת לעת על ידי פרקליט עוד בשלב החקירה. לאחר העברת התיק לפרקליטות ובחינתו, ביום 1 באוגוסט 2018, משנמצא כי התלונה אינה מגלה עבירה פלילית, נסגר התיק בפרקליטות וכן נמסרה הודעה לצד המתלונן".

שאלות דומות שהפנינו למשטרה נענו בתגובה זהה לקודמת: "התלונה נבחנה על ידי גורמי המקצוע ביחידה החוקרת והועברה לעיון והחלטת הפרקליטות, והוחלט על סגירת התיק בשל היעדר עבירה פלילית".

ממטה רמי גרינברג נמסר בתגובה: "עצוב לגלות כי יש גורמים שחושבים שעל ידי ניסיונות תפירת תיקים שקריים ובזויים ברמה הנמוכה ביותר ניתן להשפיע על רצון הציבור. ניסיון נואש זה נבדק על ידי המשטרה ורשויות אכיפת החוק ונסגר באופן הרמטי בגין חוסר אשמה. נמשיך לנהל מערכת בחירות חיובית שמציגה לציבור את תפיסת עולמנו לחמש השנים הקרובות.

"כל ניסיון של אותם גורמים לפמפם פייק ניוז מבוקר עד ערב לא יצליח לטשטש את המציאות העגומה שתושבי העיר חווים - מציאות שבה רמי גרינברג הוא היחיד שישנה לאחר שייבחר כראש העיריה הבא".